Udhëzues i shpejtë se si të largoheni nga një kanal WhatsApp

Fshi kanalin WhatsApp

Jeni bashkuar me një kanal WhatsApp dhe tani doni të largoheni? Në këtë hyrje do të shpjegoni hap pas hapi se si të largoheni nga një kanal WhatsApp. Shumë prej nesh e kanë eksploruar këtë veçori të re që kur Meta e inkorporoi atë në aplikacionin e saj të mesazheve. Nëse nuk ju duket më aq interesante ose keni nevojë të zvogëloni numrin e kanaleve që ndiqni, ja se si të largoheni nga një kanal.

Procedura për të lënë një kanal WhatsApp Është shumë e thjeshtë dhe nuk merr më shumë se një minutë.. Gjithçka që duhet të bëni është të shkoni te skedari Lajmet dhe të hapni kanalin që dëshironi të largoheni. Pastaj, duhet të gjeni opsionin 'Unfollow' dhe të klikoni mbi të. Për ta bërë gjithçka më të qartë, ne kemi përgatitur një tutorial hap pas hapi se si të largoheni nga një kanal WhatsApp.

Çfarë është një kanal WhatsApp?

Kanalet WhatsApp

Kanalet WhatsApp /WhatsApp

Kanalet mbërritën në WhatsApp në shtator 2023 së bashku me ndryshime të tjera në aplikacion, si skedat 'Lajme' dhe 'Komunitetet'. Ky është një funksion i ngjashëm me kanalet Telegram dhe Ato shërbejnë për të ndarë përmbajtje me audiencë të madhe. Shumë kompani, të famshëm dhe media përdorin kanalet WhatsApp për të qëndruar në kontakt me ndjekësit e tyre.

Sipas portalit blog.whatsapp.com, 'kanalet janë një mjet transmetimi me një drejtim' të informacionit. Kjo do të thotë se vetëm administratorët e kanalit mund të shkruajnë dhe ndajnë përmbajtje në të. Përdoruesit e tjerë, apo ndjekësit, nuk mund të shkruajnë apo të lënë komente, vetëm reagojnë dhe ndajnë mesazhet.

Për administratorët, kanalet WhatsApp Ata janë një mënyrë e shkëlqyer për të komunikuar me klientët dhe ndjekësit. Ata mund t'u dërgojnë atyre mesazhe masive, të automatizuara dhe të personalizuara me promovime, oferta ose përmbajtje me interes. Për më tepër, duke marrë parasysh që WhatsApp ka më shumë se 2 miliardë përdorues aktivë në muaj, është një mënyrë efektive për të gjetur më shumë ndjekës.

Edhe ndjekësit shohin shumë i përshtatshëm për të qenë në gjendje të merrni përmbajtje me interes në aplikacionin e mesazheve që ata përdorin më shumë. Nuk ka më nevojë të kalosh nga një aplikacion në tjetrin për të parë se çfarë ka publikuar një markë apo influencues i preferuar. Tani ju keni akses në të gjitha këto informacione në të njëjtën platformë që përdorni për të biseduar me miqtë dhe familjen.

Çfarë lloji të përmbajtjes mund të gjeni në a kanal whatsapp? Të gjitha tipet: mesazhe me tekst, imazhe, audio, video, lidhje, skedarë të shkarkueshëm dhe sondazhe. Në një masë të madhe, gjithçka do të varet nga marka ose institucioni që përdor kanalin dhe lloji i audiencës që synon.

Çfarë duhet të bëni për të ndaluar ndjekjen e një kanali WhatsApp?

person që përdor whatsapp

Kanalet WhatsApp janë ideale për të qëndruar të informuar për më të rejat që ka publikuar një markë, kompani, institucion ose influencues. Thjesht duhet të gjeni një kanal me interes dhe ta ndiqni për të pasur akses në të gjithë informacionin që ndahet atje. Megjithatë, ka disa arsyet pse dikush mund të dëshirojë të largohet nga një kanal WhatsApp veçanërisht. Disa jane:

  • Ju merrni kaq shumë mesazhe përmes kanalit saqë bëhet i bezdisshëm dhe dërrmues.
  • Kanali nuk ofron përmbajtje cilësore, përkatëse ose interesante për ju.
  • Ju filloni të vini re probleme teknike në kanal, të tilla si dështime, gabime ose mesazhe të padëshiruara.
  • Administratori i kanalit fillon të përdorë një ton ofendues ose mosrespektues ndaj ndjekësve të tij ose temave të tjera të ndjeshme.

