Si të merrni një numër telefoni virtual për WhatsApp

numrin e dytë të telefonit

Një nga shumë aspektet pozitive të WhatsApp është se është një shërbim i mesazheve të çastit i lidhur me një numër telefoni, jo me një kartë SIM. Kjo, përveç avantazheve të tjera, na jep mundësinë e përdorimit të një llogarie të dytë përmes a numri virtual i telefonit. Një llogari dytësore që mund të jetë shumë e dobishme në shumë raste.

Ideja është që të kemi një numër virtual për të krijuar një llogari të re WhatsApp prej tij. Në këtë mënyrë do të mundemi keni dy ose më shumë numra ose llogari WhatsApp për përdorime specifike. Për shembull, një për çështje personale dhe një tjetër për punë ose çështje profesionale.

Çfarë është një numër telefoni virtual?

Një numër telefoni virtual është ai që ekziston dhe mund të përdoret pa qenë e nevojshme të shoqërohet me një linjë telefonike fizike ose a Karta SIM. Në fakt, këta numra janë të pritur në serverë privatë. Ky fleksibilitet do të thotë se mund të përdoret në çdo pajisje.

Çfarë është dhe si ta instaloni atë, WhatsApp Plus
Artikulli i lidhur:
Çfarë është WhatsApp Plus dhe si ta instaloni atë

Një numër telefoni virtual është zakonisht menaxhohet nga një faqe interneti ose një aplikacion, edhe pse jo të gjitha janë të vlefshme. Gjithmonë ekziston rreziku që ai të jetë një kurth për të pakujdesshëm dhe të bëhet portë për kriminelët kibernetikë. Natyrisht, ky rrezik nuk ekziston në opsionet që paraqesim më poshtë.

Mundësia për të pasur numra telefoni virtual nuk është e re dhe shumë prej tyre e përdorin atë për shumë vite. Megjithatë, aplikimi i tij në fushën e WhatsApp është një risi.

Merrni një numër telefoni virtual

Ka të panumërta aplikimet që ekzistojnë për të marrë një numër telefoni virtual me të cilin mund të krijoni një llogari të dytë WhatsApp. Të gjithë janë mjaft të ngjashëm për sa i përket mënyrës se si funksionojnë, me veçoritë e tyre, dhe pothuajse të gjithë funksionojnë si në telefonat Android ashtu edhe në iPhone. Këto janë opsionet më të njohura dhe më të besueshme:

Linja e 2 -të

rreshti i 2-të

Shumë e lehtë për t'u përdorur: gjithçka që duhet të bëni për të marrë një numër telefoni virtual Linja e 2 -të është të shkarkoni aplikacionin, të zgjidhni një numër dhe të filloni ta përdorni për mesazhe, telefonata dhe WhatsApp. Ky opsion ju lejon gjithashtu të përdorni emoji dhe ngjitëse, si dhe të bashkëngjitni imazhe dhe dokumente. Funksionon për tableta dhe smartfonë.

Problemi i vetëm që ekziston është se ne do të jemi në gjendje ta përdorim atë vetëm në disa vende si Shtetet e Bashkuara, Kanadaja ose Mbretëria e Bashkuar. Nuk do të na ndihmojë ta përdorim në Spanjë, megjithëse është shumë interesant për thirrjet dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. Në fakt, aplikacioni u konceptua fillimisht për këtë qëllim.

Link: Linja e 2 -të

aparat për djegje

aparat për djegje

Aplikim aparat për djegje Na ofron mundësinë për të pasur një numër telefoni alternativ virtual që do të mund ta përdorim me WhatsApp. Është një opsion me pagesë, por me një periudhë prove falas prej 7 ditësh.

Pas shkarkimit të aplikacionit nga Google Play ose App Store, duhet të plotësoni një formular regjistrimi për të marrë një ose më shumë numra virtualë dhe për t'i përdorur ato në mënyrë diskrete. Numri ose numri i zgjedhur do të fshihet kur të mos na duhen më. Me këtë opsion garantohet siguria dhe privatësia.

Link: aparat për djegje

E qetë

aparat për djegje

Ky është ndoshta opsioni më i popullarizuar dhe më i vlerësuar nga përdoruesit. E qetë është një softuer për telefonat inteligjentë me të cilin mund të merrni numra telefoni nga vende të tjera pa pasur nevojë të keni një kartë SIM fizike. Në opsionin e pagesës numri i këtyre telefonave është i pakufizuar. Në çdo rast, plani i pakufizuar i paguar kushton vetëm 3,99 dollarë në muaj. Në shumë raste, mund të jetë shumë i përshtatshëm.

Link: E qetë

Numri eSIM

numri i esim

Këtu është një aplikacion i krijuar posaçërisht për të regjistruar llogarinë tonë WhatsApp nga celulari ynë dhe në një mënyrë shumë të thjeshtë. Gjithçka që duhet të bëni është të shkarkoni aplikacionin nga Numri eSIM dhe krijoni numrin tonë të dytë (një telefon tjetër është gjithashtu i nevojshëm për verifikim). Ekziston një periudhë prove prej një muaji për të testuar të gjitha tiparet e tij përpara se të hidheni në zhytje.

Shërbimi i Numrit eSIM mund të menaxhohet nga vetë aplikacioni. Nga atje, ne do të mund ta përdorim atë në WhatsApp si një numër të dytë telefoni me të gjitha avantazhet që kjo përfshin. Dhe me qetësinë e të paturit siguri pothuajse totale.

Link: Numri eSIM

Linja anësore

anë e fushës

Ne e mbyllim listën me Linja anësore, e cila është një nga opsionet më të gjithanshme në përzgjedhjen tonë. Pa kufi për të dërguar mesazhe SMS dhe me opsionin e shtuar të kryerjes së telefonatave nëpërmjet operatorit tonë ose nëpërmjet një lidhjeje WiFi. Në këtë mënyrë, është përdoruesi ai që vendos nëse do të përdorë të dhëna ose, në vend të kësaj, do të konsumojë minuta.

Ndër shumë avantazhe, duhet të theksojmë një pikë të vogël kundër: zhvilluesi na "detyron" të përdorim SideLine me një farë rregullsie, përndryshe, numri që përdorim mund të përdoret për mungesë përdorimi. Kufiri është vendosur në 30 ditë rresht pa përdorur numrin virtual të telefonit. Ky bezdi zhduket nëse zgjedhim versionin me pagesë.

Link: Linja anësore


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.