Aplikacione për të spiunuar WhatsApp, si të mbrohemi ose si t'i përdorim ato

Si funksionojnë aplikacionet spiune të WhatsApp

Spiunuar në WhatsApp nga njerëzit e tjerë mund të jetë shumë joshëse. Por është një thikë me dy tehe. Duke qenë se ka aplikacione spiunazhi për WhatsApp, ne jemi të ekspozuar ndaj dikujt që merr informacion për mesazhet tona të çastit pa qenë në gjendje të na mbrojë. Përveç mësoni të përdorni WhatsApp WebËshtë gjithashtu e përshtatshme të njohim këto aplikacione spiunazhi për të mbrojtur veten.

kuptoni se si funksionojnë aplikacionet spiune të WhatsApp, ne kemi përpiluar karakteristikat kryesore, funksionimin, masat mbrojtëse dhe pasojat që sjellin këto aplikacione. Merrni parasysh me kujdes vendimet tuaja përpara se të zgjidhni të spiunoni llogaritë e njerëzve të tjerë në WhatsApp dhe kujdesuni që pajisja juaj të mbrohet më mirë. Sulmet mund të vijnë nga kudo dhe njohja e këtyre aplikacioneve mund të bëjë ndryshimin.

Si funksionojnë aplikacionet spiune të WhatsApp?

Të kesh akses në WhatsApp-in e dikujt nuk është e lehtë. Bisedat janë të koduara nga fundi në fund prej disa kohësh, falë përparimeve në siguri të sjella nga aplikacione si LINE dhe Telegram. Ky lloj kriptimi parandalon leximin e mesazheve nëse dikush i përgjon ato. Për të qenë në gjendje të lexoni mesazhet, kërkohet një çelës enkriptimi që e kanë vetëm celularët që marrin pjesë në bisedë.

Pavarësisht nga këto të meta, ka një shumëllojshmëri të gjerë aplikacionesh që pretendojnë se janë në gjendje të spiunojnë lehtësisht WhatsApp. E vërteta është se shumica e këtyre aplikacioneve janë mashtrime, aplikacione të krijuara për të vjedhur të dhënat tuaja dhe për të joshur përdoruesit që nuk dyshojnë me premtime të pamundura. Normalisht, këto lloj aplikacionesh pretendojnë të bëjnë diçka, por kurrë nuk japin atë që premtojnë.

Shume here, përdoruesit që nuk dyshojnë nuk e dinë nëse aplikacioni po funksionon mirë ose nëse po i përdorin funksionet e tij në mënyrë korrekte dhe po bëjnë pagesa kur versioni i provës përfundon. Disa madje kanë sisteme abonimi që marrin periodikisht para nga përdoruesi. Në aplikacionet për të spiunuar WhatsApp, periudha e provës është zakonisht vetëm një ditë, kështu që duhet të paguani për të vazhduar përdorimin e tij.

Aplikacionet që funksionojnë

Por jo të gjitha janë mashtrime. ekzistojnë disa aplikacione që ju lejojnë të spiunoni disa funksione ose veçori të Android. Në këtë grup të dytë aplikacionesh gjejmë ato që tregojnë lidhjen e dikujt me WhatsApp. Nuk bëhet fjalë për spiunimin e bisedave të njerëzve të tjerë, por ato regjistrojnë kur dikush lidhet dhe shkëputet nga interneti. Në këtë mënyrë ne mund të ndjekim mënyrën dhe shpeshtësinë e përdorimit të aplikacionit në disa përdorues.

Shumë nga këto aplikacione për të zbuluar lidhjen me WhatsApp janë të disponueshme në Google Play Store. Për të punuar, ata përfitojnë nga një veçori e WhatsApp: fshehin kohën e fundit të lidhjes, por jo kur je online. Deri në fund të vitit 2021 kur ky informacion filloi të kufizohej, të gjithë mund të shihnin se kush ishte online. Opsioni për të fshehur këto të dhëna u zgjerua te përdoruesit masivisht në vitin 2022 si mbrojtje e përgjithshme e privatësisë.

L aplikacionet për të zbuluar lidhjen e fundit duhet të jenë gjithnjë e më pak, pasi WhatsApp tani e fsheh këtë informacion. Disa madje përdorin një sistem regjistrimi lidhjesh, duke bërë të mundur krahasimin e orareve midis dy WhatsApp të ndryshëm. Atëherë mund të bëni supozime se kush po fliste në të njëjtën kohë.

