Si të telefononi një numër telefoni që më ka bllokuar

Parashtesa 212

Nëse e keni arritur këtë artikull, është sepse numri juaj i telefonit është bllokuar nga personi me të cilin dëshironi të kontaktoni. Arsyet pse dikush ju ka bllokuar mund të vlerësohen shumë dhe në këtë artikull ne do t'i diskutojmë ato, por ka më shumë se të ngjarë që të bazohet në të njëjtat arsye të përdorura nga rrjetet sociale.

Por Si mund të telefonojmë një numër telefoni që na ka bllokuar? Ashtu si në rrjetet sociale ne kemi truke dhe / ose këshilla të ndryshme për të anashkaluar bllokadën dhe për të kontaktuar me një përdorues, kur telefoni ynë është bllokuar, ne gjithashtu kemi një seri truke për ta anashkaluar atë.

Thirrni me një numër të fshehur

Nëse personi me të cilin duam të telefonojmë ka përfshirë numrin tonë në listën e zezë të telefonit të mençur, nuk ka rëndësi sa herë i telefonojmë, thirrjet tona nuk do të bien kurrë në smartphone -in e marrësit tonë. E vetmja gjë që mund të bëjmë për të bërë thirrjen tonë në smartphone tuaj është duke fshehur numrin tonë të telefonit.

Problemi është se shumë njerëz mos u përgjigjeni thirrjeve nga numrat e fshehur, pasi siç tregon emri, ato janë të fshehura për ndonjë arsye. Disa vjet më parë, ishte mjaft e zakonshme të merreshin telefonata nga numra të fshehur, numra të përdorur nga kompanitë e marketingut, por meqenëse kjo teknikë ishte e ndaluar, praktikisht askush nuk i përdor ato.

Si të bëni thirrje me një numër të fshehur në iPhone

Fshih numrin e telefonit në iPhone

iOS na lejon të fshehim numrin tonë të telefonit në secilën prej thirrjeve që bëjmë përmes menysë së Cilësimeve, duke ndjekur hapat e treguar më poshtë:

 • Së pari, ne kemi hyrë në settings të pajisjes.
 • Brenda menysë Cilësimet, ne hyjmë në opsionin Telefon.
 • Në menunë e telefonit, klikoni mbi Shfaq ID-në e telefonuesit.
 • Në mënyrë natyrale, çelësi Show Caller ID shfaqet i aktivizuar, duke lejuar që numri i telefonit të shfaqet sa herë që bëjmë një telefonatë. Për të fshehur numrin tonë të telefonit në të gjitha thirrjet që bëjmë, duhet çaktivizoni çelësin.

Si të bëni thirrje me një numër të fshehur në Android

Fshih numrin e telefonit në Android

Android, si iOS, na lejon të fshehim numrin tonë të telefonit për të gjitha thirrjet që bëjmë, pa pasur nevojë të fusim kodet USSD para numrit (siç do të shpjegojmë në pjesën tjetër).

fshihni numrin e telefonit Në të gjitha thirrjet që bëjmë nga numri ynë i telefonit, ne duhet të kryejmë hapat e treguar më poshtë:

 • Para së gjithash, është qasja në aplikacion Telefon.
 • Brenda aplikacionit të thirrur, klikoni në cilësimet e përfaqësuara me 3 pikë dhe zgjidhni Cilësimet shtesë.
 • Brenda cilësimeve shtesë, ne zgjedhim ID e thirrësit dhe shënojmë opsionin Fshih numrin.

Duhet të mbani mend çaktivizoni këtë veçori kur nuk planifikoni ta përdorni, pasi përndryshe, të gjitha thirrjet që bëni nga ky moment, nuk do të tregojnë numrin tuaj të telefonit.

Si të bëni thirrje të fshehura nga çdo telefon

telefononi me një numër të fshehur

Kodet e shpejta ose kodet e funksionit USSD na lejojnë të ndërveprojmë me funksionimin e linjës sonë telefonike për të devijuar thirrjet, për të dërguar thirrje në makinën e përgjigjes, për të ditur bilancin ... Por përveç kësaj, gjithashtu na lejoni të fshehim identitetin tonë kur bëjmë një telefonatë.

Nëse duam të bëjmë një telefonatë duke fshehur numrin tonë të telefonit, duhet të hapim aplikacionin e telefonit dhe futni para numrit të telefonit që duam të telefonojmë * 31 #Me Nuk ka hapësirë ​​midis * 31 # dhe numrit të telefonit.

