Udhëzues i shpejtë se si të vendosni një tekst me shkronja të pjerrëta në WhatsApp

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Një udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Një udhëzues i shpejtë për fillestarët

Ashtu si në jetën reale ose fizike ekziston kaligrafi, që është arti i të shkruarit mirë, pra me një dorëshkrim të bukur, artistik dhe të formuar saktë, dhe ndjekja e stileve të ndryshme; aplikacionet e rrjeteve sociale dhe të mesazheve të çastit, ka edhe shumë kode dhe rregulla që zbatohen. Disa të sjella nga bota fizike dhe të tjera të reja, tipike të botës dixhitale, të cilat jo vetëm favorizojnë një lexim të mirë, por reflektojnë dhe transmetojnë mesazhe, ide, emocione e të tjera.

Për këtë arsye, pa dyshim, tekstet elektronike që shkruajmë si në një medium publik (faqe ose rrjet social), ashtu edhe në një medium privat (email ose bisedë me mesazhe të çastit), ato duhet të konsiderohen gjithashtu si një komponent thelbësor dhe jetik i jetës sonë të përditshme, që na lejon të komunikojmë më mirë, më shpejt dhe më lehtë me të tjerët. Dhe duke qenë se WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura dhe më të përdorura të mesazheve të çastit në botë, sot sërish do t'ua kushtojmë këtë udhëzues të ri të shpejtë atyre fillestarëve të tij, në mënyrë që ata të mësojnë lehtësisht për të. «si të vendosni shkronjat e pjerrëta në whatsapp ».

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp 3

Për më tepër, kështu do të plotësojmë në favor të juve, lexuesve tanë të rregullt dhe përdoruesve të shpeshtë të WhatsApp, një tjetër nga publikimet tona lidhur me formatimin e teksteve në bisedat e aplikacionit në fjalë.

Quhet kursive (e quajtur edhe kursive) për shkronjën që është e prirur dhe me goditje më të lakuara se shkronja e rrumbullakët. Megjithëse germa e pjerrët zakonisht identifikohet me çdo shkronjë të pjerrët, në fakt një shkronja e pjerrët mund të jetë e drejtë dhe një shkronjë e pjerrët mund të mos jetë e pjerrët. Wikilgjuha: Kursi

Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp 3
Artikulli i lidhur:
Si të vendosni shkronja të zeza në WhatsApp

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Si të vendosni shkronja të pjerrëta në WhatsApp: Udhëzues i shpejtë për fillestarët

Cili është përdorimi kryesor i një fjale ose fraze me shkronja të pjerrëta?

Sipas RAE, shkronja kursive është a letër dorë se ligë shumë para shkruaj shpejt. Megjithatë, për sa i përket përdorimit të drejtpërdrejtë ose specifik të tij në tekste, ai nuk është realisht specifik në një mënyrë specifike. shprehimisht përdorimin ose funksionin e tij.

Por, organizata e lidhur me të, thirri Fondacioni Spanjoll Urgjent (Fundeu) na bën të qartë se përdorimi i shkronjave të pjerrëta është (së bashku me shkronjat e mëdha dhe thonjëzat) një burim që na lejon të tregojmë se një fjalë ose grup fjalësh përvetëson një kuptim të veçantë në një tekst të caktuar.

Funksionet kryesore të shkronjave kursive janë për të theksuar dhe për t'i vënë në dukje lexuesit se një frazë ose fjalë e zakonshme mund të jetë e huaj për ta, sepse është një neologjizëm, është pjesë e një zhargoni ose zhargon, merr një formë të pasaktë ose funksionon si metagjuhë. pra nuk bën pjesë të ligjëratës me kuptimin e duhur të fjalëve. Shkrimet e pjerrëta dhe të rrumbullakëta: Udhëzues i stilit Fundeu

tekste ne whatsapp

Hapat për të ditur se si të shkruash një fjalë ose frazë në WhatsApp

Nëse jeni përdorues për një kohë të gjatë i WhatsApp, me siguri tashmë e dini se çfarë mund dhe nuk mund të bëhet me tekstet e shkruara në bisedat tuaja origjinale. Por, nëse jeni përdorues i ri ose fillestar në përdorimin e aplikacionit WhatsApp, është mirë që ta dini se, në mënyrë origjinale, ai mund të aplikohet efekte shumë elementare të redaktimit rreth teksteve të shkruara, duke përfshirë përdorimin e kursivet.

Mënyra e parë është të nisni aplikacionin WhatsApp dhe të filloni një bisedë me një kontakt dhe më pas të shkruani një mesazh të dëshiruar. Pasi të bëhet kjo, ne do të kemi 2 mundësi ose mënyra që janë si më poshtë:

Mënyra 1
 • Ne zgjedhim (hijojmë) një ose më shumë fjalë, domethënë një frazë ose pjesë të tekstit të mesazhit të shkruar në mënyrë të tillë që pas disa sekondash të shfaqet menyja pop-up që lidhet me opsionet e tekstit.
 • Nga menyja e kontekstit në fjalë, ne shtypim opsionin specifik të formatimit të tekstit për përdorimin e fontit italic. Shënim: Në të shfaqen edhe opsionet e tjera të disponueshme, të cilat janë: bold, strofull dhe monospace.
 • Dhe më pas, ne e përsërisim procesin, derisa të kemi bërë të pjerrëta të gjitha fjalët ose frazat që donim që marrësi t'u kushtonte më shumë vëmendje kur kalonte sytë mbi të.
 • Më në fund, tani mund t'i dërgojmë mesazhin tonë kontaktit të marrësit me efekte kursive.
Mënyra 2
 • Në rast se nuk dëshironi të përdorni ose nuk jeni në gjendje të përdorni menynë kontekstuale të opsioneve të formatimit të tekstit, mënyra alternative që mbetet është të shkruani midis përmbajtjes së zgjedhur, d.m.th. para dhe pas fjalës ose frazave të zgjedhura, personazhi i nënvizoj ( _ ), në mënyrë që të merrni efektin e tekstit “Font italic”.
 • Sidoqoftë, vlen të përmendet se personazhet e tjerë të mëposhtëm na lejojnë efektet e tjera të tekstit të mëposhtëm: Un yll (*) për të arritur efektin e tekstit "Bold", osena tildë (~): Për të arritur efektin e tekstit “Strikethrough” dhe 3 mbrapa (` ) për të arritur efektin e tekstit “Monospace”.
Nënvizoni në WhatsApp: Si mund të arrini efekte teksti?
Artikulli i lidhur:
Mund të nënvizoni në WhatsApp apo të bëni efekte të tjera teksti?

Theksoni në WhatsApp

Shkurtimisht, pavarësisht nëse jeni apo jo një përdorues fillestar ose një ekspert në WhatsApp, tani ju e dini ose jeni të qartë për atë që duhej të dinit «si të vendosni shkronja, fjalë ose fraza me shkronja të pjerrëta në WhatsApp». Përveç kësaj, si të aplikoni efektet e tjera bazë të tekstit të përfshira në pjesët e tjera të tekstit që dëshironi.

Por, në rast se dëshironi shumë përtej efekteve bazë dhe fontit të përdorur në WhatsApp, ju rekomandojmë të eksploroni publikimin tonë në lidhje me objektivin në fjalë, përmes sa vijon lidhje.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.