Këto janë funksionet e reja që do të ketë WhatsApp

Fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë 0

Të qenit aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve të çastit në botë (shifrat zyrtare tejkalojnë 2.000 miliardë përdorues) nuk ju jep të drejtën të qëndroni në dafinat tuaja. Gjithmonë ka vend për të përmirësuar dhe për të përfshirë ide të reja për të qëndruar në krye. Në këtë postim do të analizojmë funksionet e reja që do të ketë WhatsApp në vijim. Të gjitha do të jenë në dispozicion shumë shpejt.

Me këto risi, zhvilluesit e WhatsApp nuk kërkojnë vetëm të përmirësojnë përvojën e përdoruesve të tyre, por edhe të kalojnë përpara konkurrencës (Telegram, Google Chat, etj.), e cila ofron gjithnjë e më shumë alternativa më të mira.

WhatsApp vazhdon të punojë për të ofruar më të mirën për përdoruesit e saj

Që nga krijimi i tij në vitin 2009 e deri më sot, aplikacioni WhatsApp ka evoluar në mënyrë spektakolare në çdo mënyrë. Natyrisht, fakti i blerjes nga Meta disa vite më vonë ishte një shtysë e madhe dhe përmirësimet që ne njohim sot erdhën njëra pas tjetrës.

Kontroll i dyfishtë, kriptim mesazhesh, versioni i aplikacionit kompjuterik WhatsAppWeb, grupe, video thirrje, ngjitëse, mesazhe të përkohshme... Çdo vit WhatsApp na befason me funksione të reja, disa më të dukshme se të tjerat.

Çfarë lajmesh do të sjellë WhatsApp?

Bateria e funksioneve të reja WhatsApp që mbërrijnë tani në 2024 janë veçanërisht interesante. Dhe jo vetëm për celularët, por edhe për tabletët dhe kompjuterët. Ndër të tjera sepse disa prej tyre përfshijnë teknologji të AI.

Të gjitha këto veçori të reja tashmë janë përfshirë në Versioni beta i WhatsApp për Android 2.24.3.20. Le të shohim se cilat janë ato:

Krijo ngjitëse me porosi

stickers whatsapp

L stickers Ato u inkorporuan në WhatsApp në shkurt 2019 dhe, falë shkathtësisë së tyre, pak nga pak janë bërë një lloj gjuhe e brendshme në shumë grupe përdoruesish. Një mënyrë për të komunikuar në një mënyrë argëtuese.

Siç e dinë tashmë të gjithë përdoruesit e WhatsApp, ngjitësit janë ato elemente grafike që përdoren për të shprehur ndjenjat ose mendimet në një bisedë. Përveç ngjitësve të paracaktuar, ka aplikacione që na lejojnë të shkarkojmë dizajne të reja. Risia tani është se ne mund t'i bëjmë ato edhe vetë falë ndihmës së inteligjencës artificiale. Ne shpjegojmë se si ta bëjmë atë:

Udhëzime për krijimin e afisheve

Mënyra që WhatsApp na ofron për të krijuar ngjitëse të personalizuara është shumë e thjeshtë. Thjesht përdorni një komandë ose i menjëhershëm për ta dizajnuar dhe ndarë atë. Këto janë hapat që duhen ndjekur për krijimin e tij:

  1. Për të filluar me të, ne fillojmë një bisedë (mund të jetë individuale dhe grupore).
  2. Pastaj klikojmë në skedën figurinat dhe zgjedhim opsionin e afishe
  3. Pastaj kliko në "krijo ngjitëse" dhe shkruajmë një ose dy fjalë nga të cilat duhet të gjenerohet në një ngjitëse.
  4. WhatsApp do të gjenerojë deri në katër opsione ndër të cilat mund të zgjedhim atë që na pëlqen më shumë.

Këto ngjitëse të reja që gjenerojmë mund të ruhen më vonë në "të preferuarat" në mënyrë që t'i përdorim sa herë të duam.

Passkeys aktivizuar për pajisjet IOS

çelësi i kalimit whatsapp

Ndër këto funksione të reja të WhatsApp-it, ka një që do të jetë me interes të veçantë për përdoruesit e iPhone. Kjo është një risi që tashmë është inkorporuar në versionin beta të WhatsApp për iOS 24.2.10.73 dhe përbëhet nga Aplikacioni për aktivizimin e fjalëkalimit.

Apple Passkey Është një teknologji e krijuar me idenë e zëvendësoni fjalëkalimet klasik për të hyrë në aplikacione dhe faqe interneti nga iPhone dhe pajisje të tjera Apple. Një metodë më komode dhe mbi të gjitha më e sigurt.

Pasi të zbatohet ky sistem, do të mjaftojë që përdorni fjalëkalimin e zhbllokimit të telefonit, ose sistemin përkatës të njohjes biometrike (Face ID ose Touch ID). Kaq e lehtë.

Vendosni ngjarjet automatikisht

caktoni ngjarjet e whatsapp

Së fundi, duhet të përmendim mundësinë që na ofron WhatsApp Vendosni automatikisht ngjarjet e planifikuara brenda ekranit të informacionit të një grupi. Kjo mund të duket tashmë e njohur për shumë përdorues. Në realitet, një version më rudimentar i këtij funksioni të ri ishte zbatuar tashmë me versionin 2.23.21.12.

Megjithatë, tani funksioni i ngjitjes automatike të elementeve është shumë më i zhvilluar, i konvertuar në një mjet efektiv për të theksuar mesazhet ose informacionet që janë veçanërisht të rëndësishme për anëtarët e një grupi WhatsApp. Një funksion po aq i dobishëm për grupet e miqve dhe punës.

Këto veçori të reja nuk do të zbatohen vetëm për telefonat.

Të gjitha këto lajme interesante do t'i gjejmë në WhatsApp-in e celularëve tanë, por edhe në tableta dhe kompjuterë. Të gjitha këto funksione të reja WhatsApp nuk do të aplikohen menjëherë, por në mënyrë progresive. Ato fillimisht do të jenë të disponueshme në disa vende dhe, në një fazë të dytë, në pjesën tjetër të botës.

Funksione të tjera të reja që WhatsApp planifikon të inkorporojë në një afat të shkurtër (në fakt, disa prej tyre tashmë kanë filluar të zbatohen) janë krijimi i sondazheve, mënyra të reja për të ndarë statuset ose mundësia e rritjes së numrit të administratorëve në një grup. ndër shumë të tjera.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.