wa.me Çfarë është ajo?

une

une cfare eshte? Jam i sigurt që ia keni bërë vetes këtë pyetje disa herë kur shfletoni uebfaqe të ndryshme që ofrojnë produkte dhe shërbime. Nëse e keni atë dyshim, sot do të mësoni disa detaje me interes, jam i sigurt që pasi ta zbuloni do ta përdorni vazhdimisht.

Ju nuk do të besoni sa i thjeshtë dhe i dobishëm është ky mjet, ideale për njerëzit që t'ju kontaktojnë, pavarësisht nëse jeni duke përdorur WhatsApp të rregullt ose versionin Business. Në pak rreshta do të mësoni për disa elementë me interes që mund t'ju mbështesin shumë në botën dixhitale.

Nëse doni të pastroni dyshimet tuaja për wa.me, çfarë është?, ky artikull është për ju. Le të zbulojmë se për çfarë bëhet fjalë.

Çfarë është wa.me

va.me cfare

Platforma e mesazheve WhatsApp ka spikatur për të evolucion i vazhdueshëm. Qasja e tij nuk bazohet vetëm në një sistem mesazhesh në internet, por gjithashtu ofron media multimediale si video, audio dhe fotografi.

Duke synuar të plotësojë nevojat e përdoruesve të saj, ajo ka evoluar në media si versioni Business, i cili ju lejon të shfaqni elementë për kompanitë dhe bizneset. Të gjitha funksionalitetet që ka ky mjet janë të padobishme nëse klientët nuk na kanë shtuar në librin e tyre të kontaktit.

Për këtë u krijua wa.me, një lidhje që lejon përdoruesit hyni drejtpërdrejt në një bisedë, kjo pa qenë nevoja ta keni në listën tuaj të kontakteve. Lidhja është një mënyrë për të ndarë mjetet tona të kontaktit drejtpërdrejt dhe pa pasur nevojë për elementë të tjerë shtesë.

Lidhja wa.me, Nuk është një funksionalitet ekskluziv i WhatsApp Web, është i disponueshëm për aplikacionin tradicional, kompjuterin ose versionin në ueb. Thjesht, kur përdoruesi tjetër klikon, ata drejtohen në një bisedë, e cila funksionon në mënyrën e zakonshme që funksionojnë bisedat në platformë.

Si të vendosni lidhjen tuaj wa.me

wa

Krijimi i lidhjes tuaj të kontaktit WhatsApp nuk kërkon aplikacione ose metoda komplekse. E vërteta ka disa metoda, shumica prej tyre jashtëzakonisht praktike. Megjithatë, më e thjeshta dhe pa nevojën e faqeve të tjera të internetit, përbëhet nga:

 1. Ju duhet të dini lidhjen bazë, kjo është https://wa.me/[TUNÚMERO]
 2. Zëvendësoni pjesën në lidhjen ku thotë "TUNUMBER" me numrin tuaj të telefonit të lidhur me WhatsApp.
 3. Ndani lidhjen kudo që dëshironi.

Është e rëndësishme që të vendosni numrin tuaj me kodin e tij të zonës, kjo pa përfshirë pikat, vizat ose karakteret speciale, vetëm numrin. Një shembull i asaj që nuk duhet bërë është +34-123.456.789. Forma e saktë është 34123456789.

Avantazhet dhe disavantazhet e përdorimit të wa.me

whatsapp

Lidhjet e WhatsApp ofrojnë vërtet avantazhe të vlefshme, hapje një botë e re brenda komunikimeve personale dhe biznesi. Këtu ju paraqes disa nga avantazhet që duhet të dini për të pasur wa.me tuajën.

 • Komunikim i lehtë: Nëse dëshironi që të gjithë të jenë në gjendje të komunikojnë me ju drejtpërdrejt, ky është një opsion i shkëlqyeshëm. Do të jeni të arritshëm me një klikim të thjeshtë.
 • Nuk ka nevojë të jetë në librin e adresave: shumë herë mund të jetë një kufizim të mos kesh kontakt me një përdorues ose biznes specifik. Me ndihmën e lidhjes, nuk është e nevojshme të kemi shtuar kontaktin për t'i shkruar atij kur ta marrim parasysh.
 • Gjithmonë në dispozicion: Meqenëse është një lidhje, mund ta shtoni në çdo faqe interneti ose rrjet social. Kjo do të thotë se do të jetë në dispozicion për t'u gjetur në çdo kohë dhe nga të gjitha gjerësitë.

