Si të vendosni kohëmatësin ose numërimin mbrapsht në Instagram

Kohëmatësi i Instagramit

Instagram është një botë plot mundësi. Çdo ditë aplikacioni përfshin funksionalitete të reja në mënyrë që përdoruesit të kalojnë gjithnjë e më shumë kohë duke e përdorur atë. Sot do të flasim për një funksion mjaft interesant, veçanërisht nëse jeni nga ata që ju pëlqen të bëjnë shumë fotografi dhe të ngarkojnë tregime. Ne flasim për kohëmatës fotografik ose numërim mbrapa në Instagram.

Pra, në këtë postim do t'ju tregojmë si ta vendosni kohëmatësin në Instagram, si në celularët iOS dhe Android. Kjo do të na lejojë të bëjmë tonat Histori ose historitë janë shumë më origjinale dhe më goditëse për ndjekësit tanë. Por, para se të lexoni, sqaroni atë këtu nuk do të shihni se si të aktivizoni kohëmatësin tipik konvencional që kap automatikisht e një fotoje pas një numërimi mbrapsht. Këtu do të flasim për «Countdown»Nga Insta.

Çfarë është kohëmatësi në Instagram

Kohëmatësi i fotove në Instagram është një mjet i integruar në Instagram Stories i disponueshëm përmes etiketës «Countdown». Ky funksion tregon një Countdown që azhurnohet në mënyrë dinamike dhe që vetë përdoruesi mund të ndryshojë. Përdoret për të kujtuar ngjarje ose ngjarje të rëndësishme që dëshironi të ndani me ndjekësit tuaj.

Mbani në mend se kjo etiketë nuk mund të përdoret në formate të tjera të imazheve në Instagram (të tilla si botimet klasike) ose të përdoret si një kohëmatës për të marrë fotografi. Mos e ngatërroni këtë funksion me të njëjtin emër të mjetit.

Për çfarë shërben kohëmatësi në Instagram?

Ku ta gjeni kohëmatësin e Instagram-it

Me siguri dikur duke rishikuar historitë e miqve tuaj do të keni parë një lloj etikete në formën e një drejtkëndëshi me të kohëmatës me një numërim mbrapsht në një datë që ata kanë krijuar, dhe me titullin e asaj mbrapsht.

Ne mund t'ju vendosim Disa shembuj Për të përdorur këtë funksion Instagram për t'i bërë historitë tuaja më tërheqëse:

 • Countdown e juaj ditëlindje.
 • Countdown nga a ngjarje e rëndësishme (koncert, festë, festival ...)
 • Numëroni ditët që ju kanë mbetur për t'u larguar pushime.
 • Koha e ditëve të mbetura për të bërë atë të rëndësishme rishikim.

A mund ta përdor kohëmatësin në postimet e mia?

Përgjigja është jo. Nuk është e mundur të përdoret në përmbajtjen e botimeve, në formën e postimeve klasike, as nuk është e mundur të përdoret funksioni në fjalë për të vendosur një kohëmatës për të bërë automatikisht foto në Instagram.

Si të përdorni kohëmatësin në Instagram Stories

Vendosni Timer Instagram

Në mënyrë që të përdorin kohëmatësi ose numërimi mbrapsht i Instagram-it Në pajisjen tuaj Android ose iOS, duhet të ndiqni hapat e thjeshtë që do të shihni më poshtë:

 • Hapni aplikacionin Instagram në pajisjen tuaj Apple.
 • Klikoni në ikonën forma e shtëpisë e vendosur në pjesën e poshtme të majtë.
 • Tjetra, klikoni atje ku thotë "Historia juaj" për të hapur redaktorin Histori Instagram.
 • Dikur redaktori i Histori në InstagramSigurohuni që të keni zgjedhur "Modalitetin e historisë".
 • Zgjidhni ose kapni një foto ose regjistroni videon që dëshironi të përdorni në atë histori.
 • Tani shtypni ikonën e emoticon me buzëqeshje e vendosur në pjesën e sipërme të djathtë (ajo me formë si Post-it ose shënim) dhe zgjidhni etiketën Countdown.
 • Shkruani emrin e numërimit në fushën përkatëse të tekstit dhe klikoni në «Përcaktoni datën dhe kohën e mbarimit » e etiketës në fund. Nëse dëshironi të caktoni një kohë të saktë, çaktivizoni opsionin Gjithë ditën duke fikur çelësin e tij.
 • Ju gjithashtu mundeni aktivizoj o desactivar opsioni për të lejuar njerëzit të shohin tuajin Historitë vendosni kujtesa dhe ndani numërimin tuaj për historinë e tyre.
 • Për të përfunduar, kliko në gati në të djathtën e sipërme. Ti mund ndryshoni ngjyrën të etiketës duke klikuar në rrethin shumëngjyrësh në krye.
 • Tani vendosni etiketën atje ku dëshironi në ekran, mund të modifikoni madhësinë e saj duke ngushtuar ose zgjeruar dy gishta në të.
 • Kur gjithçka është gati klikoni Historia juaj poshtë majtas për të postuar historinë.

Ju do të shihni se brenda datat në dispozicion, ti mund te zgjedhesh çdo ditë të çdo viti, pa asnjë kufizim për sa i përket periudhës kohore. Numërimi mbrapsht mund të bëhet për të përfunduar në gjithë ditën ose për një kohë të saktë.

Funksioni i kohëmatësit në Instagram nuk është një kohëmatës konvencional

Nëse ajo që po kërkoni ishte se si të aktivizoni një kohëmatës konvencional ose kapja automatike e një fotoje pas një numërimi mbrapsht për të qenë në gjendje të bëni fotografi në Instagram, funksionin që kemi përshkruar më sipër jo Kjo do t'ju ndihmojë, pasi është diçka krejt tjetër. Ju gjithashtu nuk do të jeni në gjendje ta përdorni këtë mjet në botime, vetëm në tregimet tuaja.

Siç mund ta shihni, Instagram është duke përfshirë në mënyrë periodike karakteristika të reja dhe interesante brenda aplikacionit. Sikur të mos ishte varur mjaftueshëm nga varësia ... Pa dyshim, funksioni i kohëmatësit Instagram është një mjet interesant për ta bërë tuajin Histori shijoni një element llamative, tërheqëse dhe të ndryshme. Me siguri që do të tërhiqni vëmendjen tuaj shtrydhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.