Signal vs Telegram: çfarë ndryshimesh ka?

sinjal vs telegram

Ju mund të hezitoni kur zgjidhni aplikacionin e mesazheve të menjëhershme dhe se keni vendosur të lini WhatsApp jashtë, atëherë lufta mbetet në një Sinjali kundër Telegramit, në thelb Kjo është arsyeja pse ne do t'ju sjellim këtu një artikull në të cilin do të krahasojmë dy aplikacionet e mesazheve të menjëhershme. Me shumë mundësi, ju e keni kuptuar se WhatsApp ka shumë probleme me privatësinë dhe kjo është arsyeja pse ju po kërkoni një alternativë dhe bëni mirë nëse ajo që kërkoni është ajo, privatësia.

Artikulli i lidhur:
Dallimet midis WhatsApp, Telegram, Signal, Messenger dhe Apple Messages

Të dy shërbimet e mesazheve të çastit janë shumë më të sigurta se aplikacioni i Mark Zuckerberg, pronar i Facebook i cili nga ana e tij zotëron WhatsApp. Në fakt, në janar të këtij viti, WhatsApp raportoi se shumë, nëse jo të gjitha, të dhënat e përdoruesve ishin ndarë, të cilat deri më tani ishin mbajtur private me kompaninë e saj simotër, Facebook. Kjo shkaktoi një breshëri kritikash ndaj kompanisë. Dhe si pasojë, të gjithë përdoruesit filluan të kërkojnë alternativa, prandaj ky krahasim pasi dy aplikacionet më të pozicionuara më mirë janë Signal dhe Telegram.

Signal vs Telegram cilën të zgjidhni? Çfarë kanë të përbashkët?

Sinjali Telegram

Për të filluar të bëni Signal vs Telegram është mjaft komplekse sepse të dyja janë opsione të mira, por ju duhet të përpiqeni të merrni atë që kanë të përbashkët dhe më pas të zgjidhni njërën. Për të filluar, një avantazh i madh është se asnjëra prej tyre nuk i përket një Facebook, të themi, ndonjë kompanie të madhe që është e interesuar për të dhënat tona private. Në fakt shikoni nëse është kështu Signal është në pronësi të një kompanie jofitimprurëse. Telegrami nuk është i tillë, nëse i përket një kompanie që kërkon fitim por deri më sot nuk dihet ndonjë skandal për privatësinë, në fakt kjo është forca e tij.

Artikulli i lidhur:
6 kanalet më të mira të Telegramit të ndara sipas temave

Të dy aplikacionet kanë të gjitha funksionet themelore që mund të presim, domethënë, dërgimin e mesazheve, dërgimin e afisheve, dërgimin e fotografive, skedarëve, kryerjen e thirrjeve audio dhe video dhe gjithçka që ju tashmë e dini deri më tani. Për më tepër, të dy janë gjithashtu plotësisht falas. Ju vetëm do të duhet të lidhni numrin tuaj të telefonit me aplikacionin për të qenë në gjendje ta përdorni atë pasi të shkarkohet nga dyqani përkatës. Që nga rruga, të dy aplikacionet janë të dyja në Apple Store dhe në Google Play Store, dhe gjithashtu të disponueshme për iPad dhe tableta me versionet e tyre desktop për Windows, Linux dhe për MacOS.

Cili nga dy aplikacionet është më i miri për sa i përket privatësisë?

Sinjal

Kjo është shumë e thjeshtë dhe kjo është arsyeja pse ne do të shkojmë drejtpërdrejt në pikë. Nëse flasim për privatësinë, në Signal çdo komunikim që bëni në aplikacion do të jetë i koduar nga njëri në tjetrin midis pajisjeve mobile ose tabletëve që po përdorin aplikacionin. Prandaj, kompania që zotëron Signal, domethënë Signal Foundation, nuk mund të ketë qasje në asnjë nga mesazhet tuaja edhe sikur te doja. Asshtë aq e thjeshtë sa ai Sinjal nuk mund të dijë asgjë. Tani shkojmë me Telegram.

