Çfarë është transmetuesi dhe cila është puna e tij?

Çfarë është transmetuesi dhe cila është puna e tij?

Çfarë është transmetuesi dhe cila është puna e tij?

Kur bëhet fjalë për krijimin e përmbajtjes në internet, për shumë vite ata kanë mbetur në ideologjinë popullore Blogerët, Vloggerët dhe Podkasterët. Në rastin e 2 të fundit, shumë herë ato janë pothuajse të njëjta, vetëm se përmbajtja audiovizive, zakonisht transmetohet vetëm në audio. Në raste të tjera, krijuesi prodhon vetëm audio. Por, të gjitha kanë të përbashkët se përmbajtja e tyre zakonisht është jashtë linje, pra e shtyrë ose e planifikuar. Megjithatë, vitet e fundit ata janë bërë shumë të famshëm krijuesit e përmbajtjes në internet, i thirrur streamers. Pra, sot do të thellohemi «çfarë është një transmetues» dhe cila është puna juaj.

Meqenëse, si çdo punë, ajo ka artin apo shkencën e saj, duke qenë një transmetues i suksesshëm, nuk është vetëm përdorimi i një kompjuter me kamera, mikrofon dhe lidhje interneti dhe transmetoni çdo gjë, sado interesante të jetë. Arsyeja pse, sot do të sqarojmë se çfarë fshihet pas kësaj artizanale të lezetshme dhe në modë në internet.

Kush janë youtuberi më i famshëm spanjoll i vitit 2022?

Kush janë youtuberi më i famshëm spanjoll i vitit 2022?

Dhe si zakonisht, përpara se të thellohemi në këtë botim aktual mbi një pikë më shumë që lidhet me krijuesit e përmbajtjes multimediale, dhe më konkretisht rreth «çfarë është një transmetues», do ua leme te interesuarve lidhjet me disa nga tonat postimet e mëparshme të lidhura me të njëjtën. Që ta bëjnë me lehtësi, në rast se duan të rrisin apo përforcojnë njohuritë e tyre për të, në fund të leximit të këtij botimi:

“Në vijim, do të përmendim dhe do të japim detaje për disa nga të parët në listën e youtubers më të mirë spanjoll të vitit 2022”. Kush janë youtuberi më i famshëm spanjoll i vitit 2022?

Artikulli i lidhur:
Si të shikoni transmetime të shumta në Twitch menjëherë

Transmetuesi: Çfarë është dhe çfarë duhet për të punuar si një?

Transmetuesi: Çfarë është dhe çfarë duhet për të punuar si një?

Çfarë është një transmetues?

Muchos punët dhe zanatet moderne Për shumë njerëz, ato mund të mos jenë ose të kenë një përkufizim të paqartë ose të saktë. Megjithatë, siç e kemi shprehur tashmë me fjalë të thjeshta në fillim, a titull i madh është vetëm një krijues i përmbajtjes live në format audiovizual përmes një platforme transmetimi online. Dhe për të plotësuar këtë përkufizim, ne do të lëmë më pas përcaktim zyrtar të punës ose tregtisë së përmendur të mishëruar në popullore wikipedia:

“Një transmetues, i quajtur edhe producent i transmetimit të drejtpërdrejtë, prodhues i transmetimit të drejtpërdrejtë, transmetues i drejtpërdrejtë ose transmetues i drejtpërdrejtë, është një person që bën transmetime të drejtpërdrejta ose të shtyra. Shtrirja e transmetuesve është rritur duke përfshirë zhanre të ndryshme, duke filluar nga luajtja e lojërave video, mësimet apo edhe bisedat solo."

Ndërsa, një përkufizim pak më alternativ dhe më i detajuar se çfarë saktësisht është puna e tij, mund të jetë si vijon:

“Është një krijues i përmbajtjes dixhitale me kapacitetin komunikues dhe teknologjik për të kryer transmetime të drejtpërdrejta (përmbajtje në kohë reale) për një audiencë specifike, përmes platformave të specializuara si YouTube, Twitch, Facebook, ndër të tjera, shpesh për qëllime informative dhe të argëtim dixhital.

