Si të zhbllokoni WhatsApp: Rikuperoni llogarinë tuaj të bllokuar

Si të zhbllokoni një llogari WhatsApp

WhatsApp është një aplikacion që ju lejon të komunikoni privatisht. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se gjithçka lejohet në platformën e mesazheve. Disa sjellje dhe përmbajtje janë rreptësisht të ndaluara nga termat dhe kushtet e përdorimit të aplikacionit në fjalë; dhe mospërputhja me këto shpesh çon në bllokimin e përkohshëm ose të përhershëm të përdoruesit që ka kryer shkeljen.

Por mbi të gjitha këto rregullore të rrepta, WhatsApp është i vetëdijshëm se ndonjëherë përdoruesit e tij nuk janë në dijeni të veprimeve që mund të çojnë në bllokimin e llogarisë së tyre dhe se ndonjëherë shkeljet nuk kryhen nga vetë pronarët e llogarisë, por kjo bëhet nga një hakeri ose dikush tjetër që gjithashtu ka akses.

Kjo është arsyeja pse shumë herë WhatsApp është i gatshëm t'u japë përdoruesve një shans të dytë kur shkeljet nuk janë shumë serioze, duke i lënë ata të rikuperojnë llogarinë e tyre të bllokuar për shkak të një shkeljeje. Kjo është arsyeja pse, nëse keni pasur fatkeqësinë që WA ju ka ndaluar nga shërbimet e saj, qoftë për shkak të përgjegjësisë suaj apo të një personi tjetër, në këtë artikull do të zbuloni si mund ta zhbllokoni llogarinë tuaj në whatsapp shumë lehtë.

Pse WhatsApp bllokoi llogarinë time

Aplikacioni WhatsApp Messenger

Nëse dëshironi të zhbllokoni një llogari WhatsApp, hapi i parë është të kontaktoni shërbimin e klientit të aplikacionit.

Para së gjithash, ju rekomandojmë të zbuloni se cila ishte arsyeja pse WA bllokoi llogarinë tuaj dhe në këtë mënyrë do të keni një shans më të mirë për të mbrojtur çështjen tuaj kur të kërkoni mbështetje për t'ju kthyer llogarinë tuaj. Këto janë arsyet Arsyet më të zakonshme pse WhatsApp mund të pezullojë një llogari, dhe ju duhet t'i merrni ato në konsideratë:

 • Përdorni klientë jozyrtarë: WhatsApp ka vetëm një aplikacion zyrtar dhe përdorimi i çdo klienti tjetër si WhatsApp Plus ose GBWhatsApp është kundër kushteve të përdorimit të pranueshëm. Kjo është një nga arsyet më të shpeshta për WA për të pezulluar një llogari.
 • spam i dyshuar: Nëse ndani shumë zinxhirë dhe mesazhe në masë, WhatsApp mund të besojë se po dërgoni mesazhe të padëshiruara dhe të vazhdojë të pezullojë llogarinë tuaj.
 • Raporti i përdoruesit: Përdoruesit mund të raportojnë një llogari nëse janë duke u mashtruar ose postuar me mesazhe të bezdisshme. Mbani në mend se nëse llogaria juaj është hakuar, ajo mund të ishte përdorur për këtë lloj praktike.
 • përmbajtje të papërshtatshme: Disa përmbajtje, të tilla si përmbajtja për të rritur, është e ndaluar në WA. Është kundër kushteve për të ndarë përmbajtje të këtij lloji dhe për të marrë pjesë në grupe me këto tema.
 • praktikat e paligjshme: WhatsApp mund të dyshojë se llogaria juaj mund të përdoret për të kryer një krim. Ndoshta nuk do të ishte faji juaj, por llogaria juaj do të jetë ende e pezulluar.

Si të zhbllokoni llogarinë tuaj WhatsApp

Nëse llogaria juaj është bllokuar përkohësisht

Bllokimi i përkohshëm funksionon më shumë si paralajmërim, në mënyrë që të mos vazhdoni të shkelni rregullat e përdorimit të WhatsApp. Zakonisht zgjat 1 ose 2 ditë, edhe pse në raste ekstreme kjo periudhë mund të zgjatet me muaj. Është më mirë të mos përpiqeni të zhbllokoni llogarinë dhe thjesht të prisni që kjo periudhë të përfundojë.

Nëse llogaria juaj ishte e bllokuar përgjithmonë

Nëse WhatsApp ju njofton se llogaria juaj është pezulluar përgjithmonë ose për një kohë të pacaktuar, atëherë zgjidhja juaj e fundit është të kontaktoni mbështetjen e klientit dhe të përpiqeni t'i bindni ata të heqin kufizimin.

Ju mund ta bëni këtë nga faqja kontaktoni faqen e internetit nga WhatsApp. Ose përmes të njëjtit aplikacion të mesazheve celulare, duke prekur 3 pikat në këndin e sipërm djathtas dhe duke hyrë Cilësimet > Ndihmë > Na kontaktoni.

Ju duhet të plotësoni një formular me numrin tuaj të telefonit, emailin, pajisjen me të cilën hyni në WhatsApp dhe një mesazh në të cilin duhet të kërkoni mbështetje për të zhbllokuar llogarinë tuaj. Ne rekomandojmë ta mbani mesazhin të shkurtër dhe të saktë dhe të shpjegoni situatën tuaj. Për shembull, mund të përfshini diçka si: "Përshëndetje, mendoj se llogaria ime është bllokuar gabimisht, duhet të kontaktoj me ju për të provuar të zhbllokoni llogarinë time."

Në orët e ardhshme do të merrni një email nga shërbimi i klientit WhatsApp. Ju do të duhet të përgjigjeni dhe të shpjegoni se nuk ishte qëllimi juaj të përfshiheni në praktika që nuk lejohen dhe t'u thoni atyre se asnjë nga këto nuk do të ndodhë më. Edhe pse shpesh arrihet një zgjidhje, disa përdoruesve mund të mos kthehen kurrë në llogarinë e tyre.

Çfarë duhet të bëj nëse nuk mund ta zhbllokoj llogarinë time WhatsApp?

Blini një linjë të re telefonike

Nëse nuk mund ta rikuperoni llogarinë tuaj WhatsApp, alternativa juaj e vetme për të hyrë në shërbim do të jetë të merrni një numër tjetër telefoni.

në thelb asgjë. Nëse mund të zhbllokoni ose jo llogarinë tuaj WhatsApp, është në diskrecionin e kompanisë, e cila do të vlerësojë rastin tuaj duke marrë parasysh se cilat rregulla janë shkelur; dhe sapo të marrin një vendim të prerë, nuk ka gjasa të ndryshojnë mendje. Prandaj, nëse WhatsApp vendos të mos e kthejë llogarinë tuaj të bllokuar, e vetmja gjë që mund të bëni për të hyrë sërish në shërbimet e saj është merrni një numër tjetër telefoni dhe krijoni një llogari me të.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.