Udhëzues i shpejtë se si të përdorni LuzIA në WhatsApp

Si të përdorni LuzIA në WhatsApp

Në këtë postim ne duam t'ju tregojmë një udhëzues të shpejtë se si të përdorni LuzIA në WhatsApp dhe të përfitoni sa më shumë prej tij. Inteligjenca Artificiale vazhdon të fitojë terren në jetën tonë të përditshme, duke marrë gjithnjë e më shumë përdorime për t'i bërë gjërat më të lehta për ne. Prandaj, Nuk është për t'u habitur që aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve të çastit në botë tashmë ka një chatbot të bazuar në ChatGPT: LuzIA. Si mund ta përdorni në celularin tuaj?

Për të përdorur LuzIA në WhatsApp, nuk keni nevojë të shkarkoni një aplikacion të palës së tretë ose të bëni ndonjë konfigurim në celularin tuaj. Procedura është mjaft e thjeshtë dhe do ta shpjegojmë hap pas hapi më poshtë. Përveç kësaj, Ne do t'ju tregojmë gjithçka që mund të bëni me LuzIA në WhatsApp, nga bërja e pyetjeve deri te transkriptimi i audios. Le të shohim.

Çfarë është LuzIA dhe si ta përdorni këtë AI në WhatsApp?

Faqja e internetit LuzIA

Dëshironi të keni një asistent të zgjuar që u përgjigjet pyetjeve tuaja dhe ju ndihmon me bisedat tuaja në WhatsApp? E gjithë kjo dhe më shumë mund të bëhet nga LuzIA, një chatbot me funksionalitete shumë interesante që integrohet lehtësisht me aplikacionet e mesazheve WhatsApp dhe Telegram. Ky chatbot përdor teknologjinë ChatGPT për të biseduar dhe për t'iu përgjigjur pyetjeve dhe Whisper për të transkriptuar audion.

Përfshirja e AI në aplikacionet e mesazheve të çastit është përmirësuar shumë vitet e fundit. Shumë kompani përdorin chatbot për të bashkëvepruar me klientët e tyre dhe për t'iu përgjigjur kërkesave të tyre. Në rastin e LuzIA, Është një chatbot inteligjent, i lirë për t'u përdorur dhe i disponueshëm për publikun e gjerë, pa kufizime në pyetje. dhe me një potencial të madh.

Diçka tjetër për t'u theksuar është se LuzIA është një projekt me origjinë spanjolle, që do të thotë se funksionon shumë mirë në këtë gjuhë. Mund të bëni të gjitha llojet e pyetjeve dhe të bisedoni me chatbot në spanjisht të rrjedhshëm. Po kështu, është e habitshme se sa të sakta janë transkriptimet audio në këtë gjuhë, si dhe përkthimi në dhjetëra gjuhë të tjera.

Si të përdorni LuzIA në WhatsApp? Hap pas hapi

Instaloni LuzIA në WhatsApp

Tani do të shpjegojmë se si mund të përdorni potencialin e plotë të AI nga celulari juaj, duke kombinuar WhatsApp me LuzIA. Siç e kemi përmendur tashmë, Nuk është e nevojshme të shkarkoni një aplikacion të palëve të treta, të regjistroheni ose të paguani ndonjë gjë. Thjesht ndiqni hapat e përshkruar më poshtë:

 1. Hyni në faqen zyrtare të LuzIA, soyluzia.com.
 2. Pasi të jeni në faqen e internetit, lëvizni poshtë dhe klikoni në opsionin "Try it on WhatsApp".
 3. Aplikacioni WhatsApp do të hapet automatikisht në celular dhe do të shfaqet një dritare kërcyese për t'ju treguar se ka gjetur llogarinë LuzIA.
 4. Klikoni në butonin 'Vazhdo të bisedosh'.
 5. Do të shihni që hapet një bisedë në WhatsApp me LuzIA, me një mesazh fillestar që thotë 'Le të flasim LuzIA!'. Klikoni në butonin dërgoni.
 6. Gati! Do të shihni që biseda përgjigjet me disa mesazhe: i pari me një lidhje me Politikën e Privatësisë së chatbot-it dhe i dyti me prezantimin e LuzIA-s dhe sugjerimet se çfarë mund të bëni me të.

