Si të rikuperoni një llogari në Instagram

Instagram

Mund të mos jeni në gjendje të hyni në llogarinë tuaj në Instagram. Arsyet mund të jenë disa: ose keni harruar fjalëkalimin tuaj ose llogaria juaj është vjedhur. Në secilin rast, Ne do t'ju mësojmë se si të rikuperoni një llogari në Instagram. Dhe meqë ra fjala, për të përforcuar sigurinë tuaj në mënyrë që kjo të mos ndodhë më.

Instagram është tashmë në nivelin e WhatsApp për sa i përket përdoruesve në mbarë botën. Gjithashtu, gjatë gjithë kësaj kohe që ka qenë aktive, është kthyer në mënyrë të ardhurash për shumë prej përdoruesve me punë të përditshme. Prandaj, është normale që ju mund të frikësoheni nëse nuk mund të hyni në llogarinë tuaj. Megjithatë, duhet të dini se e gjithë kjo ka një ilaç dhe se ju duhet të ndiqni vetëm disa hapa për ta rikuperuar atë.

Si të rikuperoni një llogari në Instagram nëse keni harruar fjalëkalimin tuaj

Ekrani fillestar i Instagramit në celular

Ndoshta rasti më i zakonshëm është të keni harruar fjalëkalimin tuaj. Këtë herë, është problemi juaj më i vogël. Sepse rivendosja e fjalëkalimit tuaj aktual do të jetë një copë tortë. Ndiqni hapat e mëposhtëm dhe do të jeni në gjendje të krijoni një të ri:

 • Gjëja e parë që duhet të bëni është të hyni këtë drejtim
 • Tani ju duhet vetëm të shkruani llogarinë tuaj të postës elektronike me të cilën jeni regjistruar në shërbim
 • Do të merrni një lidhje rivendosëse në llogarinë e emailit që keni treguar
 • është thjesht ndiqni udhëzimet dhe do të keni, përsëri, akses në Instagram

Tani, nëse ende nuk mund ta rivendosni fjalëkalimin tuaj, do të duhet të fillojmë të mendojmë për diçka më të keqe. Dhe është e mundur që llogaria juaj në instagram është vjedhur. Metoda e njohur më mirë si 'hakimi i llogarisë'. Ashtu siç ndodh shumë shpesh edhe në rrjetin e njohur social, zgjidhjen e ka edhe Meta -pronari prej vitesh i Instagram-it, megjithëse zgjidhja mund të zgjasë pak më shumë.

Si të rikuperoni një llogari në Instagram nëse jeni hakuar

Formulari i hakimit të llogarisë në Instagram

Siç e kemi përmendur më parë në një artikull tjetër, qendra më e mirë e zgjidhjeve në Instagram është në portalin e saj të ndihmës -pa llogari emaili, pa telefon-. Në këtë rast, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Mbani në dorë të gjitha të dhënat tuaja
 • hyni në parti adresa e internetit
 • Do të shihni se ka mundësi të ndryshme për të zgjedhur. Zgjidhni të parën: 'Llogaria ime është hakuar'
 • Është koha për shtypni butonin tjetër dhe ndiqni hapat e treguar

Gjatë procesit të verifikimit të të dhënave, mund t'ju kërkohet edhe një selfie për të verifikuar identitetin tuaj. Mos kini frikë dhe dërgojeni. Dhe me shume, nëse Instagrami është burimi juaj kryesor i të ardhurave.

Është gjithashtu e mundur që të mbeteni pa llogarinë Instagram për shkak të përdorimit të papërshtatshëm

Forma e llogarisë në Instagram u pezullua, llogaria u mbyll

Përdorimi i rrjeteve sociale duhet të jetë i përgjegjshëm. Dhe më shumë ku përmbajtja mund të shikohet nga të gjitha llojet e përdoruesve. Instagram ka një varg të mirë rregullash për t'u ndjekur. Dhe nëse shkel ndonjë prej tyre, llogaria jote mundet të bllokohet ose mbyllet përkohësisht/përgjithmonë. Po kështu, tashmë ju paralajmëruam se nëse llogaria juaj ka marrë shumë kërkesa për shkelje të rregullave, rrjeti social do të jetë i pamëshirshëm dhe do të veprojë menjëherë, duke mbyllur përgjithmonë llogarinë tuaj në Instagram dhe nuk do të mund të bëni asgjë.

Megjithatë, gjithashtu ka mundësi që Instagrami vetëm ta ketë bllokuar dhe jo ta ketë fshirë. Është koha për të provuar pafajësinë tuaj. Kjo do të thotë: kërkojuni atyre të rishikojnë 'dënimin' tuaj. Në këtë rast, Instagram ka një formë që duhet të plotësoni me emrin tuaj të plotë, llogarinë tuaj të emailit -me të cilën jeni regjistruar në shërbim-, si dhe emrin tuaj të përdoruesit dhe, në fund, shpjegoni pse nuk duhet të vazhdoni me mbylljen e përhershme të llogarisë tuaj.

Pasi të jetë bërë e gjithë kjo, gjithçka që duhet të bëni është të prisni. Ju kujtojmë -edhe pse jemi të rëndë- të jeni të duruar me zgjidhjen apo përgjigjen e Instagramit pasi vëllimi i përdoruesve i kalon 2.000 milionë përdorues aktivë dhe incidentet e përditshme janë të shpeshta. Prandaj, Mund të duhen ditë që të merrni një zgjidhje ose lajme nga rrjeti social.

Si të forconi sigurinë e llogarisë suaj në Instagram

logot e instagramit

Gjëja e parë që ne do të rekomandojmë është të mos hapni emaile të dyshimta dhe të verifikoni gjithmonë origjinën e këtyre emaileve. Asnjëherë mos vendosni kredencialet tuaja në këto mesazhe, sepse problemi tashmë do të krijohet.

Gjithashtu, brenda aplikacionit keni lloje të ndryshme sigurie. Edhe pse ndoshta më e rekomanduara është aktivizimi i verifikimit në dy hapa. Kjo do të thotë që nëse e aktivizoni këtë opsion në seksion Cilësimet dhe privatësia>Qendra e llogarisë>Fjalëkalimi dhe siguria>Vërtetimi me dy hapa, nga koha ne kohe duhet të futni të gjitha të dhënat tuaja të aksesit, prezantoni disa kode verifikimi që mund të dërgohen në pajisjet tuaja të lidhura, etj.

Nga ana tjetër, është gjithashtu interesante se A keni një fotografi të fytyrës tuaj në tuaj portofol me të cilat të verifikoni identitetin tuaj në rast se ju kërkohet a selfie. Së fundmi, kujtojmë se Meta është pronari i Instagramit. Ndër opsionet e ndryshme që keni, duhet ta dini këtë është e mundur të lidhni llogaritë në Instagram dhe Facebook. Kjo do të forcojë identitetin tuaj në rast se llogaria juaj është vjedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.