Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp 3

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp është një kërkesë e vazhdueshme mes përdoruesve të kësaj platforme të njohur. Ky opsion ishte produkt i një përditësimi disa vite më parë dhe është pritur shumë mirë, megjithatë, jo të gjithë e dinë se si ta zbatojnë atë.

Sot do të zbuloni metodën e përdorimit të këtij opsioni kaq e rëndësishme për komunikimin me shkrim. Ne do të zbulojmë se si të vendosim bold në WhatsApp drejtpërdrejt dhe pa pasur nevojë për elementë të tjerë.

Mos u shqetësoni nëse dini pak për WhatsApp, këtë herë do të shihni formularët për Android ose iOS ose edhe nëse përdorni kompjuterin për të dërguar mesazhet.

Arsyet për të përdorur shkronja të zeza në WhatsApp

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp

Përdorimi i shkronjave të zeza në shkrimin e përgjithshëm ka një rol shumë të vlefshëm. Në thelb, guximtarët kërkojnë të nxjerrin në pah idetë me interes për tekstin, duke qenë një lloj theksimi, për t'i dhënë forcë idesë.

Në tekstet akademike, të theksuara lejojnë t'u japin hierarki disa elementeve, si emri i autorëve, fillimi i një zhvillimi apo edhe për të dhënë një nëntitull pa përmendur si të tillë.

Formatet dixhitale ruajnë shumë nga shkrimet klasike në letër, megjithatë, duke pasur një nivel tjetër të mbështetjes multimediale, ai ka përdorime të reja. Një nga më kryesoret është përcaktimi i ideve apo frazave me interes, kjo me qëllimin që lexuesi skanon shkurt përmbajtjen me një vështrim përpara se të lexoni zyrtarisht tekstin.

Një tjetër punë e rëndësishme për vajzat e zeza është në pikë plumbi, duke qenë një përshkrim i bazuar në plumba, ku fjalët e para përcaktojnë përmbajtjen dhe më pas zhvillohet me dy pika.

Brenda WhatsApp, bold ka një aplikacion shumë të ngjashëm me atë që u përshkrua më parë, por në mesazhe të shkurtra, sqaroni dhe nënvizoni një temë ose situatë. Shkrimi me shkronja të zeza i jep peshë më të madhe fjalës së shkruar, duke e renditur atë në një hierarki në lidhje me formatet e tjera të shkrimit, si p.sh. kursive, nënvizimi dhe gërmimi.

Metodat si të vendosni bold në WhatsApp

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp1

Ashtu si në shumicën e rasteve dixhitale, ekziston më shumë se një metodë për të kryer të njëjtën procedurë. Për aplikimin e shkronjave të zeza brenda tekstit të WhatsApp nuk bën përjashtim. Më pas, të dy metodat, mund t'i përdorni të dyja në aplikacionin për Android, iOS, desktop në kompjuter ose në shfletuesin e internetit.

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp drejtpërdrejt me shkrim

Kjo është metoda e drejtpërdrejtë për të përcaktuar fjalët me shkronja të zeza. Është kaq e thjeshtë, ndoshta nuk do ta besoni se është e mundur., të paktën fillimisht. Hapat që duhen ndjekur janë këto:

 1. Hapni platformën WhatsApp sipas zgjedhjes suaj, kjo si zakonisht.
 2. Gjeni bisedën ku dëshironi të shkruani dhe vendoseni me shkronja të zeza.
 3. Ju duhet ta shkruani tekstin në mënyrë normale dhe kur të arrini fjalën që dëshironi të nënvizoni, ajo duhet të fillojë me karakterin "*”, i njohur si yll. Cure1
 4. Ky personazh në vetvete nuk do të tregohet i trashë, për këtë duhet ta mbyllni fjalën me të njëjtin karakter me të cilin keni hapur, "*". Kurimi 2

Është jetike të tregohet se kur aktivizohet shkronja e theksuar, yjet ato do të bëhen të errëta dhe teksti i brendshëm do të duket më i errët. Gjatë dërgimit të mesazhit, marrësi nuk do të jetë në gjendje të shohë hapjen dhe mbylljen "*", vetëm ato të theksuara.

Metoda lejon aplikimin e formatit në më shumë se një fjalë, nuk ka nevojë të aplikoni për secilin veç e veç. Kushti i vetëm i nevojshëm është që të ketë një etiketë hapëse dhe mbyllëse, siç përdoret në etiketat HTML ose XML.