Në Telegram është diçka ndryshe dhe ju ndoshta mendoni se ai tashmë e ka humbur betejën pas asaj që sapo ju thamë për Signal. Dhe është kështu, megjithëse shton disa funksionalitete për të cilat tani do t'ju tregojmë. Aplikimi si i tillë Nuk ju ofron kriptimin e komunikimeve që ka Signal, por ju ofron mënyrën e tij të "bisedës sekrete" që do të lejojë dërgimin e mesazheve të koduara nga njëra anë te tjetra tek një përdorues midis të dy pajisjeve dhe pa mbetur ata në renë Telegram. Kjo do të thotë, ajo ka bazën e Sinjalit, por e zbaton atë vetëm nëse dëshironi dhe hapni një bisedë të re me atë person.

Çdo mesazh nga Telegrami mund të shihet nga kompania pronare sepse ata kalojnë përmes serverit të tij cloudMe Përveç kësaj në Telegram nuk do të gjeni se opsioni i "grupit sekret" nuk ekziston si i tillë, do të jeni në gjendje të keni atë kriptim të plotë midis pajisjeve me një bisedë mes dy personave, kurrë në një grup. A keni harruar të përfshini këtë opsion? Kurioz.

Artikulli i lidhur:
Si funksionojnë grupet e Telegramit dhe si të krijohen

Siç po mendoni, në Signal po, grupet janë gjithashtu të koduara, prandaj të gjitha bisedat tuaja në grup do të mbeten gjithmonë sekret dhe ato nuk mund të lexohen nga kompania Signal Foundation. Sigurisht, mbani në mend se mesazhet do të ruhen në pajisjen tuaj celular dhe atë të miqve, klientëve, familjes ose njerëzve me të cilët flisni.

Një tjetër pro në favor të Signal në këtë luftë Signal vs Telegram për privatësinë është se Signal është një aplikacion me burim të hapur, si kodi për klientët tuaj ashtu edhe kodi që ata përdorin me serverin Signal mund të shihen dhe përdoren në GitHubMe Natyrisht dhe siç e prisni, softueri i serverit Telegram nuk është me burim të hapur, megjithëse vetë aplikacioni është. As kjo nuk na tregon shumë, por është Një pikë tjetër në favor që merr Signal në luftime. Dhe duket se ai po fiton pikë.

Cilin duhet të mbaj?

Me pak fjalë, Signal nuk ka shumë detaje në lidhje me aplikacionin e mesazheve që bëjnë dy aplikacionet e tjera në treg, por është se faktori dallues i Sinjalit në lidhje me Telegram dhe WhatsApp është privatësiaMe Çdo detaj i Sinjalit kalon atje dhe është një aplikacion i ideuar nga një fondacion për të mbrojtur privatësinë tonë. Nuk është se ka shumë dallime në lidhje me Telegramin, por ajo që gjithashtu ndodh këtu është se Telegrami është më masiv dhe më shumë njerëz e përdorin atë, prandaj, do të gjeni familje, miq ose klientë që përdorin vetëm Telegram ose WhatsApp dhe jo Signal Me

Artikulli i lidhur:
Metoda më e mirë për të fshehur kontaktet tuaja në WhatsApp

Somethingshtë diçka personale, por nëse diçka ju është bërë e qartë, është se nëse jeni duke kërkuar privatësi, Signal është aplikacioni juaj. Derisa nëse jeni duke kërkuar për diçka më pak intimitet, por më shumë se WhatsApp, dhe gjithashtu më shumë funksione standarde të mesazheve dhe më shumë përdorues, Telegram është aplikacioni juaj.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm dhe që tani e tutje të jeni të qartë se kush fiton luftën Signal vs Telegram. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me Telegram ose Signal, mund ta lini në kutinë e komenteve. Dhe siç ju themi gjithmonë, shihemi në artikullin e mëposhtëm të Forumit celular.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.