Cilado qoftë arsyeja, Është e mundur të fshini një kanal WhatsApp nga lista juaj e kanaleve të ndjekura. Pasi të hiqni ndjekjen e një kanali, ai do të shfaqet sërish midis opsioneve të disponueshme për të zgjedhur. Tani le të shohim procedurën për të ndaluar ndjekjen e kanaleve WhatsApp.

Hapni aplikacionin WhatsApp dhe klikoni në News

Skeda e lajmeve në WhatsApp

Gjëja e parë që duhet të bëni është të hapni aplikacionin WhatsApp dhe Klikoni në skedën Lajme. Siç e mbani mend ndoshta, kjo skedë quhej 'Status' përpara se Meta të përfshinte veçorinë e kanaleve të reja në aplikacionin e saj të mesazheve.

Në seksionin Lajmet do të shihni të gjitha kanalet që ndiqni

Pasi në lajme, Ju do të mund të shihni listën e të gjitha kanaleve që ndiqni, të vendosura pak më poshtë seksionit 'Statusi'. Më parë, statuset e WhatsApp ishin rregulluar vertikalisht dhe mund t'i shihnit duke lëvizur listën lart e poshtë. Tani, janë kanalet që grupohen në këtë mënyrë, dhe shtetet janë rregulluar horizontalisht, si historitë në Instagram.

Nën Seksioni i kanaleve, mund të shihni emrin e kanalit së bashku me mesazhin e fundit që është shpërndarë në të, qoftë tekst, lidhje apo imazh. Kjo pamje paraprake ju lejon të dini se çfarë është ndarë së fundmi pa pasur nevojë të hapni kanalin.

Klikoni në kanalin WhatsApp që dëshironi të fshini

Pasi të keni gjetur kanalin WhatsApp që dëshironi të fshini, duhet të klikoni mbi të për të hyrë. Nuk është e mundur të anulosh një kanal pa e hapur atë (Ne u përpoqëm të klikojmë në kanal për disa sekonda, por asnjë opsion nuk u aktivizua).

Në pjesën e sipërme të majtë klikoni në tre pika

Hapat për të fshirë një kanal WhatsApp

Brenda kanalit që dëshironi të ndaloni së ndjekuri, duhet klikoni në menunë me tre pika e cila është në këndin e sipërm djathtas, pranë ikonës së njoftimit (këmbanës).

Shfaqet menyja, klikoni "Unfollow"

Ndaloni së ndjekuri kanalin WhatsApp

Kur shfaqet menyja, ju mund të shihni katër opsione: Informacioni i kanalit, Unfollow, Share dhe Raporto. Klikoni në 'Unfollow', dhe do të shfaqet një njoftim duke pyetur nëse doni të konfirmoni veprimin. Klikoni në opsionin 'Unfollow' dhe kaq, do ta keni hequr kanalin nga lista juaj e kanaleve të ndjekura.

Një tjetër rrugë që mund të merrni për të dalë nga një kanal WhatsApp është klikoni në emrin e kanalit, në pjesën e sipërme majtas të ekranit. Aty do të shihni të gjitha informacionet rreth kanalit, si për shembull nëse është publik apo numri i ndjekësve. Në fund të këtij seksioni, me shkronja të kuqe, do të shihni opsionin 'Unfollow channel'. Zgjidhni, konfirmoni veprimin dhe kjo është ajo.

Pasi të konfirmoni veprimin, do të jeni ende në kanal, por do të vini re se disa gjëra ndryshojnë. Për shembull, menyja me tre pika në këndin e sipërm djathtas ndryshon në butonin 'Ndiq', të cilin mund ta përdorni për të ndjekur sërish atë kanal. Pasi të dilni nga kanali i fshirë, do ta shihni përsëri në seksionin "Kërko kanale"..


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.