Ka edhe disa disavantazhe, të cilat mund të ndryshojnë, në varësi të llojit të njerëzve dhe disa elementeve të veçanta. Këto janë:

 • Të gjithë do ta dinë numrin tuaj të telefonit: Nëse jeni shumë xheloz me numrin tuaj të telefonit, atëherë përdorimi i një lidhjeje mund të jetë kompleks për ju. Edhe pse njerëzit ju kontaktojnë përmes një lidhjeje, njerëzit nga kudo në botë mund të kenë akses në numrin tuaj.
 • Orari i kontakteve: Duke qenë i disponueshëm 24 orë në ditë, 365 ditë në vit, mund të kontaktoheni në çdo kohë. Rekomandimi im është të konfiguroni celularin tuaj në mënyrë që të mos lëshojë sinjalizime në momentet kur nuk jeni në dispozicion. Nëse përdorni versionin Business, mund të konfiguroni edhe mesazhe të automatizuara për momentet kur nuk jeni aktiv.

Përdorimet dhe shërbimet e të pasurit lidhjen tuaj të kontaktit në WhatsApp

wa.me çfarë është 0

Ju tashmë e dini avantazhet dhe disavantazhet e përdorimit të lidhjes së kontaktit në WhatsApp, i njohur edhe si wa.me. Tani do të shohim disa raste në të cilat mund të përdorni funksionalitetin për të marrë përfitime të ndryshme.

 • Sigurimi i shërbimeve: Ky opsion është ideal për përdoruesit e WhatsApp Business, pasi ju promovoni shërbimet tuaja në uebsajte të ndryshme dhe ata ju kontaktojnë drejtpërdrejt dhe pa ndërmjetës.
 • Shitja e produkteve: Mund të thuhet se funksionon më mirë me versionin Business, pasi jep akses në katalogun e produkteve tuaja direkt nga profili juaj dhe lejon komunikimin e drejtpërdrejtë klient-shitës.
 • Kontakti jashtë rrjeteve sociale: Nëse jeni nga ata që ofroni produkte dhe shërbime në rrjetet sociale, do ta kuptoni këtë rast. Hapi përfundimtar për të njohur qëllimin e shërbimeve ose produkteve tuaja është kontakti i drejtpërdrejtë. Kjo ju lejon të mbyllni një biznes ose thjesht të humbni klientin tuaj. Me ndihmën e lidhjes, mund të keni atë kontakt të dëshiruar.
 • Kontakt klasik: Nëse jeni një nga njerëzit që dëshironi të takoni të tjerë, mund të jetë një mënyrë që ata t'ju kontaktojnë. Vite më parë, mijëra përdorues përdorën platforma mesazhesh si Messenger ose Blackberry për të takuar njerëz në mbarë botën. Më parë publikohej një kod PIN ose email, tani numri juaj i telefonit publikohet drejtpërdrejt.
Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp
Artikulli i lidhur:
Si të hiqni skedën e lajmeve WhatsApp

Lloje të tjera lidhjesh që ishin problematike në një moment

Lidhjet që do t'ju tregoj, Ato nuk janë lidhje me qëllim të keq ose spamSidoqoftë, në një moment ata kishin të meta të rëndësishme. Nuk ishte një ngjarje katastrofike që mund të shkatërronte telefonin tuaj, por mund t'ju bënte të kaloni një moment të pakëndshëm.

përditësimet e fundit këto janë rregulluar, por krijoi momente të tensionuara për përdoruesit e WhatsApp në sistemin Android. Problemi në thelb përbëhej nga një lak i pafund, i cili e detyroi aplikacionin të rrëzohej dhe të mbyllej, për shkak të konsumit të memories celulare.

Lidhjet mund të merren pa asnjë problem, problemi filloi kur klikoni mbi të. Kur ekzekutohet, Kompjuteri u ngadalësua jashtëzakonisht dhe kishte vetëm dy opsione, rinisni telefonin ose detyrojeni aplikacionin të mbyllet. Kjo ngjarje mund të mbinxehë celularin duke e tendosur procesorin.

E di që po vdes nga kurioziteti cilat lidhje ishin problematike. Epo, unë do t'ju tregoj pa problem, këto ishin: "wa.me/channel" dhe "wa.me/settings". Lidhja e parë na ridrejton te kanalet, një funksion relativisht i ri, i cili nuk ishte aktiv në momentin kur ndodhi gabimi. E dyta na ridrejton te cilësimet e profilit.

Shpresoj se ju kam ndihmuar të mësoni se çfarë janë wa.me dhe përdorimin e tyre të zakonshëm. Nëse keni ndonjë pyetje, mund t'i lini ato në komente. Ne do të lexojmë njëri-tjetrin në një rast tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.