Si të rikuperoni fotot e dëmtuara të WhatsApp

imazh i korruptuar WhasApp

WhatsApp praktikisht është bërë nga ardhja e tij në tregun e telefonave inteligjentë në (2009 në iOS dhe në 2010 në Android) në aplikacioni më i përdorur në të gjithë botën për të dërguar mesazhe ose ndonjë lloj tjetër të përmbajtjes multimediale, si dhe thirrje dhe thirrje video pa harruar mesazhet audio.

Aplikacioni i parë që instalojnë të gjithë përdoruesit në pajisjen tuaj të re ose kur e rivendosni atë nga e para është WhatsApp. Duke qenë një nga aplikacionet më të përdorura në të gjithë botën, shumë përdorues e kanë bërë atë burimin e tyre kryesor të informacionit, një metodë për dërgimin e imazheve dhe videove, kryerjen e thirrjeve dhe thirrjeve video ...

Por jo gjithçka është bukur në WhatsApp. Cilësimet e parazgjedhura të aplikacionit kur marrim imazhe ose video (me mesazhe audio nuk ndodh) është vendosur në mënyrë që përmbajtja është ruajtur në pajisjePrandaj, nëse jemi përdorues shumë aktivë që dërgojmë dhe marrim (sidomos kjo e fundit) përmbajtje multimediale, ekipi ynë mund të mbushet shpejt me këtë lloj përmbajtjeje, përmbajtje që në shumë pak raste mund të jemi të interesuar ta ruajmë.

Nëse kemi qenë të kujdesshëm për të modifikuar konfigurimin WhatsApp në mënyrë që e gjithë përmbajtja që marrim të mos e ruajë në pajisjen tonë dhe për fat të keq ne zbulojmë se imazhi i ruajtur në pajisjen tonë Isshtë i dëmtuar, nuk shfaqet si duhet, ose jep një gabim në kohën e leximit gjejmë një problem.

Ky problem ka një zgjidhje më të thjeshtë sesa mund të duket në fillim. Nëse doni ta dini si të rikuperoni fotot e dëmtuara të WhatsApp Ju ftoj të ndiqni këshillat që ju tregojmë më poshtë.

Kthehuni te biseda ku e shkarkuam

Shkarkoni imazhin e korruptuar të WhatsApp

Para se të nervozohemi dhe të mendojmë se nuk do të jemi në gjendje të rimarrim imazhin në jetë, gjëja e parë që duhet të bëjmë është kthehu në bisedë nga ku kemi shkarkuar imazhin. WhatsApp mban skedarët multimedia në serverat e tij për 3 muaj për sa kohë që ne nuk e kemi fshirë imazhin nga biseda ose kemi fshirë bisedën në të cilën ndodhet.

Ky nuk është zakonisht një problem në shumicën e rasteve, pasi që shumë nga imazhet dhe videot ndahen përmes bisedave në grup, kështu që nëse nuk kanë kaluar tre muaj që kur e kemi shkarkuar, ne ende mund të shërohemi.

Si mund ta dimë se sa e vjetër është imazhi?

Cila është data e një skedari

Nëse imazhi është shpërndarë në një bisedë në grup ku qindra mesazhe postohen rregullisht çdo ditë, detyra për të gjetur imazhin mund të jetë e lodhshme nëse nuk dimë një datë të përafërt. Për të ditur datën në të cilën është shpërndarë një imazh dhe e kemi shkarkuar, mund të përdorim aplikacionin Google Files.

Files nga Google është një menaxher skedarësh që na lejon di detajet e një imazhiNë këtë mënyrë, ne mund të lëvizim përmes bisedës në grup dhe të jemi në gjendje të rimarrim përsëri fotografinë që është dëmtuar në pajisjen tonë.

Skedarët nga Google
Skedarët nga Google
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas

Pyete përsëri lëshuesin

Një burim që ndonjëherë është më i shpejtë dhe më i lehtë, kalon përmes pyesni personin që ndau atë imazh për ta dërguar përsëri tek ne. Nuk ka gjasa që ai imazh ta ketë fshirë, pasi nëse e keni ndarë, do të keni ndonjë arsye të veçantë për ta bërë këtë.

rezervë

Rivendosni fabrikën e Smarthone

Nëse e vlerësojmë përmbajtjen që ruajmë në kompjuterin tonë, ka shumë të ngjarë ta bëni kopjet rezervë të të gjithë përmbajtjes në celularin tuaj rregullisht, kështu që kalon një metodë për të rikuperuar atë imazh të korruptuar rivendosni kopjen rezervë në pajisje.

natyrisht, para se të bëjmë një kopje nga të gjitha imazhet dhe videot që kemi ruajtur në pajisje në mënyrë që kur të riktheni kopjen rezervë të mos fshihen dhe t'i humbasim ato pa mundur t'i rikuperojmë ato lehtësisht.