Aplikacione që premtojnë se do të spiunojnë WhatsApp-in, por vjedhin paratë ose informacionin tuaj

Ndërsa aplikacionet e para që përmendëm ofrojnë një funksion specifik, të realizueshëm dhe madje të dobishëm, ato në këtë grup të ri kanë për qëllim vetëm të vjedhin të dhëna ose para. Zakonisht ato ofrojnë funksione vërtet të pamundura, si p.sh spiunoni bisedat e njerëzve të tjerë në WhatsApp. Që kur sistemi i enkriptimit filloi të përdoret në 2016, do të duhej të kishte shkelje shumë të mëdha të sigurisë në serverë që të ndodhte ky spiunazh.

Aplikacionet spiun WhatsApp nuk shkarkohen nga dyqani zyrtar, por edhe shfletuesit e mirë të internetit madje paralajmërojnë për burime të panjohura dhe të rrezikshme. Kjo situatë ka një arsye për të qenë: ato janë zakonisht programe me qëllim të keq të krijuar për të vjedhur të dhënat tuaja. Një nga teknikat më të përdorura është rrëmbimi i pajisjes. Aplikacioni ju abonon në një shërbim SMS Premium ose kodon të dhënat tuaja celulare, në mënyrë që të duhet të paguani një shpërblim për të mund të përdorni përsëri aplikacionet tuaja.

Spy WhatsApp me aplikacione

Përpara vitit 2016, kur bisedat nuk ishin të koduara, kishte disa aplikacione spiunazhi që shfaqnin përmbajtje nga bisedat tona.. Por me kriptim nga fundi në fund, kjo mundësi ka mbaruar. Në shumicën e rasteve, këto aplikacione kërkojnë qasje administratori dhe rezultati përfundimtar është një rrezik shumë i lartë për përmbajtjen e celularit tuaj.

Aplikacione për të kontrolluar në distancë një celular tjetër

Kur spiunoni në WhatsApp, aplikacionet e telekomandës Ata janë një mjet i shkëlqyer për të keqen. Këto aplikacione kërkojnë që ne të instalojmë një aplikacion në celularin e synuar. Pasi të instalohet aplikacioni, ne mund të menaxhojmë dhe rishikojmë aplikacionet dhe dokumentet celulare. Ekzistojnë gjithashtu aplikacione të telekomandës që përdoren për qëllime thjesht dhe ekskluzivisht profesionale. Teknikët e riparimit, për shembull, përdorin TeamViewer ose të ngjashme për të kontrolluar në distancë pajisjen që do të rregullojnë.

Nëse aplikacioni ynë kontrollohet nga distanca, ka shumë të ngjarë që të ketë mesazhe paralajmëruese dhe paralajmëruese. Madje ka aplikacione të telekomandës që dërgojnë mesazhe paralajmëruese në mënyrë që të dimë se përmbajtja po luhet në një ekran tjetër.

Spiunimi në seancat në ueb WhatsApp

Nëse kemi akses në celularin që duam të spiunojmë, mundemi hapni një sesion ueb WhatsApp të pajisjes së synuar dhe ndiqni bisedat prej andej. Ashtu si shakatë kur kishim hapur llogarinë tonë në Facebook dhe një mik la një mesazh qesharak, kështu që ne mund të spiunojmë në WhatsApp Web.

Çfarë mbrojtjeje mund të aplikojmë për spiunazhin e WhatsApp?

Ka disa hapa bazë për sigurinë e pajisjes tuaj celulare, dhe ndonëse janë të lehta dhe të njohura nga komuniteti, nuk është kurrë keq ta përsërisni atë. Për shembull, ne mund të përdorim një sistem bllokimi celular në mënyrë që ata të mos hyjnë lehtësisht; përdorni të dhëna biometrike për t'u kujdesur për llogarinë tuaj WhatsApp; rishikoni rregullisht seancat e hapura në WhatsApp Web; aktivizoni një program antivirus; kufizoni privatësinë e llogarisë tuaj dhe mos postoni kurrë numrin tuaj të telefonit. Këto janë hapa bazë, por shërbejnë për të parashikuar çdo problem.

Dhe me çfarë pasojash përballemi nëse përdorim aplikacione për të spiunuar WhatsApp?

Në varësi të vendit, ligjet janë pak a shumë të rënda.. Por ka një sërë paralajmërimesh dhe rreziqesh nëse përdorim teknika spiunazhi në WhatsApp-in e dikujt tjetër. Konsiderohet krim i zbulimit dhe zbulimit të sekreteve dhe ka dënime efektive me burgim nga 1 deri në 4 vjet. Nëse spiunazhi kryhet edhe për qëllime përfitimi, dënimi mund të rritet në 7 vjet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.