Si të rikuperoni një bisedë në Facebook Messenger

i dërguari i fb

Nëse jeni përdorues i Messenger, mund të keni hasur në këtë situatë të pakëndshme në më shumë se një rast: ka një ose disa mesazhe që janë fshirë, por për çfarëdo arsye që ju dëshironi ose keni nevojë urgjente t'i shpëtoni. Kjo është ajo për të cilën do të flasim në këtë postim: se si rikuperoni bisedën e mesazherit, aplikacioni i mesazheve në Facebook.

Messenger është një aplikacion i mesazheve të çastit që është shumë i popullarizuar në të gjithë botën. Falë funksioneve praktike, ndër të tjera. Me të, dhe përmes smartfonit, është vërtet e lehtë të shkëmbesh mesazhe dhe përmbajtje të tjera. Ndër këto opsione të shumta është edhe Fshi mesazhet, të cilit i drejtohen shumë përdorues për të liruar hapësirë ​​ose thjesht për të fshirë përmbajtjen që ata e konsiderojnë të panevojshme.

Po, ndonjëherë ne jemi shumë të shpejtë për të shtypur butonin e fshirjes. Ne nxitojmë pa menduar për pasojat dhe më pas na vjen keq që humbëm një mesazh ose bisedë që papritmas zbuluam se ishte e rëndësishme. Çfarë zgjidhjesh ka në këtë lloj situate? Le të shohim se çfarë mund të bëhet për të rikuperuar një bisedë në Messenger që e kemi fshirë më parë.

Artikulli i lidhur:
Si të di nëse jam bllokuar në Messenger

Ka disa mënyra për të rikuperuar mesazhet e fshira në Facebook Messenger, është e vërtetë. Megjithatë, është gjithashtu e rëndësishme të dihet se në shumë raste do të jetë e pamundur. Nëse përveç fshirjes së tyre nga aplikacioni, ne kemi konfirmuar në platformë se duam t'i fshijmë përgjithmonë, ato do të humbasin përgjithmonë.

Zakonisht rekomandohet të mos fshijmë përmbajtjen nga tabaka e mesazheve që nuk jemi plotësisht të sigurt se do të na duhen në të ardhmen. Siç është shumë herë e vështirë të dihet, gjëja më e kujdesshme është të mos e bësh dhe thjesht arkivoni mesazhet dhe bisedat (mos i fshini ato). Kështu, ato do të zhduken nga ekrani kryesor, por do të ruhen në aplikacion.

Nëse i kemi marrë këto masa paraprake, procesi i rikuperimit është i mundur. Le të shohim se si ta bëjmë atë:

Rikuperoni bisedën e Messenger hap pas hapi

Ne propozojmë katër mënyra për të rikuperuar mesazhet dhe bisedat e fshira nga Facebook Messenger. Në varësi të rastit tuaj specifik, mund të provoni njërën ose tjetrën:

Përmes Facebook Messenger në PC

Messenger i fshirë i bisedave

Metoda e parë që ne paraqesim konsiston në rikuperimin e mesazheve nga kompjuteri duke përdorur shfletuesin tonë të zakonshëm të internetit. Kështu duhet të vazhdojmë:

 1. Për të filluar ne hyjmë në Facebook nga shfletuesi ynë i zakonshëm i internetit.
 2. atëherë ne hapim Messenger duke klikuar në ikonën, e cila ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
 3. Atje, ne shkojmë te opsioni "Shiko të gjitha mesazhet." 
 4. në ikonë settings, i cili ndodhet në këndin e sipërm të majtë të ekranit, zgjedhim opsionin "Biseda të arkivuara".
 5. Më pas do të shfaqen të gjitha bisedat që nuk janë të dukshme në listën kryesore të bisedave. Ne zgjedhim atë që duam të rikuperojmë.
 6. Për të përfunduar, mjafton me Dergo nje mesazh në mënyrë që kjo bisedë të riinkorporohet automatikisht në listën e bisedave të rregullta në Facebook Messenger.

