Spiunoni WhatsApp me aplikacione, si të mbroni veten dhe pasojat ligjore të përdorimit të tyre

Si të mbroheni kur spiunoni në WhatsApp dhe pasojat ligjore

Edhe pse dikush mund të mendojë se këto janë gjëra të adoleshencës, spiun whatsapp Ajo vazhdon të jetë një aksion shumë i konsultuar. Ideja e përdorimit aplikacione spiune whatsapp, mbroni veten apo pasojat ligjore që sjell është shumë e rëndësishme përpara çdo vendimi. Edhe pse ka propozime në formën e aplikacioneve spiune, ne duhet të dimë se si të mbrohemi nga funksionet e tyre dhe çfarë mund të ndodhë në jetën tonë nëse kapemi duke përdorur aplikacionet e përmendura.

Pavarësisht nëse keni frikë nga kjo dikush ju spiunon ne whatsapp, ose nëse dëshironi të spiunoni një kontakt. Njohja e fushëveprimit dhe funksionimit të aplikacioneve spiunazhi është hapi i parë. Nëse do t'i përdorni ato, duhet të jetë në rrezikun tuaj dhe të dini se çfarë të prisni.

Si funksionojnë aplikacionet e spiunazhit WhatsApp dhe çfarë pasojash ligjore kanë ato?

Është e rëndësishme Vini re se spiunimi në WhatsApp nuk është i lehtëPrandaj, pasojat ligjore të bërjes së kësaj mund të jenë serioze. Bisedat në këtë aplikacion të mesazheve të çastit janë të koduara nga skaji në skaj. Kjo do të thotë që edhe nëse mesazhet përgjohen në një sulm njeri-in-the-middle, ato nuk mund të lexohen pa çelësin përkatës të enkriptimit. WhatsApp i ka këto çelësa të pranishëm vetëm në nivel lokal në çdo celular që merr pjesë në bisedë, kështu që palët e treta nuk mund të lexojnë lehtësisht përmbajtjen e ndonjë mesazhi tjetër.

kjo masat e sigurisë na sjell në përkufizimin e parë: shumica e aplikacioneve që premtojnë spiunim në WhatsApp janë mashtrime dhe pasojat ligjore përfundojnë në humbjen e të dhënave personale apo edhe të parave. Shumë zhvillues i krijojnë këto aplikacione për të pretenduar se po bëjnë diçka për ju dhe derisa ta dini, ata vjedhin informacionin tuaj personal ose përdorin burimet tuaja celulare për funksione të tjera.

Cilat lloje të aplikacioneve spiune për WhatsApp ekzistojnë?

Në varësi të funksionit që mund të përmbushin, ne mund t'i ndajmë aplikacionet spiun WhatsApp në kategori të ndryshme:

Aplikacionet e lidhjeve dhe regjistrit të aktivitetit. Ata krijojnë një regjistër për të parë se kur dhe për sa kohë kontakte të caktuara kanë qenë në linjë në aplikacion. Me përditësimet e fundit për privatësinë e WhatsApp, këto aplikacione gjithashtu kanë ditët e tyre të numëruara pasi tani të gjithë përdoruesit mund të zgjedhin të mos e shohin statusin e tyre të lidhjes.

Aplikacione që premtojnë të spiunojnë WhatsApp dhe janë mashtrime. Shumica e aplikacioneve të disponueshme në dyqanet e aplikacioneve bien në këtë kategori. Ata mund të premtojnë gjithçka, nga shikimi i bisedave të njerëzve të tjerë në kohë reale deri te përgjimi i mesazheve. Ata nuk mbajnë asnjë nga këto premtime, është e pamundur të deshifrohen bisedat dhe aq më tepër, në distancë.

Aplikacione për të kontrolluar në distancë një celular. Këto lloj aplikacionesh i japin përdoruesit kontrollin e plotë të një pajisjeje të huaj. Megjithatë, ne duhet ta instalojmë atë në pajisjen e synuar. Kjo tashmë nënkupton që për ta përdorur atë duhet të kapim celularin e një personi tjetër. Nëse nuk është një mik apo i afërm ai që na ka kërkuar ndonjë çështje teknike, kjo në vetvete është tashmë një krim. Teamviewer është shembulli më emblematik i këtyre aplikacioneve. Përdoret gjerësisht për të kryer riparime teknike në pajisjet në distancë, por mund të jetë gjithashtu porta për të spiunuar dhe kontrolluar në distancë një pajisje që nuk është e jona. Këto lloj aplikacionesh, kur fillojnë të punojnë, shfaqin një mesazh të madh që paralajmëron se po përdorin celularin tonë nga distanca. Ato janë të vështira për t'u përdorur si duhet për spiunazh.