Dërgoni një SMS

Mac dhe iPhone

Nëse nuk mund të kontaktojmë duke fshehur numrin tonë të telefonit, një nga zgjidhjet që kemi në dispozicion është përmes dërgoni një SMSMe Aplikacionet që na lejojnë të bllokojmë thirrjet në një pajisje celulare nuk bllokojnë automatikisht mesazhet me tekst, kështu që ka të ngjarë që bashkëbiseduesi ynë të mos ketë vazhduar të na bllokojë përmes këtij kanali komunikimi.

Në këtë SMS, fillimisht i keni të gjitha fletët e votimit për nuk marrin përgjigje, ne duhet të shprehemi sa më qartë që të jetë e mundur që të përpiqemi të bindim bashkëbiseduesin tonë që të na zhbllokojë.

Përmes WhatsApp

WhatsApp është një aplikacion i jashtëm që nuk përfshihet në iOS ose Android, kështu që jo të integruar në sistemMe Në këtë mënyrë, kur përdoruesi bllokon numrin tonë të telefonit në sistem në mënyrë që të mos marrë thirrje nga telefoni ynë, ky bllok nuk shtrihet në aplikacione të tjera.

Një tjetër mundësi që ne kemi në dispozicion për të kontaktuar me një person që na ka bllokuar është përmes një një mesazh ose një telefonatë përmes WhatsAppMe Nëse ai ju ka bllokuar në WhatsApp, ju nuk do të jeni në gjendje ta kontaktoni, kështu që ne do të duhet të vazhdojmë të kërkojmë opsione të tjera.

Përmes mediave sociale

Nëse asnjë nga metodat e mësipërme nuk na lejon të rifitojmë kontaktin me atë person sepse ata na kanë bllokuar me të gjitha mjetet e mundshme, e vetmja mundësi dixhitale që mbetet është përdorni mediat socialepërderisa na kanë bllokuar edhe ne.

Metoda të tjera jo-dixhitale

Nëse keni interes të veçantë për të rifilluar miqësinë me këtë person dhe kanalet dixhitale nuk kanë dhënë rezultatin e pritshëm, sepse na kanë bllokuar në të gjitha platformat dhe rrjetet sociale, e vetmja mundësi që na ka mbetur është Bisedoni me një të njohur të ndërsjellë për të ndërmjetësuar mes jush.

Ky është një blog teknologjie nose një zyrë sentimentale, por ndonjëherë, problemet që na paraqesin platformat dixhitale kanë një zgjidhje shumë më të thjeshtë jashtë saj sesa përdorimi i tyre.

Si të bllokoni një numër telefoni në Android

Për të bllokuar një numër telefoni në Android, duhet të kryejmë hapat që po ju tregoj më poshtë. Në varësi të secilit celular, emri i opsioneve mund të ndryshojë, diçka e zakonshme për shkak të shtresave të personalizimit të Android.

 • Para së gjithash, ne hapim aplikacionin Telefon dhe ne i qasemi listës së thirrjeve të fundit.
 • Në historinë e thirrjeve, klikoni në numrin që duam të bllokojmë dhe zgjidhni opsionin Bllokoni ose shënoni si mesazhe të padëshiruara.

Nëse duam të bllokojmë të gjitha thirrjet nga numrat e telefonit që nuk dihen, duhet të hyjmë në aplikacionin Telefoni, të klikojmë në tre pikat vertikale, të klikojmë në Cilësimet> Numrat e bllokuar dhe zgjedhim opsionin Unknown.

Si të bllokoni një numër telefoni në iPhone

Bllokoni numrat e panjohur iPhone

Nëse duam të bllokojmë një numër telefoni në një iPhone në mënyrë që të mos na shqetësojë përsëri, ne do të veprojmë si më poshtë:

 • Ne hyjmë në listën e thirrjeve që kemi marrë.
 • Klikoni në i të vendosur në të djathtë të numrit të telefonit për ta bllokuar dhe pastaj klikoni në butonin Blloko kontaktin.

iOS gjithashtu na lejon të bllokojmë të gjithë numrat e telefonit me origjinë të panjohur që na telefonojnë. Ky funksion është i disponueshëm përmes menysë Cilësimet> Telefoni> Heshtni të huajtMe Kur aktivizoni këtë funksion, do të bien vetëm numrat e telefonit që kemi ruajtur në librin e telefonit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.