Këshilla dhe praktika më të mira për të qenë një transmetues i suksesshëm

Këshilla dhe praktika më të mira për të qenë një transmetues i suksesshëm

Tani të jesh transmetues është një gjë dhe bëhu një transmetues i suksesshëm është një tjetër. E njëjta gjë vlen edhe për tregti të ngjashme, si p.sh. Blogers, Vlogger (YouTubers) dhe Podcasters. Dhe pjesa tjetër e profesioneve dhe zanateve të tjera. Pra, më poshtë do të shqyrtojmë se çfarë duhet të kesh dhe të bësh për t'u bërë një transmetues i suksesshëm:

kamare

Gjeni një vend (temë, fushë, grup ose komunitet) në të cilin jemi të mirë: Mund të jetë diçka shumë e qartë, por shumë herë disa njerëz nuk e kanë shumë të qartë se çfarë u pëlqen vërtet ose në çfarë janë vërtet të mirë. Pra, ky duhet të jetë hapi i parë, domethënë të specifikohet se çfarë do të transmetohet (transmetohet drejtpërdrejt) dhe kujt do t'i drejtohet përmbajtja dhe nëse ka kërkesë apo potencial në të, në mënyrë që të mos humbet kohë dhe paratë. Shkurtimisht, hulumtoni disa tregje të mundshme të audiencës dhe zgjidhni atë në të cilin mund të jeni më të mirë.

Preparación

Merrni pak kohë praktikë ose stërvitje për të përmirësuar zotërimin tuaj të lëndës dhe aftësitë e komunikimit përpara se të filloni: Megjithëse natyraliteti dhe spontaniteti mund të vlerësohen në këtë fushë, është gjithashtu e vërtetë që praktika bën perfekte dhe përshtypjet e para janë zakonisht të rëndësishme. Prandaj, rekomandohet që pas gjësë së parë të rekomanduar më parë, të merrni kohë për aktivitete stërvitore, si: Përvetësimi i gjesteve, qëndrimit dhe tonit të zërit dhe veshjeve nëse është e nevojshme, të fillojmë të gjenerojmë komunikimin më të mirë (verbal dhe joverbal) të mundshëm me ndjekës të mundshëm.

Pajisjet e punës (hardware)

Mblidhni ekipin më të mirë në vendin më të mirë të mundshëm: Siç është logjike dhe evidente, transmetimi i përmbajtjes në internet kërkon një infrastrukturë dhe pajisje të mirë. Prandaj, të qenit një transmetues i mirë apo një transmetues i suksesshëm nis nga fakti i të qenit në gjendje të llogarisësh në kushtet e nevojshme teknologjike për të transmetuar imazhe dhe tinguj në cilësi të lartë, duke kryer paralelisht aktivitete të tjera. Për këtë arsye, një investim i mëparshëm në elementët e mëposhtëm do të garantojë një mjedis pune (setup) të mirë dhe tërheqës për ndjekësit:

Instrumente të Përgjithshme
 • Karrige ergonomike: Për të shmangur dëmtimin e trupit, veçanërisht në shtyllën kurrizore dhe muskujt.
 • Maus dhe tastierë ergonomike: Për të shmangur dëmtimin ose konsumimin në lidhje me duart.
 • Kufje me mikrofon: Për të dëgjuar me saktësi dhe cilësi mesazhet dhe njoftimet.
 • Kamera HD dhe regjistrues video: Për të luajtur transmetimet me cilësi të mirë.
 • Një mikrofon me një drejtim me filtër ajri: Për cilësi të mirë të zërit.
 • Një lidhje interneti me gjerësi të lartë bande: Për të mbështetur transmetimin audio dhe video me cilësi të lartë. Përdorimi i fibrave optike rekomandohet shumë për shpejtësi dhe nivele sigurie më të larta.
 • Një vend regjistrimi i rehatshëm dhe i kushtëzuar: Për të shmangur ndërprerjet nga njerëzit, zhurmën ose ngjarjet e papritura dhe të përsëritura. Dhe vendosja dhe shkëlqimi i të cilit përshtaten me përmbajtjen që do të transmetohet.
instrumente speciale