Sesionet në ueb WhatsApp. Nuk është një aplikacion spiun, por një version i WhatsApp që, nëse nuk tregohemi të kujdesshëm, mund të ekspozojë bisedat tona. Nëse dikush lidhet me WhatsApp Web me celularin tuaj pa pëlqimin tuaj, ai mund të fillojë të spiunojë bisedat tuaja dhe të ndërveprojë si ju. Mos harroni se WhatsApp Web nuk kërkon lidhjen me të njëjtin rrjet WiFi. Prandaj, mund të keni një seancë të hapur në një kompjuter në një vend tjetër.

Pasojat ligjore të spiunimit në WhatsApp

Mbrojtje kundër aplikacioneve spiun

Ka disa masa që duhet t'i zbatojmë të dyja rritja e sigurisë së përgjithshme celulare, për të reduktuar pasojat e një aplikacioni spiun në WhatsApp:

 • Sistemi i kyçjes së telefonit: Përdorni fjalëkalimin, PIN-in ose gjurmën e gishtit për të parandaluar hyrjen në pajisjen tuaj. Në këtë mënyrë ata nuk do të jenë në gjendje të instalojnë aplikacione të telekomandës në telefonin tuaj.
 • Kontrolloni rregullisht sesionet e hapura të WhatsApp Web: kontrolloni që kompjuterët ku sesioni juaj në ueb WhatsApp është i hapur të përkojnë me vendet që njihni. Kompjuteri në zyrën tuaj, në shtëpinë tuaj ose të një miku. Nëse shihni kompjuterë të panjohur, mund të dilni nga distanca.
 • Mbroni WhatsApp-in me gjurmë gishtash: që nga përditësimi i tij në 2019, WhatsApp lejon që masat e mbrojtjes të zbatohen në bisedat. Shtoni një gjurmë gishti ose një ID të fytyrës në bisedat tuaja.
 • Konfiguro kufizimin e privatësisë në WhatsApp: konfiguro aplikacionin në mënyrë që lidhjet e fundit të mos regjistrohen. Në këtë mënyrë, kur spiunojnë në WhatsApp, ata nuk do ta shohin statusin tuaj dhe ju do të shmangni pasojat ligjore që nënkupton spiunazhi.
 • Përdorni një antivirus: mbroni telefonin tuaj celular me një antivirus të mirë për të shtuar një pengesë tjetër mbrojtëse në pajisje.
 • Mos postoni informacione personale: kujdesuni për numrin tuaj të telefonit dhe informacione të tjera personale. Shumë herë hakerat dhe piratët përdorin një informacion të tillë për t'u përpjekur të kenë akses në WhatsApp ose t'ju imitojnë para miqve tuaj.

Cilat janë pasojat ligjore të spiunimit në WhatsApp?

Me gjithë sa më sipër, A mendoni se dikush dëshiron t'ju spiunojë në WhatsApp? dhe ju dëshironi të dini pasojat ligjore me të cilat do të përballeni. Mbani parasysh se po flasim për një krim të quajtur “zbulim dhe zbulim sekretesh”. Në vende si Spanja, është shkelje e privatësisë së individëve dhe pasqyrohet në Kodin Penal në nenin 97.

Varësisht nga kompleksiteti dhe ashpërsia e rastit, mund të arrihen dënime deri në 7 vjet. Ky është veçanërisht rasti kur sekretet vidhen dhe zbulohen për përfitime monetare. Gjithashtu, nëse informacioni personal vidhet, ka një barrë më të madhe për kriminelin.

Në përgjithësi, në kohët e identiteti dixhital dhe mbrojtjen e të dhënave, krimi i spiunimit në WhatsApp ka pasoja të rëndësishme ligjore dhe është mirë që ta shmangni atë. Përpara se të spiunoni, përpiquni të flisni hapur me kontaktet tuaja dhe të zgjidhni çdo mosmarrëveshje ose dyshim.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.