Si të shmangni ruajtjen automatike të fotove të WhatsApp në galeri?

shmangni ruajtjen automatikisht të fotove të whatsapp në galeri

Ne dërgojmë dhe marrim skedarë mediash përmes WhatsApp-it çdo ditë dhe nuk ka dyshim se është shumë i dobishëm. Megjithatë, për shkak të shumë përdorimit, është normale që galeria celulare dhe, për rrjedhojë, ruajtja jonë, të ngopet me foto ose skedarë të padëshiruar. Kështu që, Si të shmangni ruajtjen automatike të fotove të WhatsApp në galeri? Në këtë artikull do t'u përgjigjemi këtyre dhe pyetjeve të tjera të shpeshta.

Pavarësisht nëse përdorim biseda individuale ose biseda në grup, fotografitë vijnë e shkojnë në këto biseda. Shumë nga këto skedarë janë vërtet të rëndësishëm dhe janë me interes për ne, ndërsa të tjerët jo. Është e vërtetë që WhatsApp ruan automatikisht atë që shkarkojmë në galerinë tonë, por që mund të modifikohet me një procedurë mjaft të thjeshtë dhe të shpejtë. Le të shohim për çfarë bëhet fjalë.

Si të shmangni ruajtjen automatike të fotove të WhatsApp në galeri?

Mobile duke nisur WhatsApp

A keni hyrë ndonjëherë në galerinë tuaj dhe keni gjetur një tufë fotografish që nuk i dëshironit atje? Të them të drejtën, kjo na ka ndodhur të gjithëve në një moment. Arsyeja është se WhatsApp ruan automatikisht skedarët që shkarkojmë në galerinë tonë, qofshin ato foto apo video. Si ta çaktivizoni këtë funksion dhe kështu të parandaloni mbushjen e galerisë suaj? Më pas, do të shohim dy mënyra për ta bërë këtë: në të gjitha bisedat ose grupet dhe në bisedat individuale.

shportë me letra
Artikulli i lidhur:
Si të zbrazni koshin celular?

Në të gjitha bisedat individuale dhe grupore

Personi në një bisedë WhatsApp

Kur shkarkoni një skedar WhatsApp, veçoria "Dukshmëria e skedarëve të medias" është aktivizuar si parazgjedhje. Për të parandaluar që fotot e WhatsApp të ruhen automatikisht në galeri, duhet ta modifikoni këtë veçori. Për ta arritur këtë, ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hap WhatsApp
 2. Klikoni në opsionin 'Më shumë opsione' duke prekur tre pikat në krye.
 3. Tani, trokitni lehtë mbi "Cilësimet".
 4. Gjeni dhe zgjidhni 'Chats'.
 5. Më në fund, fikni çelësin për opsionin "Dukshmëria e skedarëve të medias" dhe keni mbaruar.

Ju lutemi vini re se funksioni "Dukshmëria e skedarëve të medias". ndikon vetëm në skedarët e rinj që shkarkoni, pasi ta aktivizoni ose çaktivizoni funksionin. Kjo do të thotë që nuk do të ndikojë në skedarët e vjetër që keni shkarkuar dhe që janë ruajtur tashmë në galerinë tuaj.

Në një bisedë ose grup të veçantë

Shmangni ruajtjen automatike të fotove të galerisë WhatsApp

Por, çka nëse doni të parandaloni që fotot nga një bisedë ose grup i caktuar të ruhen automatikisht në galerinë tuaj? Ju gjithashtu mund ta çaktivizoni këtë veçori individualisht. Për ta arritur këtë, bëni sa më poshtë:

 1. Hap WhatsApp
 2. Shkoni në bisedë individualisht ose në grupin në fjalë.
 3. Shkoni te 'Më shumë opsione' duke prekur tre pikat në krye.
 4. Tani, trokitni lehtë mbi 'Shiko kontaktin' nëse është një bisedë individuale ose 'Info. grup' nëse është një bisedë në grup.
  1. Gjithashtu arrihet duke prekur emrin e kontaktit ose subjektin e grupit.
 5. Gjeni "Dukshmëria e skedarëve të medias" dhe zgjidhni "Jo" dhe "OK" dhe keni mbaruar.

Në këtë mënyrë, ju do të parandaloni që skedarët e rinj që shkarkoni në atë bisedë ose grup të veçantë të shfaqen në galerinë e pajisjes tuaj. Tani, një mënyrë tjetër për të parandaluar që fotot të ruhen në galerinë tuaj është parandaloni whatsapp Shkarko këto foto automatikisht. Le të shohim se si ta bëjmë këtë.

