Truket në ueb WhatsApp për të përfituar sa më shumë prej tij

WhatsApp Web në një Mac

WhatsApp është një nga aplikacionet më të përdorura në vitet e fundit. Dhe nuk është për më pak, pasi na lejon të komunikojmë lehtësisht pavarësisht se ku jemi. Përveç kësaj, nuk është i disponueshëm vetëm për telefonat celularë dhe tabletët, por edhe për kompjuterin falë ueb-it WhatsApp. Duke folur për këtë, le t'i hedhim një vështrim disa truke të WhatsApp Web për të përfituar sa më shumë prej saj.

Pavarësisht nëse hyni përmes aplikacionit WhatsApp për kompjuterin ose direkt nga faqja, keni opsione të ndryshme në majë të gishtave. Përdorimi i WhatsApp nga kompjuteri është veçanërisht i dobishëm nëse doni të qëndroni në kontakt pa pasur nevojë të keni telefonin tuaj në duart tuaja gjatë gjithë kohës. Le të shohim.

Si të përdorni WhatsApp në PC?

Hyrja në ueb WhatsApp

Në thelb, ju mund të përdorni WhatsApp në kompjuterin tuaj në dy mënyra: nga faqja e internetit ose duke shkarkuar aplikacionin për kompjuterin tuaj. Për të hyrë nga faqja duhet të ndiqni këto udhëzime:

 • Hyrje WhatsApp web në shfletuesin e kompjuterit tuaj.
 • Futni aplikacionin celular WhatsApp në telefonin tuaj.
 • Zgjidhni menynë dhe trokitni lehtë mbi opsionin "Paired pajisje" dhe më pas në "Lidh një pajisje".
 • Skanoni kodin që shfaqet në ekranin e kompjuterit.
 • I zgjuar. Në këtë mënyrë ju mund të përdorni WhatsApp pa telefon.

Nga ana tjetër, si mund ta përdorni aplikacionin WhatsApp në kompjuter? Kjo varet nga platforma që përdorni. Për shembull, nëse kompjuteri juaj është Windows ose macOS, thjesht shkarkoni atë në dyqanin zyrtar të secilit sistem operativ. Më pas, mund të hyni në të njëjtën mënyrë si nga faqja e internetit.

9 truke në ueb WhatsApp për të përfituar sa më shumë prej saj

Truket në ueb WhatsApp

Të qenit i vetëdijshëm për gjithçka që mund të bëni brenda ueb-it ju kursen shumë kohë dhe përpjekje. Prandaj, është e përshtatshme të dini disa këshilla që ju ndihmojnë kur përdorni WhatsApp nga kompjuteri juaj. Më pas, ne ju tregojmë 9 truke në ueb WhatsApp që do t'ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë prej tij në versionin online të aplikacionit më të njohur të mesazheve. Le të shohim.

Bashkangjit skedarët në ueb WhatsApp

Skedari i bashkëngjitjes së WhatsApp Web

A e dini këtë ju mund të bashkëngjitni skedarë në bisedat tuaja në ueb WhatsApp? Pikërisht pranë opsionit të emoji do të gjeni butonin "Bashkëngji skedarë". Mund të dërgoni video dhe imazhe, dokumente, të bëni një foto nga kamera e kompjuterit, si dhe të ndani kontaktet tuaja në WhatsApp.

Sidoqoftë, mbani në mend se ka opsione që nuk janë të aktivizuara për ueb WhatsApp. Për shembull, nuk do të mund ta ndani vendndodhjen tuaj me kontakte të tjera. Gjithashtu nuk është e mundur të ndani skedarë audio, të tillë si shënimet zanore, një opsion që ofrohet nga aplikacioni celular dhe kompjuteri.

Monitoroni numrin e seancave aktive

A keni përdorur ueb WhatsApp nga kompjuterë të ndryshëm? Pastaj, është e mundur që të keni më shumë se një seancë të hapur, të cilat mund t'i ekspozojnë të dhënat tuaja personale palëve të treta. A ka ndonjë mënyrë për të ditur numrin e seancave aktive dhe për t'i mbyllur ato nëse është e nevojshme? Sigurisht po.

Kur hyni në ueb WhatsApp nga çdo shfletues, është e mundur të dini numrin e seancave që keni aktive me të njëjtën llogari. Për këtë ju duhet bëni sa më poshtë nga telefoni juaj celular:

 • Hyni në menunë WhatsApp.
 • Klikoni në "Pajisjet e lidhura".
 • Shikoni listën e seancave të ndryshme aktive, qoftë në kompjuterë Windows, Mac ose Linux.
 • Nëse i njihni sesionet aktive që nuk po i përdorni më, klikoni mbi të për ta mbyllur menjëherë.

Shkurtoret e tastierës në ueb WhatsApp

Shkurtoret e tastierës në ueb WhatsApp

Një mënyrë për të lëvizni më shpejt në ueb WhatsApp është njohja e shkurtoreve të tastierës. Si të dini se çfarë janë ato? Hyni në menunë e uebit të WhatsApp, më pas "Cilësimet" dhe në fund "Shkurtoret e tastierës". Në këtë mënyrë, do të shihni një listë me të gjitha shkurtoret e disponueshme. Disa prej tyre janë:

 • Ctrl+P: Hapni profilin.
 • Ctrl+Shift+N: Krijo një grup të ri.
 • Ctrl+Shift+M: Heshti bisedën.
 • Ctrl+Backspace: Fshijeni bisedën.
 • Ctrl+Shift+]: Biseda e radhës.
 • Ctrl+Shift+[: Biseda e mëparshme.
 • Alt+F4: Mbyllni dritaren e bisedës.
 • Ctrl+E: Arkivoni bisedën.
 • Ctrl+N: Bisedë e re.

