Si të përdorni Netflix VR dhe çfarë do të gjeni?

netflix VR

Ekziston një mënyrë për të shijuar dhe përjetuar plotësisht të gjithë përmbajtjen interesante në platformën Netflix me intensitet më të madh. E gjitha kjo falë teknologjisë së realitetit virtual. Ne shpjegojmë se çfarë është netflix VR dhe gjithçka që ofron për përdoruesit e saj.

Të gjithë e dimë se Netflix është një nga platformat më të mëdha VOD (video sipas kërkesës) në botë. Gjithashtu një nga më të përdorurat. Tani ai na jep gjithashtu mundësinë për të shijuar të gjitha përmbajtjet e tij në realitetin virtual.

E vërteta është se, deri më sot, Netflix nuk ka një aplikacion specifik për shikues VR. Megjithatë, ka shumë opsione, të tilla si qasja në "Sallë pritjeje virtuale Netflix" ose përdorni disa programe të jashtme.

Çfarë do të na duhet?

Sigurisht, kërkesa e parë dhe thelbësore për të parë Netflix me realitet virtual është të kesh një abonim aktiv. Lloji i abonimit është më i pakti, ose do t'ia vlejë. Gjithashtu do të jetë e nevojshme të keni një telefon celular ose pajisje të përputhshme me teknologjinë VR, si syze Oculus Quest ose të ngjashme. Le të shohim një nga një se cilat janë këto kërkesa:

 •  Syzet VR: Ka shumë modele në treg, me shumë çmime të ndryshme. Një nga më të lirat është Oculus Quest 2, i përmendur më parë, i cili shitet për rreth 350 euro. Ndër opsionet më të shtrenjta janë për shembull syzet e realitetit virtual HTC Vive Pro Eye, çmimi i të cilave shkon mbi 1.300 euro (*).
 • Smartphone, nëse është e mundur me Android.
 • Lidhje e qëndrueshme WiFi, pasi aplikacioni Netflix VR (si të gjitha sistemet e realitetit virtual) nuk lejon shkarkimin dhe ruajtjen e përmbajtjes për shikim jashtë linje.
 • Abonim aktiv në Netflix: Nëse jeni përdorues i platformës, do ta dini tashmë se ekzistojnë tre mënyra abonimi në varësi të numrit të pajisjeve ku dëshironi të përdorni shërbimin dhe vendimit për të zgjedhur një ekran me definicion të lartë ose jo:
  • Për të parë programe, seriale dhe filma pa limit në të njëjtën kohë në një pajisje të vetme (7,99 euro).
  • Për t'i parë këto përmbajtje në dy ekrane njëkohësisht dhe në cilësi HD (11,99 €).
  • Së fundi, për të zgjeruar numrin e ekraneve në katër + HD (15,99 euro).

(*) Ka alternativa më të lira, edhe pse me cilësi më të ulët, si p.sh Shikuesi i Google Cardboard, i cili mund të blihet për vetëm 10 euro.

Si të shikoni Netflix VR

Më poshtë analizojmë tre metodat më të thjeshta dhe më të përdorura për të qenë në gjendje të shijoni përmbajtjen e Netflix në realitetin virtual dhe të shijoni një përvojë rrënjësisht të re:

Në një pajisje Android

Aplikacioni netflix vr

Aplikacioni Netflix VR në Google Play

Gjëja e parë që duhet të bëni për të shijuar këtë përvojë të realitetit virtual në një smartphone ose çdo pajisje tjetër Android është shkarkoni aplikacionin Netflix VR nga Google Play.

Pasi aplikacioni të jetë i paturpshëm, për ta përdorur, hapeni, zgjidhni opsionin "Zgjidh kufjet" dhe klikoni në pajisjet e disponueshme për shikim (një nga opsionet më të mira në Daydream View). Një mënyrë tjetër për të hyrë në aplikacion është skanimi i kodit QR për pajisje të tjera dhe që andej hyni në llogarinë tonë Netflix.

Përvoja e shikimit do të na tregojë si një dhomë të gjallë komode pajisur me një ekran të madh, një divan të madh dhe dritare të mëdha nga të cilat mund të shihni një peizazh të bukur me dëborë. Pikërisht siç tregohet në imazhin në krye të postimit. Nëse preferoni të eliminoni këtë modalitet zhytës, thjesht duhet të dilni nga "modaliteti i dhomës së ndenjes" dhe të zgjidhni "modalitetin bosh".

google vr ëndërr me diell

Syzet Daydream View janë pajisja zyrtare e realitetit virtual të Google.

Ëndërroj është platforma e realitetit virtual të Google. Përdoruesit e tij kanë një aplikacion të veçantë të quajtur Netflix VR.

Telefonat celularë të pajisur me mbështetje Daydream tashmë vijnë me aplikacionin Netflix VR të shkarkuar nga fabrika. Sigurisht, për ta përdorur atë, do t'ju duhet të blini një shikues Daydream VR të pajtueshëm me Google Pixel dhe pajisje të tjera celulare. Në treg ka shumë mundësi, me çmime shumë të larmishme. Një shumë e rekomanduar është Syzet Daydream View (në foto), pajisja «nga shtëpia», çmimi i shitjes së së cilës është rreth 109 euro.

Duhet të theksohet se kjo pajisje është shikuesi zyrtar i Google për realitetin virtual Android. Shquhet për lehtësinë e përdorimit, si dhe për pajtueshmërinë me aplikacione dhe lojëra të shumta. Sidoqoftë, ka shumë modele të tjera të syzeve VR që ia vlen të përmenden:

 • BNEXTVR, i pajtueshëm si për Android ashtu edhe për iOS. Një produkt me një vlerë të shkëlqyer për para, në shitje për rreth 30 euro.
 • VRShark X6, prodhuar nga marka prestigjioze HiShock. Opsioni më i lirë: kushtojnë rreth 50 euro.
 • Oculus Quest 2. Një nga modelet më të gjithanshme të syzeve të realitetit virtual që ofron një cilësi më të lartë. Çmimi i tij është rreth 349 €.

