Si të ndryshoni fontin në WhatsApp

fontin whatsapp

Shkruani më shumë mesazhe estetike, nxirrni në pah idetë, tërhiqni vëmendjen, personalizoni komunikimet tona, theksoni diçka të rëndësishme, argëtohuni, befasoni marrësin e mesazhit tonë... Ka shumë arsye që do të justifikonin dëshirën për të ndryshoni fontin e whatsapp. A është e mundur të bëhet kjo?

Përgjigja është e thjeshtë: po, ka shumë mënyra për të modifikuar mesazhet tona në WhatsApp, edhe pse shumica e përdoruesve të saj nuk janë në dijeni të tyre. Tricks të cilat do t'i zbulojmë në këtë artikull.

Si të bëni ngjitëse: mjete dhe aplikacione falas
Artikulli i lidhur:
Si të hiqni mesazhet e padëshiruara në WhatsApp

Megjithëse bisedat WhatsApp nuk ofrojnë të gjitha opsionet që mund të gjenim në një redaktues teksti si Word, ato na japin mundësinë përdorni bold, italic, linethrough, underline dhe madje edhe zgjidhni llojin e shkronjave. Ka shumë mundësi, shumë më tepër nga sa e imagjinoni. Le t'i shohim të gjitha, një nga një, më poshtë:

Ndryshoni madhësinë e shkronjave në WhatsApp

madhësia e letrës whatsapp

Ju mund të zgjidhni midis tre madhësi të shkronjave në WhatsApp: i vogël, i mesëm dhe i madh. Si parazgjedhje, në aplikacion madhësia mesatare është gjithmonë e paracaktuar. Duhet të specifikohet që ndryshimet e madhësisë do të pasqyrohen vetëm në ekranin e pajisjes sonë, jo në ekranin e personit që merr mesazhet tona.

Shumë njerëz me probleme të shikimit (presbiopi) zgjedhin të zgjedhin madhësinë e madhe në bisedat e tyre, në mënyrë që të mund të ndjekin më mirë bisedat. Nga ana tjetër, ka përdorues të WhatsApp që preferojnë t'i mbajnë mesazhet e tyre të vogla dhe kështu të kenë një pamje më të gjerë të bisedave të tyre në ekran, ku përshtatet më shumë tekst. Zakonisht bëhet gjithashtu për të shmangur sytë kureshtarë ndërsa jemi duke biseduar.

Për të bërë ndryshime në madhësinë e shkronjave, kjo është ajo që duhet të bëjmë:

 1. Fillimisht shkojmë te aplikacioni WhatsApp.
 2. Më pas klikojmë në tre pikë në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
 3. Në menunë rënëse që hapet, ne do të "Cilësimet e aplikacionit".
  Aty shkojmë në menu chats dhe zgjedhim opsionin "Përmasa e germave".
  Më në fund, mbetet vetëm të zgjidhni midis këtyre opsioneve: E vogël / e mesme / e madhe.

Me shkronja të theksuara, të pjerrëta, me hark...

whatsapp i guximshëm

Këto burime të thjeshta mund të na ndihmojnë t'u japim shumë përmbajtje dhe qëllim mesazheve tona. Gjithashtu për të shkruar tekste profesionale apo mesazhe më serioze dhe precize, gjë që është shumë e dobishme në fushën profesionale. Le të shohim se si përdoret secila prej tyre:

Tekst i guximshëm

Për të shkruar një fjalë me shkronja të zeza në WhatsApp, thjesht duhet të shkruani një yll në fillim dhe në fund të fjalës. Për shembull: *font të theksuar*

Teksti italik

Nëse ajo që duam është të shkruajmë një fjalë ose frazë me shkronja të pjerrëta, metoda është shumë e ngjashme. Gjithçka që duhet të bëni është të vendosni një nënvizim përpara shkronjës së parë dhe pas të fundit. Shembull _kursive_

Tekst me shirita

Po kështu, për të futur një tavan të kryqëzuar në mesazhin tonë WhatsApp, ne do të përdorim të njëjtin burim, ndonëse këtë herë duke vendosur një tildë para dhe pas. Në rast se nuk e dini se çfarë është ky karakter teksti, ne ju tregojmë shembullin: ~ i kryqëzuar ~

Tekst elegant: për të ndryshuar llojin e fontit ose shkronjës në WhatsApp

st whatsapp

Fatkeqësisht, WhatsApp nuk ofron asnjë mjet ose metodë të brendshme për të modifikuar llojin e fontit të mesazheve tuaja, megjithëse ka disa aplikacione të jashtme të krijuara posaçërisht për këtë qëllim. Një nga më të mirat është pa dyshim Teksti elegant. Kjo është linkun e shkarkimit në Google Play.

Është e vërtetë që ka shumë opsione të tjera, edhe pse jo të gjitha japin atë që premtojnë. Nga ana tjetër, Stylish Text, me më shumë se dhjetë milionë shkarkime, është plotësisht i besueshëm. Përveç kësaj, ai mund të përdoret jo vetëm për të ndryshuar fontin në WhatsApp, por edhe atë të shumë aplikacioneve të tjera. Kufizimi i tij i vetëm është se funksionon vetëm për telefonat Android.

Ndryshe nga ajo që ndodh kur ndryshojmë madhësinë e shkronjave, Ndryshimet e fontit do të jenë të dukshme si për ne ashtu edhe për njerëzit që marrin mesazhet tona. Versioni falas i Stylish Text ofron shumë lloje shkronjash, por sigurisht, disa prej tyre janë të disponueshme vetëm në versionin me pagesë.

Si përdoret? Pasi të shkarkohet aplikacioni, një flluskë me logon Stylish Text brenda do të shfaqet në ekranin e celularit tonë. Hapat që duhen ndjekur për të personalizuar fontet e WhatsApp-it tonë janë si më poshtë:

 1. Para së gjithash, ne hapim WhatsApp dhe klikojmë në një bisedë.
 2. Më pas shkruajmë tekstin që duam të dërgojmë.
 3. Më pas zgjedhim stilin që na pëlqen më shumë (ka shumë fonte në dispozicion).
 4. Në fund shtypim ikonën WhatsApp që shfaqet pranë tekstit për ta dërguar.

Ata që shkarkojnë Stylish Text duhet të paralajmërohen se në versionin falas ka shumë reklamat, e cila mund të jetë pak e bezdisshme. Për ta shmangur atë, është mirë të kaloni në versionin me pagesë, ku disponojmë më shumë se 100 shkronja të ndryshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.