Sidoqoftë, nëse Hapësira e punës i përzgjedhur është ai i video lojëra, sepse padyshim idealja do të jetë përdorimi i disa pajisjeve ose pjesëve speciale për to, si p.sh.

 • një kompjuter lojrash: Me RAM të mjaftueshëm, bërthama CPU dhe kartën grafike (GPU) më të mirë të mundshme.
 • Një kombinim i miut dhe tastierës për lojëra për saktësi, shkathtësi dhe pamje më të madhe.
 • Aksesorë të avancuar të lojërave: Për shembull, realiteti virtual, i shtuar dhe i përzier.

Sigurisht, të kesh të gjitha këto në mënyrë të ekspozuar nuk është diçka e lehtë për t'u marrë dhe për t'u bashkuar nga askush, por mund të fillohet me më të mirën që mund të bëhet, duke pasur parasysh se, brenda javësh apo muajsh, mund dhe duhet të fitohet. në mënyrë që të mund të përkushtohesh profesionalisht.për të transmetuar drejtpërdrejt.

Artikulli i lidhur:
Si të ndaloni përdoruesit tuaj toksikë në Twitch

Menaxhimi i platformës dhe mjetet e redaktimit

Menaxhimi i platformës dhe mjetet e redaktimit

Zgjidhni dyshen më të mirë Platform + Software: Zgjedhja dhe menaxhimi i platformës ideale për transmetimet tona, si dhe softueri më i mirë i transmetimit dhe redaktimit të videove, është padyshim i rëndësishëm. Meqenëse, të gjithë kanë shumë të përbashkëta, por ato kanë dallime të dukshme për sa i përket rregullave, përfitimeve, fushëveprimit dhe lehtësisë së përdorimit. Për këtë arsye, rekomandohet të mësoni pak për secilën nga platformat ekzistuese dhe mjetet e disponueshme softuerike, për të nisur në këmbën e djathtë, në secilën prej tyre. Dhe më të njohurat dhe të përdorurat, si nga Streamers ashtu edhe nga krijuesit e tjerë të përmbajtjes multimediale janë:

platformat
 • Twitch
 • YouTube
 • Gaming në Facebook
 • booyah
 • NimoTV
mjete softuerike
 • Softueri i Transmetuesit të Hapur (OBS)
 • Streamlabs OBS
 • Transmetuesi XSplit
 • Action!
 • Prism LiveStudio

Cilësitë për të qenë një transmetues i mirë

 • Provoni dhe arrini një zë të mirë.
 • Të ketë dëshmi (frekuencë) të publikimit.
 • Ofroni një orar postimi.
 • Bëhuni sa më natyral dhe origjinal.
 • Dhe sigurisht, shumë talent.

Përmbledhje e artikullit në Mobile Forum

Përmbledhje

Me pak fjalë, përpiquni të jesh një transmetues i suksesshëm është një aktivitet mjaft serioz, si një punë më shumë e jetës, që kërkon këmbëngulje, përkushtim, pasion, investim dhe mësim. Por, një ndryshim i madh është se është një mënyrë e shkëlqyer dhe argëtuese për të qenë jo vetëm popullor, por për të gjeneruar dhe fituar shuma të mëdha parash. Për këtë arsye, më shumë se një punë, është një mënyrë jetese shumë e ngarkuar, në të cilën shumë kreativiteti, talenti, profesionalizmi dhe burimet teknologjike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.