Si fiton para WhatsApp nëse është falas?

fsheh kontaktet whatsapp

WhatsApp është aplikacioni i mesazheve më të njohurit në treg, si në Android ashtu edhe në iOS. Në vitin 2014, Facebook bleu aplikacionin e mesazheve me një çmim prej 19.000 milionë dollarësh, një blerje që vazhdon të krijojë polemika edhe sot e kësaj dite. Shuma e parave aq e lartë sa pagoi rrjeti social është diçka që padyshim krijoi shumë komente.

Pse Facebook ka paguar kaq shumë para për një aplikacion që është falas? Shumë ende nuk e kuptojnë këtë blerje apo arsyet pas saj. Madje shumë pyesin se si WhatsApp aktualisht fiton para. Prandaj, ne do të flasim më shumë për këtë temë më poshtë. Ideja është që në këtë mënyrë do të mund të mësoni më shumë për biznesin që qëndron pas aplikacionit më të njohur të mesazheve të çastit në treg. Meqenëse kjo është diçka që ka ndryshuar me kalimin e kohës, që kur aplikacioni u lançua zyrtarisht në treg.

pagesa me whatsapp

fjalëkalimi i whatsapp-it

Vite më parë, përpara se Facebook ta blinte atë, aplikacioni ishte falas për t'u përdorur për vitin e parë. Siç mund ta dini shumë prej jush, sepse me siguri në kohën që keni paguar për të, pasi të kishte kaluar viti i parë i përdorimit, ju duhej të paguanit ekuivalentin e 99 centëve të një dollari për të rinovuar këtë licencë aplikacioni, në mënyrë që të vazhdojmë. duke përdorur në të ardhmen, për të pasur llogarinë tonë përgjithmonë.

Kjo shumë parash është diçka që duket e vogël, por nëse merret parasysh se në atë kohë WhatsApp ishte një aplikacion që pati një adoptim masiv (po flasim për qindra miliona përdorues), shuma bëhet milionere në këtë rast. Ky ishte sistemi që aplikacioni përdori për një kohë, por gjithashtu u mbyll disa vite më parë. Edhe pas ndalimit të këtij sistemi, aplikacioni vazhdoi të gjeneronte fitime miliona, diçka që padyshim ngjalli dyshime te përdoruesit. Si fiton para WhatsApp pasi ndalon përdorimin e sistemit të pagesave?

Si WhatsApp fiton para

WhatsApp

Një frazë e njohur në këto raste është kur nuk ka produkt, produkti jeni ju. Kjo është diçka që mund të zbatohet në rastin e aplikacionit të mesazheve të çastit. Për WhatsApp-in flitet shumë për faktin se ne nuk paguajmë me para, por që paguajmë me të dhënat që i japim aplikacionit për ta përdorur në pajisjet tona, për shkak të lejeve që jepen kur e përdorim. . Ky do të ishte modeli i biznesit në këtë rast, i ngjashëm me atë të rrjeteve sociale kryesore në treg.

Reklamimi nuk është diçka që përdoret në WhatsApp, kështu që nuk është diçka për të cilën ata fitojnë para (të paktën jo ende). Duke qenë se ka kohë që spekulohet për mundësinë që ata të fusin reklama në shtetet në aplikacion, një mënyrë për të fituar para nga aplikacioni, por për momentin nuk është diçka që ka ndodhur dhe as nuk ka të dhëna se kur. do të ndodhë, nëse ndonjëherë ndodh vërtet. Pra, ky nuk është një burim të ardhurash për aplikacionin, ndryshe nga platformat e tjera si Facebook, ku reklamimi luan një rol përcaktues, si për të ardhurat ashtu edhe për të dhënat që ata kanë për përdoruesit.

Informacioni që ata trajtojnë ose në të cilin kanë akses

Gjatë procesit të blerjes së WhatsApp, Facebook e siguroi këtë nuk kishin asnjë mënyrë të besueshme apo automatike të lidhjes ose lidhni llogaritë e përdoruesve të WhatsApp dhe Facebook. Edhe pse kjo ishte diçka që duket se është paralajmëruar thjesht për marrjen e lejeve të nevojshme për operacionin për marrjen e dritës jeshile nga Komisioni Evropian. Me përfundimin e operacionit, rrjeti social njoftoi se do të fillonin kombinimin e këtyre të dhënave, diçka që krijoi polemika në BE.

Kjo temë shkaktoi një diskutim për sasinë e të dhënave që trajton WhatsApp. Aplikacioni tregon enkriptimin e tij nga fundi në fund dhe ruan privatësinë e mesazheve që dërgojmë në të. Edhe pse nuk flitet shumë për meta të dhënat në të cilat kanë akses dhe lidhjen e këtij informacioni me atë të trajtuar nga Facebook. Kjo është diçka që ka shkaktuar shumë polemika, pasi është një nga ato ndryshimet e kushteve të përdorimit që u njoftuan për disa tregje.

