Si të konvertohet nga JPG në PDF

jpg në pdf

Kushdo që punon rregullisht në trajtimin e dokumenteve dixhitale shpesh e ka gjetur veten në situatën e detyrimit konvertoni një JPG në PDF, dy nga formatet më të përdorura: i pari për imazhe dhe i dyti për tekste. Në këtë artikull do të shohim të gjitha mënyrat që kemi në dispozicion për të kryer këtë konvertim në një mënyrë të thjeshtë dhe efektive.

El Formati JPG (.jpg dhe gjithashtu .jpeg) është më i përdoruri për të ruajtur dhe ndarë imazhe. Përmban imazhe raster 24-bit. Nga ana tjetër, të Format PDF (akronimi për Portable Document Format), është aktualisht mjeti kryesor dixhital më i përdorur kur bëhet fjalë për ndarjen e dokumenteve në internet, si me email ashtu edhe përmes aplikacioneve të ndryshme të mesazheve. Përveç tekstit, skedarët PDF na lejojnë të përfshijmë imazhe, prandaj është kaq praktik dhe interesant.

Pse duhet të dimë se si të konvertojmë një JPG në PDF? Megjithëse ka shumë arsye, më e dukshme është se ka shumë faqe interneti që kërkojnë ngarkimin e imazheve në formatin PDF. Kjo ndodh sepse, përveç ofrimit të një imazhi më të pastër dhe estetikës më të këndshme, imazhet JPG ndonjëherë shfaqen jashtë katrorit kur ngarkohen.

Artikulli i lidhur:
Si të kaloni nga Word në PDF pa programe

Ka shumë mënyra për të kryer konvertimin, disa më komplekse se të tjerat. Zgjedhja për njërën ose tjetrën do të varet nga shkalla e përsosmërisë që ne kërkojmë ose nga objektivi praktik që ndiqet. Kjo është një përmbledhje e disa prej mjeteve më të mira:

konvertoni jpg në pdf duke përdorur kompjuterin

jpg në pdf

Kështu do të jemi në gjendje të konvertojmë nga JPG në PDF përmes kompjuterit, qoftë me sistemin operativ Windows ose me Mac:

Në dritare

Metoda për të kryer këtë konvertim në një kompjuter Windows nuk mund të ishte më e thjeshtë. E vetmja gjë që është e nevojshme është sa vijon:

 1. Së pari ju duhet të bëni klikoni dy herë në imazh në fjalë
 2. Në ikonën e tre pikave që do të shfaqen në këndin e sipërm djathtas, zgjedhim opsionin "Shtyp".
 3. Më pas, në menynë rënëse që hapet, ne zgjedhim Microsoft Print në PDF.

Pasi të bëhet kjo, gjithçka që mbetet është të zgjedhim vendndodhjen në kompjuterin tonë ku duam të ruajmë imazhin tonë të konvertuar tashmë në PDF.

Në Mac

Pothuajse më e thjeshtë është procedura në MacOS. Kjo është ajo që duhet të bëjmë për të kthyer një imazh JPG në formatin PDF:

 1. Për të filluar, ne kërkojmë imazhin për ta konvertuar dhe hapur me aplikacionin "Pamje paraprake" të cilin do ta gjejmë si parazgjedhje.
 2. Pastaj hapim menunë "Dosje".
 3. Në opsionet që shfaqen, ne zgjedhim "Eksporto PDF", me të cilin mund të zgjedhim edhe madhësinë dhe orientimin.

Përdorni celularin për të kthyer JPG në PDF

smartphone nga jpg në pdf

Është shumë e lehtë të konvertosh JPG në PDF duke përdorur telefonin tonë celular, pasi ka aplikime të shumta (si në Play Store ashtu edhe në App Store) që do të na ndihmojnë në këtë detyrë. Disa prej tyre janë falas, ndërsa të tjerat, më të kompletuara dhe profesionale, me pagesë.

Përveç këtyre aplikacioneve, si Android ashtu edhe iPhone ofrojnë mënyra origjinale për ta bërë këtë. Le t'i shohim të gjitha këto në secilin prej rasteve:

android

Mënyra "natyrore" për të kthyer dokumentet nga JPG në PDF në Android është si më poshtë:

 1. Shkojmë në galerinë e pajisjes sonë dhe zgjidhni imazhin për ta kthyer.
 2. Pasi të hapet, ne zgjedhim ikonë me tre pika e cila ndodhet lart djathtas.
 3. Futni opsionet e disponueshme, ne zgjedhim së pari "Për të shtypur" y después "Ruaj si PDF".

iPhone

Të njëjtat qëllime mund të arrihen gjithashtu, shpejt dhe lehtë, duke përdorur një iPhone:

 1. Për të filluar, në iPhone ose iPad tonë, ne shkojmë te aplikacioni "Fotografitë".
 2. Pastaj zgjedhim imazhin dhe shtypim opsionin "Ndaj".
 3. Në fund, ne zgjedhim "Për të shtypur" dhe, për të përfunduar konvertimin, shtypni përsëri "Share".

Mjete në internet për të kthyer JPG në PDF

Nëse po kërkojmë një metodë më të shpejtë ose duhet të kryejmë konvertime të shumta, gjëja më praktike është t'i drejtohemi shërbimeve të shumë mjeteve të mira në internet për të kthyer formatet. Dhe megjithëse ka shumë, këtu do t'ju tregojmë vetëm dy që, pa dyshim, janë ndër më të mirat:

I Love PDF

e dua pdf

një uebsajt thelbësor për këdo që punon me dokumente PDF pak a shumë rregullisht. Në të do të gjejmë mundësinë e konvertimit të JPG në PDF (dhe kombinime të tjera formatesh) në një mënyrë të shpejtë, të thjeshtë dhe plotësisht falas.

Një nga aspektet më interesante të këtij mjeti konvertimi është opsioni i konvertimit të dokumenteve nga Google Drive dhe Dropbox, të cilat siç e dimë të gjithë janë dy nga shërbimet më të përdorura të ruajtjes së cloud.

Link: I Love PDF

SmallPDF

i vogël pdf

Një tjetër alternativë e mirë, e cila dallohet për lehtësinë e përdorimit dhe ndërfaqen e këndshme. SmallPDF Na lejon të konvertojmë të gjitha llojet e skedarëve në PDF, duke rregulluar edhe detajet më të vogla (madhësia, kufijtë, fonti...). Përveç kësaj, ai mund të instalohet në Google Chrome si një shtesë.

Link: SmallPDF


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.