Fotografitë e Google

Fotografitë e Google

Nëse jeni duke përdorur një smartphone Android, ka shumë të ngjarë të përdorni Google Photos, shërbimin falas të ruajtjes së reve të Google ruhet një kopje me cilësi të lartë të të gjitha imazheve dhe videove që e ruajmë në pajisjen tonë.

Nëse është kështu, dosja WhatsApp do të përfshihet gjithashtu në rezervë, kështu që do të keni një kopje rezervë në renë e Google ku mund ta rikuperoni atë. Nëse dosja WhatsApp nuk është përfshirë, zgjidhja që na ofron Google Photos është e padobishme.

Fotografitë e Google
Fotografitë e Google
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas
Fotografitë e Google
Fotografitë e Google
zhvilluesi: Google
Çmimi: Falas+

icloud

icloud

Megjithëse Google Photos përdoret praktikisht nga të gjithë telefonat e menaxhuar nga Android, ajo përdoret gjithashtu nga shumë përdorues të iPhone. Sidoqoftë, këto kanë një zgjidhje tjetër të quajtur iCloud, shërbimi i ruajtjes së Apple. ku ruhen të gjitha imazhet dhe videot që kemi krijuar me pajisjen në cilësinë e saj origjinale.

Apple jep 5 GB hapësirë ​​të lirë, një hapësirë e pamjaftueshme për shumicën e përdoruesve, kështu që nëse nuk keni një plan të paguar, të gjitha imazhet dhe videot që janë krijuar ose ruajtur në pajisje nuk do të gjenden në renë e Apple.

Shërbime të tjera ruajtjeje

Shërbimet e ruajtjes në re

Por jo gjithçka është Google Photos dhe iCloud. Në treg kemi gjithashtu në dispozicion shërbimet e tjera të ruajtjes që na lejojnë të bëjmë një kopje rezervë në renë e të gjithë përmbajtjes që krijojmë ose ruajmë në pajisjen tonë. OneDrive nga Microsoft, Amazon, Mega… Ka shumë shërbime që, përmes aplikacioneve të hyrjes, na lejojnë të bëjmë kopje rezervë të të gjithë përmbajtjes së re të ruajtur në galerinë e imazheve.

Program kompjuterik për rikuperimin e imazheve

Nëse keni arritur në këtë pikë, shanset janë nuk keni arritur të rikuperoni imazhin që ju nevojitet. Përdorimi i aplikacioneve të rikuperimit të imazhit është zgjidhja e fundit që kemi, një burim që jo gjithmonë funksionon pasi kërkon faktorë të ndryshëm dhe në shumicën e rasteve ata na detyrojnë të përdorim një softuer me pagesë edhe pse mund të gjejmë edhe aplikacione falas që përmbajnë reklama.

Nëse dëshirojmë rikuperoni imazhe të korruptuara WhatsApp në Android, në Play Store kemi zgjidhje të ndryshme, të gjitha ato vlejnë njësoj. Sidoqoftë, nëse është një iPhone, nuk ka asnjë aplikacion që lejon këtë operacion, pasi Apple nuk lejon hyrjen në rrënjën e sistemit për të analizuar skedarët e fshirë, kështu që i gjithë aplikacioni që pretendon ta bëjë këtë, nuk është i vërtetë. Mënyra e vetme për të rikuperuar imazhet ose videot e fshira në iOS është përmes aplikacionit Fotografitë, brenda dosjes Fshirë.

Rikuperoni fotot e fshira

Ky aplikacion na lejon të rikuperojmë imazhe që janë fshirë nga kompjuteri ynë ose që janë dëmtuar pa pajisjen tonë që ka qasje ROOT. Ai jo vetëm që analizon hapësirën e brendshme të ruajtjes së pajisjes sonë, por gjithashtu analizon kartën SD dhe mbështet formatet .jpg, .jpeg dhe .png.

Fotografitë e Genesen Geloscht
Fotografitë e Genesen Geloscht

Rikuperoni fotot e fshira

Rikuperoni fotot e dëmtuara

Një tjetër prej aplikacioneve që ofron rezultatet më të mira kur bëhet fjalë për rikuperimin e imazheve të fshira ose të dëmtuara nga pajisja jonë është Recover Deleted Photos, një aplikacion që ne mund të shkarkoni falas dhe që përmbajnë reklama.

Ashtu si aplikacioni i mëparshëm, Recover Deleted Photos është përgjegjës për skanimin e pajisjeve tona për të rikuperuar fotot e fshira ose të dëmtuara, është i pajtueshëm me të gjitha formatet e imazheve dhe pajisja nuk ka nevojë të ketë qasje ROOT.

Rikuperoni fotot e fshira
Rikuperoni fotot e fshira
zhvilluesi: FiTechno
Çmimi: Falas

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.