Masat e privatësisë që Apple prezantoi në App Store na lejojnë të dimë më shumë për të dhënat në të cilat aplikacionet kanë akses, siç është rasti me WhatsApp. Në rastin e aplikacionit të mesazheve, është e qartë se ai mbledh kontakte nga telefoni ynë, si dhe të dhëna komerciale kur përdorim shërbimet e Facebook, ose IP që mund të përdoret për të na lokalizuar me një saktësi të caktuar. Përveç kësaj, është një aplikacion të cilit i japim shumë leje. Lejet që kërkon për të punuar në telefonat tanë janë: Mikrofoni, Hapësira ruajtëse, Kontaktet, Fotografitë/media/skedarët, Telefoni, Vendndodhja, Identiteti, Informacioni Wi-Fi, Historia e aplikacioneve dhe pajisjes, SMS, Kamera dhe ID-ja e përdoruesit. pajisje dhe informacioni i thirrjes. Pra, ky është informacion në të cilin ata kanë akses në të gjithë telefonat (rreth 2.000 miliardë në mbarë botën) ku përdoret.

WhatsApp Biznes

WhatsApp Biznes

Mos harroni atë WhatsApp Business u lançua zyrtarisht në 2017, versioni i biznesit i aplikacionit të mesazheve. Ideja e këtij aplikacioni, të paktën në reklamën në Facebook, ishte që bizneset e vogla të mund të komunikonin me klientët e tyre, t'u tregonin atyre produktet që shesin ose shërbimet që ofrojnë, si dhe t'u përgjigjen pyetjeve që kanë gjatë përvojës së blerjeve. Kështu, përdoruesit do të mund të shohin produktet që shiten, të bëjnë blerjen ose të kontaktojnë kompaninë, të gjitha brenda vetë aplikacionit. Kjo i jep aplikacionit fuqi më të madhe, pasi fillimisht u lançua në tregjet në zhvillim, ku shumë biznese tani varen nga ky aplikacion dhe shërbimet e tij.

Prej disa kohësh flitet edhe për planet e kompanisë prezantoni veçoritë e pagesës në këtë version të aplikacionit. Kështu që kompanitë do të duhet të paguajnë WhatsApp nëse duan të përdorin disa veçori në këtë aplikacion. Për momentin nuk ka detaje për këtë temë, por nuk përjashtohet që së shpejti të zyrtarizohen. Kjo do të ishte një mënyrë për të fituar para edhe më shumë nga aplikacioni.

Edhe pse gjëja vërtet interesante është se WhatsApp Business gjithashtu jep akses në një sasi të madhe të dhënash. Aplikacioni mund të gjenerojë miliona dollarë nga baza e të dhënave të tij dhe integrimi në Facebook. Pra, sërish janë këto të dhëna të shumta që krijojnë të ardhura për firmën dhe janë ato që i interesojnë, prandaj ky aplikacion promovohet shumë mes kompanive dhe kërkohet të përdoret më shumë, si një mënyrë për të marrë më shumë të dhëna.

Integrimi i WhatsApp dhe Facebook

WhatsApp

Kjo është ëndrra apo plani i kompanisë që qëndron pas rrjetit social, tashmë i quajtur Meta. Është gjithashtu diçka që ka kohë që ka, ka pasur tentativa, por organe të ndryshme në vende të ndryshme po bëjnë pengesa. Edhe blerja e WhatsApp nga Facebook Është diçka e rrezikuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sepse po tentojnë ta kthejnë mbrapsht për shkak të pozicionit monopol që merr kompania në këtë treg, pasi kanë edhe Instagramin.

Mos harroni se WhatsApp vitin e kaluar njoftoi një ndryshim në kushtet e përdorimit të tij, disa ndryshime që prekin përdoruesit jashtë Bashkimit Evropian, ku ligjet dhe rregulloret e privatësisë i parandalojnë këto ndryshime. Këto ndryshime i detyrojnë përdoruesit të ndajnë më shumë të dhëna me Facebook, që është pikërisht diçka që do të lejojë më shumë të ardhura, duke pasur më shumë informacion për përdoruesit, të cilat mund të shiten më vonë. Të dhënat si emri, numri i telefonit, pajisja celulare në të cilën përdoret, transaksionet e kryera, vendndodhjet, kontaktet e lidhura dhe të tjera ishin ato që u prekën nga ky ndryshim i rregullave në aplikacion, përsëri, një ndryshim që nuk prek përdoruesit brenda Bashkimi Evropian. Këto ndryshime krijuan polemika, si dhe braktisjen e shumë përdoruesve, të cilët kanë kaluar në alternativa të tjera më private si Telegrami apo Signal.

Kjo është diçka që duket të jetë një hap që në lidhje me këtë integrim midis Facebook dhe WhatsApp, diçka për të cilën kompania ka punuar prej vitesh. Pra, është një çështje e diskutueshme, e cila do të vazhdojë të jetë titujt kryesorë, veçanërisht duke pasur parasysh planet e rrjetit social, i cili vazhdon të përpiqet ta bëjë këtë, por në disa vende sheh kufizime të vendosura apo edhe blerja e WhatsApp-it është diçka që ajo po përpiqet të rikthehet, pa e ditur për momentin se çfarë do të ndodhë. Do të duhet të shohim se çfarë do të ndodhë në të ardhmen në këtë drejtim, sepse është diçka që do të ndryshojë modelin e biznesit, por gjithashtu mund të bëjë që shumë njerëz të ndalojnë përdorimin e këtij aplikacioni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.