Si të vendosni fjalëkalimin në WhatsApp

Si të vendosni fjalëkalimin në WhatsApp

WhatsApp është aplikacioni më i përdorur për mesazhe në çast në botë. Pjesa më e madhe e jetës sonë është regjistruar në të, në bisedat dhe grupet tona të bisedave. Shumë informacione private që sigurisht duam t’i mbrojmë. A ka ndonjë mënyrë për ta bërë atë? Përgjigja është po. Ne ju shpjegojmë si të vendosni fjalëkalimin në WhatsApp.

Më shumë se një miliard përdorues aktivë mujorë janë prova më e mirë e suksesit të jashtëzakonshëm të WhatsApp. Ky aplikacion përmirësohet dita ditës me e re mundësi interesante. Me kalimin e kohës, opsionet klasike për biseda, audio, thirrje zanore dhe video janë shtuar për të ndarë dokumente të të gjitha llojeve, GIF, vendndodhje, etj.

WhatsApp web
Artikulli i lidhur:
Udhëzuesi përfundimtar për WhatsApp Web për të përfituar sa më shumë prej tij

Megjithatë, deri relativisht kohët e fundit nuk kishte asnjë mënyrë për të ruaj të gjithë atë informacion duke përdorur fjalëkalim, PIN ose të ngjashme. Kjo përbënte një rrezik të dukshëm për përdoruesit, duke i lënë ata të pambrojtur nga ndërhyrjet e përdoruesve të paautorizuar. Thjesht duke hyrë në telefonin tonë celular, çdokush me një profesion si spiun ose thashetheme mund të lexojë bisedat tona, të shohë fotot dhe videot tona, dhe madje të njohë kontaktet tona.

Për fat të mirë, sot kemi zgjidhje të mira për këtë problem. Jo vetëm nga vetë aplikacioni, por edhe përmes burimeve të jashtme që ofrojnë alternativa adekuate për të mbushur këto boshllëqe. Këtu janë disa përgjigje në pyetjen se si të vendosni një fjalëkalim në WhatsApp:

Vendosni fjalëkalimin nga vetë aplikacioni

Në azhurnimin e vitit 2019, një nivel shtesë i sigurisë tashmë është shtuar në bisedat private në WhatsApp. Ai përfshinte, për shembull, një funksion të ri që lejon përdoruesit të shtojnë një PIN, gjurmë gishtash ose bllokim identifikimi të fytyrës për të mbrojtur përmbajtjen e aplikacionit.

E vërteta është se me çdo azhurnim të ri WhatsApp po përmirëson këtë dhe veçoritë e tjera të aplikacionit. Në këtë kohë këto janë opsionet që përdoruesit kanë për të siguruar privatësinë e kontakteve dhe bisedave të tyre:

Arkivi i bisedave

Shqetësimet në lidhje me privatësinë e bisedave tona në WhatsApp mund të kufizohen vetëm kontakte të caktuara ose biseda specifike. Në këtë rast, ekziston një mundësi brenda aplikacionit që na ndihmon të fsheh këtë informacion të shikimeve të të tjerëve pa pasur nevojë të përdorësh fjalëkalime.

skedari whatsapp

Arkivi i bisedave në WhatsApp

Nuk është një sistem përfundimtar ose i pagabueshëm nëse ajo që duam është një garanci totale e privatësisë, por mund të jetë mjaft praktike si një nivel i parë i sigurisë. Kështu mund të fshehni ose arkivoni bisedat në WhatsApp. Shërben gjithashtu për të fshehur kontaktet:

 • Në Android: ne thjesht zgjedhim bisedën ose bisedat që duam të fshehim dhe përdorim opsionin "arkiv", i cili shfaqet në menunë me një ikonë në formën e një dosjeje. Për të rimarrë këto biseda më vonë, ne mund të shkojmë në çdo kohë në dosjen "bisedat e arkivuara".
 • Në iOS / iPhone: së pari kërkojmë bisedën që duam ta fshehim. Zhvendosja e tij në të majtë të menusë do të shfaqet me opsionin "arkiv". Kur të zgjidhet, ai do të arkivohet automatikisht, do të ruhet në dosjen «biseda të arkivuara», por gjithmonë i disponueshëm përsëri duke përdorur opsionin «pa arkiv».

