Udhëzues i shpejtë se si të kryqëzoni tekstin në WhatsApp

Si të kaloni në WhatsApp: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të kaloni në WhatsApp: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Disa orë më parë, ne kemi ndarë një udhëzues të shpejtë të dobishëm si të vendosni një tekst me shkronja të pjerrëta në whatsapp. Dhe sot, për të përfunduar serinë tonë të botimeve mbi mënyrat e ndryshme të formatimit të teksteve të bisedave tona WhatsApp, ne do të trajtojmë në këtë botim të ri në këtë seri, gjithçka që lidhet me «si të kalosh në whatsapp».

Dhe kjo është se, pas publikimit tonë të madh dhe të plotë fillestar të quajtur Mund të nënvizoni në WhatsApp apo të bëni efekte të tjera teksti?, dhe duke kaluar nëpër të tjera që lidhen me përdorimin e shkronjave të zeza dhe të pjerrëta, mirë, logjikisht, që tani në këtë të fundit i trajtojmë përdorimi i shkronjave, fjalëve dhe frazave të kryqëzuara në bisedat tona në WhatsApp.

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Një udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Një udhëzues i shpejtë për fillestarët

Dhe është se, është e mundur që shumë prej nesh nuk e kemi vërtet të qartë se çfarë mundemi përdorni tekstin gërmues në bisedat WhatsAppsi fizikisht ashtu edhe dixhitalisht. Pra, nëse shkojmë në kuptimin e tij të rreptë, sipas RAE, të shënosh do të thotë të fshish (fshish) atë që është shkruar marrje disa goditje në tru (gërvishtje ose njolla) në krye. Por, mund ta shprehë edhe këtë algo o dikush merr e vertete mungon ose dështon

Për këtë arsye, ne mund të përdorim tekstin e shënuar në faqet tona të internetit, shërbimet online, rrjetet sociale dhe bisedat e mesazheve të çastit për shkruani diçka që nuk është më, ose nuk është, ose është e dëmtuar. Gjithashtu për shprehin ironi, sarkazëm ose diçka që ne besojmë se është një gënjeshtër ose e vështirë për t'u besuar. Në një mënyrë të tillë, për t'i dhënë një përdorim tjetër, asgjë të ngjashme që mund të ngatërrohet me përdorimin e fjalëve ose frazave me shkronja të zeza ose të pjerrëta.

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Një udhëzues i shpejtë për fillestarët
Artikulli i lidhur:
Udhëzues i shpejtë se si të vendosni një tekst me shkronja të pjerrëta në WhatsApp

Udhëzues i shpejtë rreth WA

Si të kaloni në WhatsApp: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Hapat për të ditur se si të kryqëzoni një fjalë ose frazë në WhatsApp

Ashtu si në tonën udhëzuesit më të fundit të shpejtë në lidhje me formatimin e tekstit (fjalë ose fraza) brenda bisedave WhatsApp, nëse jeni përdorues fillestar në përdorimin e aplikacionit WhatsApp, atëherë ky publikim me siguri do të jetë shumë i dobishëm jo vetëm për mësoni të kryqëzoni tekstin, nëse jo për të ditur se kur dhe si të përdorni tiparet e theksuara dhe të pjerrëta.

Pra, mbani në mend se, në vend, ju mund të aplikoni efekte shumë elementare të redaktimit të tekstit rreth teksteve të shkruara në WhatsApp Chats, duke përfshirë përdorimin e teksti i rrugës. Plus, tekst i trashë, i pjerrët dhe me një hapësirë.

Dhe se, për rrjedhojë, mënyra ose hapat për të qenë në gjendje të shkruani duke përdorur tekstin e shënuar është fillimisht fillimi i aplikacionit WhatsApp dhe fillimi i një bisede me një kontakt ose një bisedë brenda çdo grupi dhe më pas fillimi i shkrimit të çdo mesazhi të dëshiruar.

WA chat me një mesazh të shkruar

Arriti deri këtu, domethënë duke qenë në një Biseda në WhatsApp me një mesazh të shkruar gati për të dërguar, ne do të kemi 2 mundësi ose mënyra për të futur një tekst të shënuar që janë si më poshtë:

Mënyra 1
 • Ne zgjedhim (hijojmë) një ose më shumë fjalë, domethënë një frazë ose pjesë të tekstit të mesazhit të shkruar në mënyrë të tillë që pas disa sekondash të shfaqet menyja pop-up që lidhet me opsionet e tekstit.
 • Nga menyja e kontekstit në fjalë, ne shtypim opsionin specifik të formatimit të tekstit për përdorimin e tekstit Strikethrough. Shënim: Në të shfaqen edhe opsionet e tjera të disponueshme, të cilat janë: bold, italic dhe monospace.
 • Dhe më pas, ne e përsërisim procesin, derisa të vendosim në modalitetin e shënimit të gjitha fjalët ose frazat që donim që marrësi t'u kushtonte më shumë vëmendje kur kalonte sytë mbi të.
 • Më në fund, ne do të jemi në gjendje t'i dërgojmë mesazhin tonë kontaktit të marrësit me efektet e redaktimit të tekstit në fjalë me sukses.
Mënyra 2
 • Në rast se nuk dëshironi të përdorni ose nuk jeni në gjendje të përdorni menynë kontekstuale të opsioneve të formatimit të tekstit, mënyra alternative që mbetet është të shkruani midis përmbajtjes së zgjedhur, d.m.th. para dhe pas fjalës ose frazave të zgjedhura, personazhi i una tildë (~), për të marrë efektin e tekstit "Strikethrough".
 • Sidoqoftë, vlen të përmendet se personazhet e tjerë të mëposhtëm na lejojnë efektet e tjera të tekstit të mëposhtëm: Un yll (*) për të arritur efektin e tekstit "Bold", nënvizoj ( _ ) për të arritur efektin e tekstit “Italic” dhe 3 mbrapa (` ) për të arritur efektin e tekstit “Monospace”.

Teksti strikethrough përdoret shpesh për të treguar një rishikim ose modifikim, ku dëshironi të lini tekstin origjinal për transparencë të plotë. Ky stil i shkronjave mund të përdoret gjithashtu për të kapërcyer gabimet, për t'u zhgënjyer ose për të kontrolluar gjërat nga një listë. Përdorimi i tekstit të shënuar / YayText: Mjet në internet për gjenerimin e teksteve me formate të ndryshme

Nënvizoni në WhatsApp: Si mund të arrini efekte teksti?
Artikulli i lidhur:
Mund të nënvizoni në WhatsApp apo të bëni efekte të tjera teksti?

Theksoni në WhatsApp

Si përmbledhje, shpresojmë që ky udhëzues i fundit i shpejtë mbi formatimin e tekstit në WhatsApp, pavarësisht nëse jeni apo jo një përdorues fillestar apo ekspert në aplikacionin e mesazheve të menjëhershme në fjalë, ju lejon jo vetëm të jeni të qartë për atë që duhet të dini rreth «si të kryqëzoni shkronjat, fjalët ose frazat në WhatsApp», por edhe se si t'i bëjnë ato të theksuara, të pjerrëta dhe me një hapësirë, të cilat janë funksionet e tyre bazë të redaktimit të tekstit.

Ndërsa, nëse doni të dini më shumë rreth efekte të avancuara redaktimi dhe përdorimi i shkronjave të tjera përdorur në WhatsApp, ju rekomandojmë të eksploroni publikimin tonë në lidhje me këtë objektiv, përmes sa vijon lidhje.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.