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp nga opsionet e tastierës

Ka një metodë të ndryshme nga zbatohet edhe drejtpërdrejt dhe shumë shpejt. Është e rëndësishme të tregohet se varet pothuajse tërësisht nga tastiera që ne përdorim, kryesisht në aplikacionin celular.

Lidhur me përdorimin e tij brenda aplikacionit desktop për kompjuterin ose brenda shfletuesit të internetit, nuk ka kufizime të tilla. Hapat që duhen ndjekur janë paraqitur më poshtë:

 1. Vendosni rregullisht versionin e WhatsApp që dëshironi.
 2. Gjeni bisedën ku do të shtoni shkronjat e zeza.
 3. Shkruani tekstin që do t'i dërgoni homologut tuaj. wh1
 4. Zgjidhni fjalën ose fjalët që do të ndryshoni formatin në të zeza. Nëse jeni nga celulari, duhet ta mbani të shtypur për disa sekonda. Nëse jeni duke përdorur një kompjuter, zgjidhni duke zvarritur treguesin me një klikim të vazhdueshëm. wh2
 5. Menjëherë do të shfaqen opsionet pop-up, ndër të cilat është "kopje","prerje","italics","Kryqi jashtë"Dhe"Negrita“. Ne do të zgjedhim këtë të fundit.wh3
 6. Më pas, ne i dërgojmë mesazhin përdoruesit tjetër siç bëni gjithmonë.wh4

Kjo metodë thjesht zbaton yjet e nevojshëm për të përdorur shkronja të zeza, thjesht nuk do t'i shkruajmë me dorë.

Këshilla për përdorimin e shkronjave të theksuara

mesazh

Përpara se të propozoni të aplikoni shkronjat e zeza në WhatsApp, p.shËshtë e nevojshme të kemi të qartë situatën dhe kontekstin e mesazheve. Këto janë disa nga këshillat e përgjithshme që mund t'ju ofroj në lidhje me shkrimin e mesazheve duke përdorur shkronja të zeza në to:

 • Mos e përdorni me shkronjë të madhe: Në mediat dixhitale, shkrimi i fjalëve me shkronja të mëdha mund të përfaqësojë se ne po ngremë zërin ose po bërtasim, tani imagjinoni këtë me shkronja të zeza. Madje mund të konsiderohet si mungesë respekti dixhital.
 • Shmangni të shkruani gjithçka me shkronja të zeza: Bold ju lejon të nënvizoni elemente specifike të një teksti. Nëse shkruajmë gjithçka me shkronja të zeza, kjo gjendje humbet, madje mund të jetë disi e rëndë për t'u lexuar, duke i lodhur sytë dhe duke hequr formatimin nga përmbajtja.
 • Mbështetuni në formate të tjera: përdorimi i shkronjave të zeza kontribuon në hierarkinë, por ky efekt rritet duke u mbështetur në formate të tjera, si p.sh. kursivet ose gërvishtjet e fjalëve.
 • Përdorni për të vendosur informacione të rëndësishme: Nëse doni të nënvizoni disa elementë të mesazheve tuaja, duhet të përdorni patjetër shkronja të zeza. Shembuj klasikë të kësaj mund të jenë: shtimi i shkronjave të zeza për të përcaktuar datën e një takimi, ndryshimi i temave apo edhe si titra.
 • Zbatohet si pikë plumbi: WhatsApp lejon pak nga çdo gjë, ka njerëz që japin edhe shpjegime të hollësishme përmes sistemit të tyre të mesazheve. Prandaj, aplikimi si pikë plumbi mund të jetë shumë i dobishëm, duke përcaktuar çdo pikë përpara zhvillimit të tij formal.
Nëse fshij një imazh nga WhatsApp, ajo fshihet nga galeria e personit tjetër
Artikulli i lidhur:
Nëse fshij një imazh nga WhatsApp, ajo fshihet nga galeria e personit tjetër

Siç e patë në këtë shënim, bold mund të ofrojë shumë përfitime, përderisa dimë t'i zbatojmë siç duhet. Shpresoj të kem zgjidhur gjithashtu dyshimet tuaja se si të vendosni bold në WhatsApp. Ne do të lexojmë njëri-tjetrin në një rast tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.