Duhet të theksohet në çdo rast që duhet të jetë ky opsion përdoret vetëm herë pas here. Përndryshe, abuzimi i tij rrezikon të mbingarkojë hapësirën e ruajtjes së celularit, gjë që natyrshëm do të ndikojë në funksionimin e tij të saktë.

Funksioni i kyçjes së ekranit

Ky funksion është në dispozicion në pajisjet iOS dhe Android. Duhet të aktivizohet nga opsionet e konfigurimit të aplikacionit. Shtë një sistem i mirë për ta mbajtur përmbajtjen tuaj larg syve kureshtarë.

Për të aktivizuar funksionin e ri, ndiqni këto hapa:

 1. Para së gjithash, është e nevojshme shkarkoni versionin më të fundit të WhatsApp përmes App Store ose Google Play. Ky është versioni 2.19.21.
 2. Pasi të shkarkohet azhurnimi, duhet të hapni menyja e konfigurimit, struktura e të cilit mund të ndryshojë pak në varësi të sistemit.
 3. Në menunë, shtypni opsionin "llogari", ku do të gjejmë një listë me mundësi të shumta. Ai që i referohet sigurisë dhe privatësisë shënohet me ikonën e një çelësi të vogël.
 4. Brenda menusë së re që hapet më poshtë duhet të zgjidhni opsionin "Privatësia", e cila nga ana tjetër do të na tregojë mundësi të shumta në dispozicion në lidhje me sigurinë e llogarisë, të tilla si fshehja e fotografisë së profilit.
 5. Opsioni që duhet të zgjedhim është ai i "kyçja e ekranit", e cila na lejon të zgjedhim mënyrën e zhbllokimit dhe kohën që duhet të kalojë që ajo të aktivizohet automatikisht.

Pasi të kemi aktivizuar kyçjen e ekranit, ne mund të hapim WhatsApp-in tonë vetëm me Face ID, Touch ID (këto dy vetëm në iOS), gjurmët e gishtit ose fjalëkalimin. Çfarë kemi vendosur më parë.

Verifikimi me dy hapa

Kohët e fundit WhatsApp gjithashtu ka implementuar verifikim me dy hapa, një tipar opsional i krijuar për të rritur më tej sigurinë e llogarive të përdoruesve, si në Android ashtu edhe në iPhone.

Pasi të jetë aktivizuar ky sistem mbrojtjeje, përdoruesi do të duhet të verifikojë numrin e tij të telefonit në WhatsApp përmes një fjalëkalimi 6-shifror. Niveli i dytë i sigurisë përbëhet nga një mesazh konfirmimi që do të mbërrijë me email.

Si të vendosni fjalëkalimin në WhatsApp në këtë mënyrë? Kjo është ajo që duhet bërë:

 1. Klikoni butonin menu (ikona me 3 pika në këndin e sipërm të djathtë të WhatsApp) dhe zgjidhni opsionin "vendosjen".
 2. Pastaj kliko "llogari" dhe zgjidhni opsionin "Verifikimi me dy hapa".
 3. Në fund shtypni butonin "mundësoj" dhe vendosni një fjalëkalim të zgjedhur nga ju. Opsionale, një adresë e-mail rikuperimi mund të futet gjithashtu për llogarinë tuaj.

I gjithë ky proces shpjegohet më vizualisht në videon e mëposhtme:

Vendosni fjalëkalimin me aplikacione të jashtme

Para se të ekzistonin këto përmirësime të aplikacioneve për sa i përket sigurisë, shumë përdorues u drejtuan për aplikime të jashtme për shkak të problemit se si të vendosnin një fjalëkalim në WhatsApp. Edhe sot ka shumë që u besojnë atyre më shumë sesa alternativa brenda vetë sistemit, veçanërisht sepse ato ofrojnë disa Funksione shtesë. Këto janë më të besueshmet:

Kyçja e aplikacionit

AppLock

AppLock, për të mbrojtur hyrjen në të gjitha aplikacionet e telefonit tonë celular

Ky aplikacion jo vetëm që do të jetë praktik për ne për të mbrojtur bisedat tona në WhatsApp, por edhe për të mbrojmë hyrjen në çdo aplikacion në celularin tonë.