Si të ndaloni WhatsApp nga shkarkimi dhe ruajtja automatike e fotove?

WhatsApp

Një mënyrë tjetër e vlefshme për bëj që WhatsApp të mos ruajë automatikisht fotot në galeri, po i pengon ato të shkarkohen. Kjo do të parandalojë kolapsin e hapësirës ruajtëse të telefonit tuaj dhe do të përfundoni me një mori mbeturinash. Gjithashtu, është një opsion i mirë nëse nuk dëshironi të hiqni plotësisht dosjen 'Imazhet e WhatsApp' nga galeria juaj.

Shkarkimi automatik aktivizohet si parazgjedhje në WhatsApp, kështu që, si në rastin e mëparshëm, ajo që duhet të bëni është ta çaktivizoni atë. Procedura është e thjeshtë dhe e shpejtë. Më pas, ne do t'ju tregojmë si të çaktivizoni shkarkimin automatik nga një pajisje android dhe nga një iPhone.

Në Android

Këto janë hapat për të parandaluar shkarkimin automatik të fotografive nga WhatsApp në celularin tuaj Android:

 1. Hap WhatsApp
 2. Shkoni te "Më shumë opsione" duke trokitur mbi tre pikat në krye.
 3. Tani, zgjidhni "Cilësimet".
 4. Më pas, trokitni lehtë mbi opsionin "Ruajtja dhe të dhënat".
 5. Gjeni seksionin "Shkarkim automatik" për të parë opsionet e shkarkimit (me të dhëna celulare, Wi-Fi ose roaming të të dhënave).
 6. Për të parandaluar shkarkimin automatik të fotove, çaktivizoni veçorinë për çdo hyrje dhe mbaroni.

Kjo do të parandalojë shkarkimin automatik të skedarëve media si fotografitë në galerinë tuaj. Sigurisht, Është gjithashtu e mundur të parandalohet shkarkimi i skedarëve të tjerë si video, skedarë audio dhe madje edhe dokumente.

Shmangni ruajtjen e fotove të WhatsApp në galerinë e iPhone

Tani, si të shmangni ruajtjen automatike të fotove të WhatsApp në galeri nëse keni një iPhone? Ndryshimi i kësaj veçorie do të parandalojë që hapësira juaj e hapësirës të mbushet dhe Biblioteka e Fotografive iCloud të përfundojë plot me mbeturina. prandaj ndiqni këto Hapat për të parandaluar shkarkimin automatik të fotove WhatsApp në iPhone tuaj:

 1. Hapni WhatsApp në celularin tuaj.
 2. Prekni ikonën e ingranazhit në fund për të hyrë në "Cilësimet".
 3. Tani, gjeni hyrjen "Ruajtja dhe përdorimi i të dhënave".
 4. Më pas, trokitni lehtë mbi opsionin "Shkarkim automatik i medias".
 5. Prekni opsionin 'Fotografitë' për të çaktivizuar shkarkimin automatik të tyre.
 6. Done!

Me këto hapa të thjeshtë do të parandaloni që WhatsApp të shkarkojë automatikisht foto në iPhone tuaj. Ju mund të bëni të njëjtën gjë në rastin e videove, audios dhe dokumenteve. Pasi të bëhet kjo, do t'ju duhet të shkarkoni manualisht fotot që merrni në një bisedë individuale ose grup WhatsApp.

Si të shmangni ruajtjen automatike të fotove WhatsApp në galeri me një skedar .nomedia?

Skedari .nomedia

Së fundi, le të shohim se si krijimi i një skedari .nomedia mund t'ju ndihmojë të parandaloni që fotot tuaja të shihen në galeri. Një skedar .nomedia do t'i thotë pajisjes tuaj të shmangë shfaqjen e dosjes në të cilën ndodhet. Kështu që, fotot në atë dosje do të fshihen kur të hyni në galeri. Si të përfitoni nga ky opsion? Ndiqni këto hapa:

 1. Shkarkoni një eksplorues skedari ose shkoni te ai që keni tashmë.
 2. Tani, shkoni te Images/WhatsApp Images.
 3. Krijoni një skedar me emrin .nomedia, duke përfshirë pikën.
 4. Gati! Kjo do të fshehë fotot e WhatsApp në galerinë tuaj.

Mbani në mend se në rast se dëshironi të shihni sërish fotot tuaja në galeri, thjesht duhet të fshini skedarin .nomedia që keni krijuar dhe kaq.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.