Si të shikoni kopje rezervë të WhatsApp

Si të shikoni kopje rezervë të WhatsApp

një kopje rezervë e whatsapp Është një kopje rezervë e të gjitha mesazheve që dërgojmë dhe marrim përmes aplikacionit që ruhet ose në cloud ose në hapësirën ruajtëse lokale të smartphone. Kjo është një nga veçoritë më të dobishme të këtij shërbimi të mesazheve, pasi ju lejon të rivendosni bisedat tuaja në rast se ju keni humbur telefonin tuaj, e keni formatuar ose keni blerë një të ri.

Këto kopje rezervë (në anglisht, kopje rezervë) bëhen automatikisht çdo ditë, javë ose muaj në rastin e kopjeve në cloud ose menjëherë në rastin e atyre lokale. Megjithatë, Nëse keni një kopje rezervë të WhatsApp dhe dëshironi të shihni mesazhet që përmban, ky artikull është për ju.. Këtu ne shpjegojmë gjithçka në lidhje me të.

A mund t'i lexoj mesazhet në një kopje rezervë të WhatsApp?

Skedari rezervë i WhatsApp është i koduar nga skaji në skaj, kështu që edhe nëse arrini ta shkarkoni, nuk është e mundur të shihet përmbajtja e tij, pasi që mesazhet janë të koduara. Të paktën në smartphone, mënyra e vetme për të parë një kopje të historisë suaj të bisedës është ta hapni atë në të njëjtin aplikacion WhatsApp Messenger.

Megjithatë, siç do t'ju tregojmë më vonë, ekziston një mënyrë për të deshifruar këtë kopje rezervë në PC duke përdorur një program të palës së tretë dhe pa u mbështetur në aplikacionin origjinal WhatsApp. Më pas, ne ju tregojmë metodat për Android, iPhone dhe PC.

Si të shikoni kopjen rezervë të WhatsApp në celular?

Shikoni rezervimin e WhatsApp në celular

Në Android

Fillimisht do të shpjegojmë se si të hapni kopjen e bisedave tuaja në Android dhe më vonë edhe në iPhone. Siç e theksuam më lart, kjo mund të bëhet vetëm përmes vetë aplikacionit WhatsApp, pasi vetëm aplikacioni i mesazheve ka çelësin që nevojitet për të deshifruar bisedat.

Ndiqni hapat e mëposhtëm për të shikoni kopjen rezervë të whatsapp në android:

 1. Shkarkoni aplikacionin WhatsApp në Luajnë Store.
 2. Hapni WhatsApp dhe hyni në llogarinë tuaj me numrin tuaj të telefonit.
 3. Pasi aplikacioni të gjejë kopjen rezervë, trokitni lehtë mbi «RESTORE»
 4. Zgjidhni "TJETËR.» dhe vazhdoni procesin e identifikimit.

Në iPhone

Në iPhone, procesi për të parë përmbajtjen e një kopje rezervë të WhatsApp është praktikisht i njëjtë si në Android, vetëm kopjet ruhen në iCloud (shërbimi i ruajtjes së cloud iOS) në vend të Google Drive. Edhe pse gjithashtu, nëse vini nga Android dhe keni një kopje rezervë të bisedave tuaja në Drive, WA do t'ju njoftojë dhe do t'ju lejojë ta riktheni atë dhe ta ngarkoni në iCloud.

Për të parë kopjen rezervë të WhatsApp në iPhone:

 1. Shkarkoni aplikacionin WhatsApp në App Store.
 2. Hapni WhatsApp dhe hyni në llogarinë tuaj me numrin tuaj të telefonit.
 3. Prisni që aplikacioni të gjejë kopjen rezervë të iCloud.
 4. Shtypni «RESTORE» për të marrë mesazhet.
 5. Zgjidhni "TJETËR.» dhe vazhdoni procesin e identifikimit.

Si të shikoni kopje rezervë të WhatsApp në PC?

WhatsApp Viewer për Windows

Nëse dëshironi të shihni një kopje rezervë të bisedave tuaja, por pa përdorur aplikacionin WhatsApp, atëherë do të duhet të përdorni shikues WhatsApp. Është një program që mund ta instaloni në kompjuterin tuaj dhe që ju lejon të deshifroni bazat e të dhënave crypt5, crypt7, crypt8, crypt12 dhe crypt14 si ato të përdorura nga WA për të bërë kopjet rezervë të saj.

Këtu ne shpjegojmë se si ta përdorim këtë program hap pas hapi.

Merrni akses 'root' në smartphone

Kingroot

Nëse dëshironi të shihni një kopje rezervë në kompjuterin tuaj me WhatsApp Viewer, Gjëja e parë që duhet të bëni është të merrni akses 'root' në smartphone. Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është me Kingo Root, një aplikacion që ju lejon të rrënjosni telefonin tuaj Android me një klik dhe në më pak se një minutë.

 1. Shkarkoni apk Kingo Root nga Faqja zyrtare dhe instaloni atë.
 2. Jepni leje për të instaluar aplikacione nga burime të panjohura nëse kërkohet.
 3. Hapni aplikacionin dhe shtypni «Rrënjë me një klik'.
 4. Ju prisni një minutë dhe voila! Me këtë ju duhet të keni qasje në root në Android-in tuaj.