Përdorni ueb WhatsApp pa e pasur telefonin të ndezur

Një nga përditësimet më të mira në ueb WhatsApp është se ju lejon të përdorni veçoritë e tij edhe kur telefoni juaj është i fikur. Në fakt, është e mundur të përdoret në deri në katër (4) pajisje në të njëjtën kohë me një telefon të vetëm. Kështu që, Pavarësisht nëse ju mbaron bateria apo ju humbet celulari, mund të vazhdoni të përdorni WhatsApp nga uebi.

Lexoni mesazhe pa e ditur të tjerët

Ueb WhatsApp lexoi mesazhe pa i hapur ato

a keni dyfish shikoni aktivizuar, por nuk dëshironi që të tjerët të dinë se i keni parë mesazhet e tyre? Në këtë rast, mund të përdorni trukun e mëposhtëm të uebit të WhatsApp:

 • Shkoni te seksioni 'Chats' në ueb WhatsApp.
 • pastaj, rri pezull mbi mesazhin.
 • Do të shihni automatikisht përmbajtjen e mesazhit dhe do të mbetet si 'mesazh i palexuar'.

Hyni në llogari të ndryshme në ueb WhatsApp

Një tjetër mundësi që keni në ueb WhatsApp është të futni dy llogari të ndryshme WhatsApp nga i njëjti kompjuter. Si? për këtë ju duhet hapni një dritare të fshehtë në shfletues. Nga atje do të duhet të hyni në ueb WhatsApp dhe të skanoni kodin në telefonin tuaj tjetër dhe kaq.

Aktivizoni modalitetin e errët

Ueb WhatsApp zgjidhni një temë të errët

Ashtu si në celular ose në aplikacionin WhatsApp për PC, keni mundësinë që aktivizoni modalitetin e errët në ueb. Duke hyrë në "Cilësimet" dhe më pas "Tema", ekziston opsioni "Zgjidh temën". Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni midis "Drita", "Errësirë" dhe "Default" nga sistemi.

Gjeni emoji-t tuaja më shpejt

Emoji për gjetjen në ueb të WhatsApp-it

Jeni në një bisedë dhe e keni të vështirë të gjeni emoji-t e përsosur për t'u përgjigjur shpejt? Nëse kjo është situata juaj, mund të përdorni këtë truk: shkruani shenjën e pikësimit të një dy pika (:) të ndjekur nga fjala që lidhet me emoji-n. Sistemi do të sugjerojë të gjitha emoji-t që përputhen me fjalën që keni shkruar.

Për shembull, nëse doni të përfshini një puthje duke përdorur një emoji në mesazhin tuaj, thjesht shkruani një dy pika të ndjekur nga fjala 'puthje' (:kiss). Menjëherë, aplikacioni do t'ju sugjerojë të gjitha emoji-t që mund të përdorni për të dërguar një puthje. Pa dyshim, është një truk që do t'ju ndihmojë të përdorni shumë më tepër sesa shkronjat dhe fjalët gjatë bisedës nga kompjuteri juaj.

Krijoni një 'cloud' dhe ruani skedarët tuaj

Edhe pse ueb WhatsApp nuk funksionon si një re në vetvete, është e mundur krijoni një bisedë personale dhe përdorni atë për të ruajtur skedarë. Si arrihet? Së pari, krijoni një grup me një kontakt tjetër. Pastaj, hiqeni atë anëtar nga grupi dhe mbani vetëm ju. Në këtë mënyrë, ju mund ta përdorni atë bisedë si një skedar personal ku mund të ruani mesazhe, dokumente, imazhe, etj. Përveç kësaj, do të keni akses në të gjithë skedarët tuaj të ruajtur nga celulari juaj dhe nga kompjuteri juaj.

Çfarë nuk mund të bëni nga WhatsApp Web

Ueb WhatsApp çfarë nuk mund të bëni

Megjithatë ka gjërat që nuk mund t'i bëni nga faqja e internetit WhatsApp, funksione që aktivizohen vetëm për aplikacionin celular ose për kompjuterin. Disa prej tyre janë si më poshtë:

 • Ndryshoni sinjalizimet e njoftimeve.
 • Ndani audiot si shënime zanore.
 • Për të bërë telefonata me video.
 • Ndryshoni disa cilësime: numrin e telefonit, seksionin e privatësisë, shkarkimet automatike, etj.).
 • Shtoni filtra në foto.

Për këtë arsye, nëse përdorni shpesh WhatsApp nga kompjuteri juaj, mos e përjashtoni mundësinë e shkarkoni aplikacionin për kompjuterin. Përveç punës shumë më rrjedhshme, do të gjeni në dispozicion funksione të ndryshme që do të përmirësojnë përvojën tuaj të përdoruesit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.