Nëse përdorim modele syzesh VR me cilësi të ulët, mund të gjejmë disa problemet e mprehtësisë në imazh. Ekziston një mashtrim i vogël për ta përmirësuar këtë: thjesht duhet të hyni në konfigurimin e IPD dhe ta ndryshoni atë në 600.

Netflix VR në një iPhone

netflix vr iphone

Ju gjithashtu mund të shijoni Netflix VR në një iPhone

Edhe pse procesi është pak më i ndërlikuar, ne gjithashtu mund të shijojmë përvojën gjithëpërfshirëse të Netflix VR në iPhone dhe iPad. Pengesa kryesore në lidhje me Android (ku kemi zgjidhjen Daydream) është se nuk ka një aplikacion specifik Nuk ka asnjë aplikacion specifik për realitetin virtual në iOS.

Metoda që duhet përdorur në këto raste është përdorimi i funksionit të transmetimit të imazheve. Në këtë mënyrë, mënyra e realitetit virtual mund të zgjidhet për të transmetuar përmbajtjen në fjalë nga softueri Windows në kompjuterin tonë dhe në ekranin e pajisjes sonë Apple. Ka disa produkte softuerike shumë interesante për të kryer këtë transmetim. Ndër to veçohen dy: Trinus VR y VR-Streamer.

Pra, për të pasur Netflix VR në iPhone tuaj, hapi i parë është të shkarkoni një nga këto aplikacione në kompjuterin tonë dhe gjithashtu versionin iOS në iPhone ose iPad tonë. Përpara se të vazhdojmë, duhet të sigurohemi që kompjuteri dhe iPhone janë të lidhur në të njëjtin rrjet WiFi.

Për të lidhur të dy versionet e aplikacionit, IP-ja e telefonit futet në aplikacionin e telefonit dhe më pas niset në të dyja pajisjet. Pastaj ne hyjmë në faqen e internetit të Netflix në kompjuter dhe hyjmë në llogarinë tonë. Pasi të bëhet kjo, gjithçka që mbetet është të zgjedhim përmbajtjen që duam dhe të fillojmë ta transmetojmë atë në iPhone tonë.

trinë

Trinus VR është një nga aplikacionet më të mira për të transmetuar Netflix VR në një iPhone nga një PC

Ndonjëherë cilësia e transmetimit të këtyre përmbajtjeve për iPhone nuk është aq e mirë sa duam. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë për ta përmirësuar atë, duke instaluar një plug-in të quajtur Gjurmues i hapjes. Ky mjet është i sinkronizuar me VR-Streamer që ofron informacione rreth sensorit nga iPhone-i ynë.

Si bëhet ky sinkronizim? Është një proces shumë i thjeshtë: para së gjithash do të duhet të instalojmë një aplikacion të ri të lidhur të quajtur Serveri VR-Streamer. Nga ana tjetër, ne do të instalojmë Opentracker në iPhone.

Më pas, kur nisim serverin VR-Streamer në kompjuterin tonë, do të kërkojmë opsionin "Procesi i Notepad" në listën që shfaqet më poshtë. Është më mirë të ruani cilësimet për të shmangur nevojën për të kryer këtë proces sa herë që duam të shikojmë Netflix VR. Më pas, aktivizojmë VR-Streamer në iPhone dhe klikojmë në opsionin "Connect to server", duke përfunduar kështu lidhjen midis kompjuterit dhe iPhone.

Më në fund, mbetet vetëm të lidhni shikuesin ose syzet VR me iPhone dhe gjithçka është gati për të filluar të shijoni.

Përmbajtja VR e Netflix

netflix VR

Teknologjia e realitetit virtual, gjithnjë e më e pranishme në jetën tonë

Netflix u ofron përdoruesve të tij në të gjithë botën një katalog i gjerë dhe i larmishëm me më shumë se 2.000 tituj, shumë filma dhe seriale në rritje të vazhdueshme. E gjithë kjo përmbajtje është gjithashtu e disponueshme në modalitetin e realitetit virtual me shtresa të reja interaktiviteti.

Duke marrë këtë hap, Netflix e kapi, duke përputhur shërbimet e tij me ato të platformave të tjera konkurruese si HBO, e cila kishte qenë një pionier në drejtim të ofrimit të përmbajtjes VR.

Është e vërtetë që teknologjia e lidhur me realitetin virtual është ende në fazat e para. Ka një rrugë të gjatë për të bërë dhe shumë aspekte për të lustruar dhe përmirësuar. Në seksionin teknik ka disa sfida për të zgjidhur, të tilla si shmangia e mbinxehjes së pajisjeve dhe tejkalimi i kufizimeve të përputhshmërisë, etj. Megjithatë, çdo ditë ka përparime të reja për të gjetur zgjidhje për këto dhe probleme të tjera. Jam i sigurt se në një kohë shumë të shkurtër do të shohim ndryshime të mëdha.

Në fakt, piketa të rëndësishme tashmë duhet të theksohen, siç është mundësia e shikimit të përmbajtjes së Netflix VR në telefonat inteligjentë, siç e kemi shpjeguar në seksionet e mëparshme. Zbatimi i kësaj teknologjie është i ngadalshëm, por i paepur. Realiteti virtual, deri tani praktikisht i kufizuar në botën e lojërave, do të jetë pjesë e jetës sonë të përditshme pas shumë pak vitesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.