Grupet WhatsApp: gjithçka që duhet të dini

grupe whatsapp

Të gjithë jemi të përfshirë në grupe të ndryshme WhatsApp, ndoshta shumë. Në to ne ndajmë informacione, thashetheme, video dhe mesazhe audio, të qeshura dhe të çuditshme gjithashtu. Për mirë apo për keq, ne nuk mund të jetojmë më pa to. Dhe e vërteta është se ato janë një mjet i mrekullueshëm komunikimi që ne jo gjithmonë e shfrytëzojmë siç duhet. Në këtë postim do të gjeni gjithçka që duhet të dini për Grupet WhatsApp për të përfituar sa më shumë prej tyre.

Grupe familjarësh, miqsh, shokësh klase ose shokë pune, për ditëlindje ose festime... Këshillat dhe truket që ju tregojmë më poshtë do t'ju ndihmojnë të organizoni më mirë grupet tuaja dhe t'i menaxhoni më mirë ato, pavarësisht nëse jeni administrator ose thjesht përdorues. anëtar.

Administratorët e grupit WhatsApp

Le të fillojmë me administratorët e grupeve: si t'i krijoni dhe fshini ata, si të ftoni anëtarë të rinj dhe disa truke praktike për t'i moderuar ata:

Krijoni një grup WhatsApp

krijoni grupin whatsapp

Është hapi i parë. Për të krijuar një grup ose transmetim të ri WhatsApp, thjesht bëni sa më poshtë:

 1. Shkojmë menuja e cilësimeve, e vendosur në të djathtë të sipërme të ekranit.
 2. Aty duhet të zgjidhni opsionin "Grupi i ri".
 3. Më poshtë është lista e plotë e të gjithë kontakteve tona, të cilëve mundemi shtoni duke klikuar mbi emrat e tyre. Nuk ka kufi minimal ose maksimal të pjesëmarrësve.
 4. Më në fund, ju keni për të zgjidhni një emër për grupin (nuk mund të jetë më i gjatë se 25 karaktere).

Kur krijojmë grupin e ri mundemi shtoni një foto profili dhe një përshkrim të shkurtër që ndihmon për të kuptuar pjesëmarrësit se cila është arsyeja për të cilën është krijuar grupi.

Dërgoni ftesa

Lidhja e ftesës në whatsapp

Përveç shtimit të pjesëmarrësve siç shpjegohet në seksionin e mëparshëm, ekziston edhe një opsion tjetër: dërgoni një lidhje ftese. 

Si të krijoni një lidhje ftese për grupet WhatsApp? Kur grupi është krijuar tashmë, duhet të shkoni te opsioni "Lidhja e ftesës" e cila është pak më poshtë shtoj pjesëmarrësit. Duke klikuar mbi të, krijohet një URL që mund ta ndajmë me këdo që duam. Thjesht klikoni në këtë lidhje për t'u shtuar në grup.

Shto administratorë të tjerë

Në grupet ku ka shumë pjesëmarrës rekomandohet shumë shpërndani detyrën e menaxhimit dhe moderimin e grupit me anëtarë të tjerë të besuar. Përdoret gjithashtu në grupe veçanërisht aktive kur mungon administratori kryesor dhe nuk ka akses në celularin e tij.

Për të shtuar një administrator të ri, fillimisht duhet të klikoni mbi emrin e grupit dhe më pas të shkoni te lista e pjesëmarrësve. Për të "emëruar" administratorin e ri, mjafton të klikojmë mbi emrin e tij dhe të zgjedhim opsionin "Emëroni si administrator grupi".

Heshtni çdo pjesëmarrës

Është e pashmangshme: në të gjitha grupet do të jetë gjithmonë dikush që komenton ose ngarkon përmbajtje që nuk është në vendin e duhur dhe që vë në rrezik harmoninë e grupit. Përpara se të merrni vendimin drastik për ta hequr këtë person nga biseda, këshillohet që të vazhdoni me heshtjen e tij. Si bëhet?

 Procedura është disi e ndërlikuar. Të mashtrim Ai konsiston në emërtimin e të gjithë anëtarëve të grupit si administratorë dhe më pas heqjen e pjesëmarrësit që duam të heshtim si administrator.