Gjatë procesit të instalimit të AppLock, ne mund të zgjedhim se cilat aplikacione duam të mbrojmë me fjalëkalim dhe madje të zgjedhim një tjetër për secilin prej tyre. Availableshtë i disponueshëm vetëm për Android.

Lidhja e Shkarkimit: Kyçja e aplikacionit

ChatLock +

ChatLock +

ChatLock + na ndihmon të mbrojmë WhatsApp-in tonë dhe në të njëjtën kohë të "zbulojmë" kuriozët

me ChatLock +Përveçse mund të bllokojmë hyrjen në WhatsApp me anë të një PIN-i, ne do të kemi një funksion shumë kurioz dhe vërtet interesant: të dimë se kush po përpiqet të hyjë në mesazhet tona të bisedës pa leje.

Si është e mundur kjo? Këtu vjen awesomeness e ChatLock +: aplikacioni përdorni kamerën e përparme të telefonit në mënyrë diskrete dhe në heshtje, duke kapur imazhin e personit që po përpiqet të zhbllokojë WhatsApp. Spiuni do të "gjuahet" me dorën e kuqe. Pa dyshim, ky është një opsion shumë sibilline që sistemet e fjalëkalimit WhatsApp nuk ofrojnë.

Lidhja e Shkarkimit: ChatLock +

1Password

1Password

Për përdoruesit e iPhone, ky është një menaxher i mrekullueshëm i fjalëkalimeve që na lejon të ruajmë në mënyrë të sigurt informacionin tonë përmes një fjalëkalimi kryesor. Një fjalëkalim i vetëm për të kontrolluar gjithçka.

Përveç zgjidhjes së pyetjes se si të vendosni fjalëkalimin në WhatsApp, 1Password lejon përdoruesit e saj të menaxhojnë gjithashtu fjalëkalime dhe të aksesojnë të dhëna për hyrjet, kartat e kreditit, dokumentet, fjalëkalimet WiFi, licencat e softverit, etj. Gjithçka nën kontroll dhe e sigurt.

Sigurisht, ndryshe nga këto aplikacione, kjo paguhet. Ai ofron një version provë falas 30-ditore dhe pastaj duhet të paguani një tarifë mujore prej rreth 2-3 euro (çmimi nuk është i saktë, pasi llogaritet në dollarë).

Lidhja e Shkarkimit: 1Password

Kyçja e sigurisë CM

Kyçja e sigurisë CM

CM Security Applock: privatësia dhe mbrojtja ndaj virusit

E vlefshme për Android dhe iOS, Kyçja e sigurisë CM Konsiderohet si një nga aplikacionet më të mira të këtij lloji. Përparësia e tij e madhe është se, përtej sigurimit të një sistemi sigurie në pajisjen tuaj, ajo gjithashtu ka një antivirus i integruar.

Pasi të instalohet aplikacioni, ne mund të vendosim lehtësisht të gjitha cilësimet e mbrojtjes për mesazhet, njoftimet, shkarkimet, etj.

Lidhja e Shkarkimit: Clock Secutity Applock

Këshillë nëse përdorni WhatsApp në kompjuterin tuaj: mbyllni të gjitha seancat

Më në fund, një rekomandim përfundimtar në lidhje me sigurinë: Nëse po përdorim WhatsApp në një kompjuter dhe nuk planifikojmë ta përdorim përsëri, është e matur mbylli të gjitha seancat që kemi hapur. Kështu, ne do të mbyllim çdo qasje të paautorizuar në llogarinë tonë nga çdo person që mund të ketë pasur qasje në celularin tonë pa pëlqimin tonë.

Si të mbyllni të gjitha seancat? Shumë e thjeshtë: ne kemi hyrë në seksion WhatsApp Web dhe në opsion «Sesione» ne do të fshijmë të gjithë ata që nuk do t'i përdorim përsëri. Dhe kur keni dyshime, më mirë fshini të gjithë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.