Për të filluar përdorimin e LuzIA në WhatsApp, thjesht Shkruani një pyetje ose kërkesë në fushën e tekstit dhe klikoni "Dërgo". Mund të flisni edhe me chat përmes notave zanore dhe kërkojuni atyre të kërkojnë disa informacione ose t'ju ofrojnë një sugjerim. Kjo është e drejtë, ju ndërveproni me LuzIA-n ashtu siç do të vepronit me çdo kontakt tjetër të regjistruar në celularin tuaj.

Çfarë përdorimesh mund t'i jepni kësaj AI?

person që përdor whatsapp

Siç mund ta shihni, procedura për të filluar përdorimin e LuzIA në WhatsApp është mjaft e thjeshtë. Tani që keni akses në këtë inteligjencë artificiale të fuqishme, çfarë mund të bësh me të? Vetë faqja zyrtare e LuzIA ofron disa sugjerime shumë interesante për lloje të ndryshme përdoruesish. Për shembull:

 • Studentët: Nëse jeni duke studiuar, mund të përdorni LuzIA për të bërë pyetje ose për të hetuar, për të bërë përmbledhje ose për të shpjeguar një artikull teknik me fjalë të thjeshta.
 • prindërit dhe mësuesit: Të mbarojnë idetë për të argëtuar fëmijët? Provoni t'i kërkoni LuzIA-s të sugjerojë aktivitete argëtuese për fëmijët e një moshe të caktuar. Do të habiteni nga përgjigjet kreative që mund t'ju ofrojë chatbot.
 • profesional: A keni nevojë të shkruani email dhe të përmirësoni përmbajtjen e tyre? A duhet të përmbledhni apo krahasoni disa dokumente? LuzIA mund t'ju ndihmojë me të gjitha këto, dhe gjithashtu të bëjë kërkime dhe t'ju japë ide për një projekt të caktuar.
 • Detyre shtepie: Dëshironi të befasoni mysafirët tuaj me një recetë të re? Pyete LuzIA-n se çfarë vaktesh mund të përgatitësh me përbërës të caktuar, ose thuaji se ajo të ndihmon të përgatisësh menunë për gjithë javën.
 • SEO dhe shkrim: Është e drejtë, LuzIA gjithashtu mund t'ju ndihmojë të optimizoni tekstet për faqet e internetit, të krijoni CTA, lista fjalësh kyçe dhe madje të gjeni pak frymëzim.
 • përkthej: Nëse jeni duke folur me dikë në një gjuhë tjetër, LuzIA mund t'ju ndihmojë të përktheni mesazhet që dërgoni dhe merrni. Dhe nëse ju kanë dërguar një audio në një gjuhë tjetër, mund ta transkriptoni dhe më pas ta përktheni.

Për të thënë të vërtetën, me LuzIA ju keni në dorë të gjithë fuqinë e AI-së së ChatGPT, kështu që mundësitë janë të shumta. Një nga funksionet e tij më të vlerësuara është ai i aftësia për të transkriptuar audiot në tekst vetëm duke i përcjellë ato në bisedën LuzIA. Sipas të gjitha gjasave, në vitet e ardhshme do të përfshihen veçori më interesante dhe praktike për të gjithë përdoruesit.

LuzIA në WhatsApp: a është e sigurt?

Whatsapp ka shumë masa sigurie

Shumë pyesin nëse përdorimi i kësaj lloj teknologjie në një aplikacion si WhatsApp është plotësisht i sigurt. Ndërsa ndërveproni me chatbot, ai mëson nga pyetjet tuaja dhe identifikon preferencat tuaja. Për më të dyshimtët, kjo mund të përbëjë rrezik për privatësinë dhe sigurinë e tyre.

Nëse dëshironi të thithni politikat e sigurisë dhe privatësisë të LuzIA, ju ftojmë të vizitoni seksionin e faqes së tyre të internetit ku ata trajtojnë temën në thellësi. Në çdo rast, deri më tani gjithçka është në përputhje me ligjin në lidhje me përpunimin e të dhënave dhe informacioneve personale. Kërkesat që bëjmë në chatbot nuk ndahen me palët e treta në asnjë rrethanë dhe vetë biseda ju thotë të mos ndani informacione të ndjeshme ose të dhëna personale me të.

Si përfundim, mund të themi se përdorimi i LuzIA në WhatsApp është i sigurt dhe nuk paraqet rrezik për privatësinë tonë. Tani që dini se si ta instaloni në celularin tuaj dhe gjithçka që mund të bëni me të, Ju ftojmë ta provoni dhe të jetoni përvojën e të pasurit fuqinë e AI në pëllëmbë të dorës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.