Fshi grupet WhatsApp

Nëse tashmë keni provuar ta bëni këtë, do ta dini këtë Nuk është aq e lehtë sa duket, pasi opsioni "fshij grupin" nuk shfaqet drejtpërdrejt. Mënyra e vetme për ta bërë këtë është me dorë: duhet eliminoni secilin pjesëmarrës, një nga një. Vetëm kur administratori të ketë zbrazur grupin dhe të jeni vetëm, do të shfaqet një mesazh për fshirjen e grupit.

Anëtarë ose pjesëmarrës të grupeve WhatsApp

Gjithashtu, duke qenë vetëm pjesëmarrës në grupin WhatsApp, pa qenë nevoja të jemi administratorë, kemi në dispozicion shumë opsione interesante. Këto janë disa nga më interesantet:

dërgoni mesazhe direkte

grupi i mesazheve direkte whatsapp

Po flasim për mesazhe direkte, jo për mesazhe private. Ndonjëherë në ato grupe me shumë anëtarë dhe shumë pjesëmarrje, është e vështirë të dihet kur dikush i drejtohet ose i përgjigjet dikujt në veçanti. Për të shmangur konfuzionin, thjesht shtoni një '@' dhe zgjidhni pjesëmarrësin që duam t'i drejtohemi. Ky anëtar i grupit do të marrë një njoftim të drejtpërdrejtë në mënyrë që të dinë se ky mesazh është për ta.

Dijeni se kush e ka lexuar një mesazh

Të gjithë e dinë se si kontroll i dyfishtë blu në bisedat WhatsApp. Në grupe, ky sistem funksionon në një mënyrë disi të ndryshme: do të shfaqet i shënuar me blu vetëm kur të gjithë anëtarët e grupit ta kenë lexuar.

Nëse duam të kemi informacionin e individualizuar të të cilit pjesëmarrësit e kanë lexuar, duhet ta lëmë gishtin të shtypur mbi mesazhin dhe trokitni lehtë mbi simbolin e informacionit "i".. Duke bërë këtë do të shfaqet një listë e anëtarëve që e kanë lexuar tashmë mesazhin.

Heqja e zërit të grupit dhe njoftimeve

heshtin whatsapp

Një grup shumë aktiv me shumë njerëz mund të na çmendë. Sa herë që dikush ndërhyn, celulari bie. Kjo është arsyeja pse heshtja e tij, qoftë edhe pjesërisht, nuk është një ide e keqe. Në menynë e cilësimeve të grupit shfaqet opsioni për "Hyni në heshtje njoftimet." Aty gjejmë disa opsione:

 • Tetë orë (përdoren, për shembull, për të mos u shqetësuar gjatë natës ose gjatë një dite pune).
 • Nje jave.
 • Gjithmonë.

Për heshtje të plotë, është gjithashtu i përshtatshëm Hiq zgjedhjen e opsionit "Shfaq njoftimet".

Shikoni skedarët e dërguar

Një nga arsyet pse shumë përdorues inkurajohen të krijojnë grupe WhatsApp është shpërndarja e skedarëve: fotot e ditëlindjes, videot kurioze, kujtimet e udhëtimit, dokumentet e punës, etj. Për të gjetur një imazh ose skedar në rrëmujën e mesazheve, ne kemi opsioni për të kontrolluar historinë e skedarit, i cili mund të aksesohet nga cilësimet e grupit, duke klikuar në skedën e skedarëve.

Telefonata në grup me video

Një funksion përdoret gjerësisht në grupet WhatsApp me pak anëtarë. Kur u prezantua ky opsion, vetëm katër persona mund të bënin thirrje video, megjithëse gjatë pandemisë u zgjerua në tetë.

Si të bëni një telefonatë video me të gjithë pjesëmarrësit e grupit? Thjesht duhet të futeni në grup dhe të klikoni mbi të. ikona e kamerës shfaqet në këndin e sipërm të djathtë. Tjetra, ne klikojmë mbi "Thirrni grupin".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.