Si të hyni në Xiaomi Cloud

re xiaomi

Si shumë marka të tjera, gjithashtu Xiaomi u ofron klientëve të saj mundësinë për të krijuar llogarinë e tyre në të cilën të centralizojnë të dhëna të ndryshme, si dhe të kenë akses në veglën e saj cloud për të sinkronizuar midis pajisjeve. Kjo është ajo që ne do të diskutojmë në këtë post: rreth si të hyni në Xiaomi Cloud dhe çfarë avantazhesh na ofron ky opsion.

Para së gjithash, është e nevojshme t'u shpjegojmë përdoruesve të kësaj marke pajisje celulare se Xiaomi Cloud është një nga shërbimet që vjen standard me llogarinë Xiaomi. Në përgjithësi, në telefonat celularë Android, zakonisht bashkëjetojnë dy llogari përdoruesish: ajo e Google dhe e prodhuesit. Secila prej tyre përdoret për funksione të ndryshme.

Përparësitë e ofruara nga Xiaomi Cloud

Siç tregon edhe emri i saj, Xiaomi Cloud është shërbimi cloud që kjo markë u ofron përdoruesve të saj. Është gjithmonë interesante të kesh një hapësirën e ruajtjes në internet, një vend i sigurt për të ruajtur skedarët dhe të dhënat. Ky informacion do të jetë gjithmonë i disponueshëm nga llogaria e përdoruesit, pavarësisht nga pajisja e përdorur (për sa kohë që është një Xiaomi, sigurisht).

Si të dërgoni një SMS anonime?
Artikulli i lidhur:
Si të regjistroni thirrjet në telefonin tuaj Xiaomi

Gjithashtu duhet theksuar se kjo re, përveçse një hapësirë ​​madhështore magazinimi, u ofron përdoruesve të saj edhe mundësinë e kryerjes së kopje rezervë të menjëhershme. Ky është një funksionalitet shumë praktik, pasi, në rast se duhet të riinstaloni, të gjitha informacionet e ruajtura rikuperohen automatikisht.

Një tjetër mjet shumë interesant është Shërbimi "Gjeni pajisjen". përmes të cilit vendndodhja e pajisjes dërgohet rregullisht në serverët e prodhuesit kinez. Në këtë mënyrë, në rast të humbjes së celularit, mund ta gjejmë pa problem duke e bërë të bjerë në distancë ose duke ditur vendndodhjen e fundit të tij.

re xiaomi

Por ka shumë më tepër se kaq. Duke hyrë në Xiaomi Cloud, ne do të mund të shijojmë shumë më tepër funksionet që ne do të jemi në gjendje t'i aktivizojmë ose çaktivizojmë sipas komoditetit tonë. Ato janë këto:

 • Kalendar
 • Kontaktet
 • Të dhënat e lidhjes WiFi.
 • Fraza të shpeshta.
 • Galeri imazhesh.
 • regjistrimet.
 • Telefonatat
 • Mesazhe.
 • Shfletuesi im.
 • Notat

Duke aktivizuar këto opsione, të gjithë elementët e secilës prej këtyre kategorive do të ruhen automatikisht në Xiaomi Cloud. Për shembull, nëse marrim një mesazh SMS, ai do të regjistrohet në cloud pa pasur nevojë të bëjmë asgjë. Ai gjithashtu do të ruajë "frazat e shpeshta" që përdorim në komunikimet tona, për t'i përfshirë ato në funksionin e plotësimit automatik.

I vetmi aspekt i listës së mëparshme me të cilin duhet të jeni të kujdesshëm është ai i skulpturë nëse përdorim versionin falas të Xiaomi Cloud (këtë do ta shpjegojmë në detaje më vonë): nëse kemi shumë në kujtesën e pajisjes sonë, kur i ruajmë rrezikojmë të tejmbushim kapacitetin e cloud.

Hyni në Xiaomi Cloud

Duke u ndalur tani në qëllimin kryesor të postimit, kjo është ajo që duhet të bëjmë për të hyrë në Xiaomi Cloud hap pas hapi, nga një telefon celular ose nga një kompjuter:

Nga një telefon celular

 1. Nga celulari, ne do të "Cilësimet e sistemit".
 2. Këtu shkojmë te opsioni "Llogaria ime" (përfaqësuar nga ikona e logos Xiaomi).
 3. Ndër opsionet e reja që shfaqen, ne zgjedhim seksionin "Shërbimet".
 4. Tjetra, klikoni në "Reja Xiaomi" për të njohur hapësirën e përdorur dhe atë që është ende e lirë.

Pas këtij hapi të fundit, ne do të hyjmë në panelin e funksioneve për të aktivizuar ose çaktivizuar, të cilin e kemi përmendur në seksionin e avantazheve.

Nga një kompjuter

Për të hyrë në Xiaomi Cloud nga një kompjuter, gjithçka që duhet të bëni është të hapni shfletuesin tuaj të preferuar dhe të hyni kjo lidhje. Në këtë mënyrë ne do të aksesojmë një ekran në të cilin, pasi të ketë filluar sesioni ynë i përdoruesit, do të mund të shohim të gjithë përmbajtjen e ruajtur në cloud Xiaomi, përveç kryerjes së shumë procedurave të tjera.

Sa kushton ky shërbim?

re xiaomi

Xiaomi Cloud u ofron përdoruesve të saj një 5 GB hapësirë ​​ruajtëse falas. Është një sasi më shumë se bujare memorie për të ruajtur dhe sinkronizuar të dhënat duke përdorur normalisht pajisjen tonë. Megjithatë, ato 5 GB mund të jenë të shkurtra nëse do t'i ruajmë të gjitha fotot tona.

Në ato raste, është më mirë të përdorni një re tjetër posaçërisht për këto skedarë (si p.sh Google Cloud), ose drejtojuni opsioneve shtesë të ruajtjes të ofruara nga Xiaomi. Opsione që, natyrisht, paguhen. Këto janë tarifat e tyre*:

 • norma premium, e cila ofron 50 GB hapësirë ​​shtesë. Çmimi i tij është 98 HKD, afërsisht 12 euro në vit.
 • mega normë, me 200 GB shtesë. Për të hyrë në të duhet të paguani 318 HKD, pra pak më shumë se 39 euro në vit.
 • Norma Ultra, më e shtrenjta, me jo më pak se një TB shtesë (pothuajse e pamundur për t'u shterur). Kjo tarifë kushton 1 HKD kushton 948 HKD, gati 948 euro në vit.

(*) Të gjitha këto çmime janë dhënë në dollarë Hong Kong (HKD) në faqen zyrtare të Xiaomi. Ne i ofrojmë ato të konvertuara në euro sipas kursit zyrtar të këmbimit që nga nëntori 2022.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.