Siç mund ta shihni, Kingo Root është mënyra më e lehtë për të çrrënjosur një celular, megjithatë, ky aplikacion nuk funksionon me të gjitha versionet e Android. Prandaj, nëse keni ndonjë problem me përdorimin e tij, ne ju rekomandojmë artikullin tonë mbi Mënyra të ndryshme për të çrrënjosur një Android që ju të rishikoni metodat alternative.

Merrni bazën e të dhënave dhe skedarët kyç "çelës"

Rezervimi dhe çelësi i Whatsapp

Hapi tjetër është të merrni skedarin e bazës së të dhënave në të cilin ndodhet kopja rezervë e WhatsApp, si dhe çelësi për dekriptimin e tij. Ndiqni hapat e mëposhtëm për të marrë të dy skedarët:

 1. Së pari, krijoni një dosje në kompjuterin tuaj ku mund të kopjoni skedarin e bazës së të dhënave dhe çelësin. Për këtë shembull, ne do të krijojmë një dosje të quajtur 'WA Rezervimi'.
 2. Lidheni telefonin inteligjent me kompjuterin tuaj duke përdorur një kabllo USB dhe vendoseni në 'Transferimi i të dhënave'.
 3. Hapni eksploruesin e skedarëve.
 4. Në 'Ekip' do të shfaqen pajisjet e lidhura. Zgjidhni smartfonin tuaj.
 5. Shko tek WhatsApp > Bazat e të dhënave. Kopjoni dhe ngjisni skedarët «msgstore.db»Y«wa.db"në dosje"WA Rezervimi' që kemi krijuar më herët.
 6. Entra a Android > Të dhënat > com.whatsapp > skedarët dhe kopjoni skedarinwhatsapp.cryptkey» në dosje 'WA Rezervimi'.

Deshifroni bazën e të dhënave me WhatsApp Viewer

Shikoni rezervimin e WhatsApp me WhatsApp Viewer

Tani që keni skedarin e bazës së të dhënave dhe çelësin përkatës, mund të deshifroni kopjen rezervë dhe të shikoni përmbajtjen e tij me WhatsApp Viewer duke ndjekur hapat e mëposhtëm:

 1. Shkarkoj shikues WhatsApp në versionin e tij të fundit dhe instaloni atë.
 2. Nisni programin.
 3. Hap menunë'Skedar' po shkonte në të majtë.
 4. Zgjidhni versionin e standardit 'crypt' me të cilin është i koduar rezervimi juaj WA. Nëse e lexoni këtë artikull në 2022, duhet të zgjidhni «Deshifroni .kript14'.
 5. Zgjidhni skedarin «msgstore.db"dhe çelësi"whatsapp.cryptkey'.
 6. Klikoni mbi "Deshifroni…» dhe zgjidhni se ku dëshironi të ruhet skedari i deshifruar.

Hapni skedarin e deshifruar

Rezervimi i whatsapp u deshifrua

Nëse i keni ndjekur të gjitha hapat siç tregohet në këtë udhëzues, WhatsApp Viewer do të ketë krijuar për ju një skedar të kopjes së bisedave tuaja tashmë të deshifruar. Për të parë përmbajtjen e tyre ju duhet vetëm të shkoni te Skedar> Hapur dhe hapni skedarin «mesazhet.deshifrohen.db'.

Si të shikoni kopjen rezervë të WhatsApp në Google Drive?

Rezervoni WhatsApp në Google Drive

Një pyetje tjetër e lidhur që njerëzit shpesh bëjnë është se si mund ta shikoj kopjen rezervë të WhatsApp në Google Drive? Dhe e vërteta është se është mjaft e thjeshtë, ju mund të gjeni kopjet rezervë të bisedave tuaja në versionin ueb të Drive duke ndjekur disa hapa që përmendim më poshtë.

 1. Shko tek drive.google.com/drive dhe regjistrohuni me llogarinë tuaj Google.
 2. Klikoni në ikonën e ingranazhit lart dhe djathtas.
 3. Zgjidhni "Cilësimet'.
 4. Shkoni te seksioni «Menaxhoni aplikacionet'.
 5. Lëvizni poshtë. Në fund mund të gjeni kopjen rezervë të historisë suaj të bisedës WhatsApp në Google Drive.

Siç mund ta shihni, kjo metodë është më e dizajnuar për të siguruar nëse keni apo jo një kopje rezervë të WhatsApp në Drive. Megjithatë, nuk mund të shkarkojë ose të ketë qasje në përmbajtjen e skedarit, e vetmja gjë që mund të bëjmë është të shkëputim rezervën e shërbimit cloud siç tregohet në imazhin e mësipërm.

Përfundim

Duke pasur një kopje rezervë të bisedave tuaja mund të kurseni ditën kur humbni telefonin tuaj, fshini aksidentalisht aplikacionin WhatsApp ose thjesht blini një telefon të ri. Me një kopje rezervë, qoftë në cloud ose në nivel lokal, mund të rikuperoni të gjitha bisedat, profilin dhe kontaktet tuaja. Pra, nëse mendoni se keni bërë një Rezervimi i WhatsApp, në këtë artikull ne ju tregojmë se si mund ta gjeni në Drive dhe të shihni përmbajtjen e tij si në telefonin inteligjent Android ose iPhone ashtu edhe në PC tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.