Nga aplikacioni Android

Për të rikuperuar bisedat e fshira të Messenger duke përdorur aplikacionin zyrtar të Android, ja çfarë duhet të bëni:

 1. I parë hapni aplikacionin Messenger ose Messenger Lite në celularin tonë (është një aplikacion i pavarur që nuk është i integruar në aplikacionin Facebook)
 2. Në motorin e kërkimit që shfaqet, shkruajmë emrin e përdoruesit nga e cila dëshirojmë të rikuperojmë bisedën.
 3. Në listën e shfaqur, duhet hyni në bisedën e arkivuar.
 4. Për ta riaktivizuar atë (ta rikuperoni), thjesht duhet dërgoni një mesazh të ri, pas së cilës biseda do të kthehet në listën e bisedave aktive të Messenger.

Duke përdorur Android File Explorer

File Explorer EX - File Manager 2020 është emri i Android File Explorer, një aplikacion falas që mund ta shkarkojmë lehtësisht nga Google Play. Është një aplikacion shumë interesant, sepse mund të përdoret edhe me të telegram y WhatsApp. Si përdoret për të rikuperuar bisedat? Si vijon:

 1. Ne shkarkojmë aplikacioni File Explorer EX – File Manager 2020 nga Google Play dhe instalojeni në pajisjen tonë.
 2. Në cilësimet, le të Ruajtje ose direkt në Kartë Micro SD.
 3. Ne zgjedhim opsionin android dhe brenda tij shtypni opsionin Data.
 4. Më pas, do të hapet një dosje ku ndodhen të gjithë skedarët e ruajtur në pajisje. Ai që duhet të zgjedhim është si më poshtë: com.facebook.orca
  Pas kësaj, ne shkojmë në dosje I fshehur dhe, brenda tij, tek opsioni n fb_temp.

Pasi të përfundojnë këto veprime, bisedat e fshira do të rikuperohen automatikisht.

nëpërmjet kopjes rezervë

Së fundi, ne do të eksplorojmë një metodë tjetër efektive për të rikuperuar një bisedë të fshirë në Messenger. Mund të bëhet si nga kompjuteri ashtu edhe nga celulari. Po vërtet, që të funksionojë më parë do të duhet të kemi të aktivizuar kopje rezervë, për të gjeneruar skedarë të sistemit, me këto hapa të thjeshtë:

 1. Ne hyjmë në faqe Faqja zyrtare e Facebook nga shfletuesi ynë i internetit në PC
 2. Më pas shtypim ikona e facebook-ut ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të ekranit për të shkuar te konfiguracion.
 3. Aty duhet të klikoni "Shkarkoni një kopje të informacionit tuaj" dhe pastaj ne "Krijo skedarin tim".

Nëse kemi pasur maturi ta kemi bërë këtë në një moment përpara se të fshijmë bisedat, mënyra për t'i rikuperuar ato do të jetë relativisht e thjeshtë:

 1. Para së gjithash, duhet të shkojmë në Google Play dhe të shkarkojmë aplikacionin falas Menaxheri i skedarëve – ES Applications File Explorer, për ta instaluar në kompjuterin tonë.
 2. Më pas hapim aplikacionin dhe shkojmë te Ruajtje o Karta MicroSD, duke hapur me radhë dosjet "Android" y "Të dhëna".
 3. Aty duhet të kërkojmë dosjen com.facebook.orca dhe hapeni atë.
 4. Hapi i fundit është hapja e dosjes "Cache" dhe në të zgjidhni fb_temp, dosja ku ruhen kopjet rezervë të Facebook Messenger.

Natyrisht, kjo metodë rikuperimi do të jetë krejtësisht e padobishme nëse nuk kemi marrë masat paraprake për të aktivizuar më parë kopjet rezervë. Pra, është e këshillueshme që të parashikoni problemet dhe ta bëni tani më mirë se më vonë. Mund të mos e konsideroni shumë të rëndësishme tani, por mund t'ju vijë në ndihmë një ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.