Si të konvertoni audiot WhatsApp në tekst pa aplikacione

Konvertoni audiot WhatsApp në tekst.

Konvertimi i audios në tekst është një proces i njohur si transkriptimi i zërit dhe me anë të të cilit përmbajtja e folur konvertohet në tekst të shkruar. Ky proces mund të përdoret për një sërë aplikacionesh në fusha dhe situata të ndryshme. Mund të përdorim edhe transkriptimin e zërit kur dëgjojmë një audio në WhatsApp Nuk është e mundur ose thjesht preferojmë të lexojmë përmbajtjen. Aktualisht nuk ju duhen as aplikacione për të kthyer audiot e WhatsApp në tekst. Nëse dëshironi të mësoni se si ta bëni këtë në këtë mënyrë, vazhdoni të lexoni këtë artikull.

Magjia e transkriptimit të audios WhatsApp në tekst

Mesazh në WP.

Ka programe dhe mjete të ndryshme për të kthyer audion në tekst duke përdorur teknologjinë e njohjes së zërit. Kjo teknologji njihet edhe si njohja automatike e të folurit ose ASR (Automatic Speech Recognition). Procesi përfshin disa hapa për të marrë tekst nga audio.

Për rastin specifik të audios WhatsApp, Ka truke novatore që na lejojnë t'i konvertojmë këto audio në tekst të lexueshëm me vetëm disa klikime. Një nga zgjidhjet është përdorimi i asistentëve virtualë të bazuar në inteligjencën artificiale (AI). Këta asistentë, si ata të ofruar nga kompanitë kryesore të teknologjisë, janë në gjendje të transkriptojnë audio duke përdorur modele të sofistikuara të njohjes së zërit. Thjesht duhet të shtoni numrin e kontaktit të asistentit në listën tuaj WhatsApp dhe të përcillni audiot që dëshironi të transkriptoni. Brenda pak sekondash, do të merrni një përgjigje me tekstin përkatës.

Përveç transkriptimit, disa nga këta asistentë virtualë ofrojnë funksionalitet shtesë, të tilla si aftësia për të bashkëvepruar me ta sikur të ishin thjesht një kontakt tjetër. Ju mund t'u bëni pyetje, t'u jepni udhëzime apo edhe t'u kërkoni ndihmë për detyra specifike.

Transkriptoni audiot me një asistent virtual të AI

Hapni bisedën në WhatsApp.

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp në pajisjen tuaj celulare.
 2. Hyni në listën e kontakteve dhe shtoni një kontakt të ri me numrin e dhënë nga asistenti virtual i zgjedhjes suaj (për shembull, numri LuzIA).
 3. Pasi të shtohet kontakti, filloni një bisedë të re me të.
 4. Në bisedë, zgjidhni audion që dëshironi të transkriptoni dhe dërgojeni siç do ta bënit zakonisht.
 5. Asistenti virtual do të marrë audion dhe do të fillojë ta përpunojë atë duke përdorur teknikat e njohjes së zërit dhe inteligjencës artificiale.
 6. Pas disa sekondash, Do të merrni një mesazh përgjigjeje me transkriptimin fjalë për fjalë të audios.
 7. Mund ta lexoni me lehtësi transkriptin dhe, nëse dëshironi, të ndërveproni me asistentin virtual duke bërë pyetje ose duke kërkuar detyra shtesë.

Përdorni një robot transkriptimi

Hyni në një bisedë në WP.

Një tjetër opsion i përshtatshëm është robotët e transkriptimit të dedikuara posaçërisht për këtë detyrë. Këto robotë janë krijuar për të kthyer një transkriptim të saktë të audios WhatsApp. Ashtu si me asistentët virtualë, ju vetëm duhet të shtoni numrin e tyre të kontaktit dhe të përcillni audiot. Në një kohë të shkurtër, do të merrni një përgjigje me tekstin e plotë, duke përfshirë shenjat e pikësimit dhe detaje të rëndësishme.

Ndiqni këto hapa kur dëshironi të konvertoni audion e WhatsApp në tekst të shkruar:

 1. Shto numrin e kontaktit të robotit të transkriptimit (p.sh. +54 9 11 534-95987 për TranscribeMe) në listën tuaj të kontakteve në WhatsApp.
 2. Filloni një bisedë të re me kontaktin e robotit.
 3. Zgjidhni audion e WhatsApp që dëshironi të transkriptoni dhe përcillni atë në bisedën me robotin.
 4. Bot do të fillojë të përpunojë audion duke përdorur teknologjinë e tij të njohjes së zërit.
 5. Në pak sekonda, do të merrni një mesazh nga roboti me transkriptimin e plotë fjalë për fjalë të audios.
 6. Nëse audioja është me kohëzgjatje të gjatë, roboti mund t'ju ofrojë një përmbledhje të përmbajtjes së bashku me transkriptin e plotë.

Nuk është më e nevojshme të kalojmë kohë duke dëgjuar audiot e WhatsApp-it kur mund të marrim transkriptimin e tij fjalë për fjalë brenda pak sekondash. Para se të themi lamtumirë, ju kujtojmë këtë saktësia e transkriptimit mund të ndryshojë në varësi të cilësisë së audios, gjuhës së përdorur, pranisë së zhurmës së ambientit dhe faktorëve të tjerë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.