Si të vendosni fjalëkalimin në skedarët e Windows 11

fjalëkalimi i Windows 11

Lansimi i versionit të ri të sistemit operativ të Microsoft-it po e mbush rrjetin me dyshime dhe pyetje. Përveç debatit se cilat janë ndryshimet dhe përmirësimet (shih Windows 10 kundrejt Windows 11), shumë përdorues bëjnë pyetje praktike si p.sh si të vendosni skedarë fjalëkalimesh Windows 11.

Pavarësisht përmirësimeve të forta të sigurisë në versionin më të fundit të sistemit operativ, është ende e rëndësishme të dini se si të vendosni fjalëkalime për skedarët tuaj më të ndjeshëm.

Kjo nuk është një çështje e vogël. Në rastin e ndarjes së një kompjuteri me më shumë njerëz (për shembull, në zyrë ose në një vend pune), është thelbësore të jeni në gjendje të ruajnë konfidencialitetin të disa dokumenteve. Çdo version i ri i Windows-it është kujdesur të zhvillojë metoda për ta arritur këtë, përgjithësisht bazuar në përdorimin e çelësat dhe fjalëkalimet.

Një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të zgjidhur pyetjen është krijimi i një llogarie për çdo person që ndan të njëjtin kompjuter. Kjo i ndihmon të gjithë të kenë qasje në programet dhe të dhënat që u nevojiten pa ndërhyrë me të tjerët.

Nga ana tjetër, ne kemi mundësinë e përdorimit të një fjalëkalimi për të mbrojtur një dosje ose skedar. Kjo do të thotë se do të jetë e nevojshme të futni një fjalëkalim për të parë listën e dokumenteve që përmban dosja. Si i menaxhoni fjalëkalimet për skedarët e Windows 11? Kjo është ajo që do të shohim në vijim:

Skedarët e fjalëkalimeve Windows 11

Windows ofron mbështetje të integruar për mbrojtjen bazë të fjalëkalimit, megjithëse duhet bërë e qartë se kjo metodë nuk është projektuar për t'u përdorur nga kompanitëMe Kjo njihet nga Microsoft, për të shmangur problemet ligjore. Në këtë mënyrë, nuk merr asnjë përgjegjësi për aspektet që lidhen me konfidencialitetin.

Në çdo rast, kjo nuk pengon që sistemi i fjalëkalimeve të skedarëve Windows 11 të përdoret me besueshmëri përdoruesit individualëMe E vërteta është se kjo është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të mbrojtur skedarët dhe dosjet tona nga sytë kureshtarë.

Si të kodoni qasjen në skedarë me fjalëkalim

Për të vendosur hyrjen me fjalëkalim në një dosje ose skedar, ne duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:

Hapi 1: Për të filluar, ne klikojmë me të djathtën në skedarin ose dosjen që duam të mbrojmë me fjalëkalim.

Si të vendosni fjalëkalime për skedarët e Windows 11 (hapi 1)

Hapi 2: Pastaj klikojmë në "Vetitë".

vendos skedarët e fjalëkalimit në Windows 11

Si të vendosni fjalëkalime për skedarët e Windows 11 (hapi 2)

Hapi 3: Pastaj zgjedhim skedën "Avancuar", ku klikojmë në opsionin "Enkriptoni përmbajtjen për të mbrojtur të dhënat"Me Në fund klikojmë "Apliko".

Si të vendosni fjalëkalime për skedarët e Windows 11 (hapi 3)

Nëse kjo është hera e parë që përdorim këtë veçori, do të na kërkohet të bëjmë një kopje rezervë të çelësit tonë të enkriptimit. Rekomandohet ta mbani atë në një vend të sigurt, pasi do të na duhet ai çelës i enkriptimit për të parë skedarët ose dosjet tona të enkriptuara.

Sigurisht, mënyra më e mirë për të mbrojtur të gjithë skedarët tuaj është t'i vendosni ato në një dosje të veçantë dhe të kriptoni të gjithë dosjen.

Si të hiqni enkriptimin

Nëse në çdo kohë dëshirojmë hiqni enkriptimin dhe ktheni skedarët dhe dosjet pa një fjalëkalim, gjithçka që duhet të bëni është të përsërisni përsëri tre hapat e mëparshëm dhe zgjidh kutinë e zgjedhjes "Enkripto përmbajtjen për të mbrojtur të dhënat". Pasi të klikoni "Prano", këto ndryshime do të konfirmohen në ekipin tonë.

Këshilla për zgjedhjen e një fjalëkalimi të mirë

Qoftë për të fshehur skedarët dhe dosjet tona sekrete me ndihmën e softuerit të kriptimit ose për t'i mbrojtur ato përmes sistemit tonë operativ, një fjalëkalim i sigurt është thelbësor. Këto janë disa këshilla për të vendosur një fjalëkalim të mirë:

  • Importantshtë e rëndësishme të zgjidhni një fjalëkalim me të paktën dhjetë karaktereMe Mbani në mend se gjatësia është e dobishme vetëm nëse nuk përdorim gjithmonë të njëjtin numër ose një varg karakteresh lehtësisht të njohur si 1234567890 ose të ngjashme.
  • Kombinoni shkronja të mëdha dhe të vogla, numra dhe (nëse lejohet) karaktere speciale është një sistem mjaft efektiv. Sigurisht, duhet të shmangim kombinimet shumë të thjeshta, për shembull, kombinimin e emrit të një fëmije me datën e lindjes së tij.

Megjithatë, ekziston një zgjidhje që eliminon të gjitha këto probleme dhe shqetësime: përdorimi i një malli menaxher fjalëkalimeshMe Këto mjete janë plotësisht të besueshme dhe, mbi të gjitha, shumë të lehta për t'u përdorur. Këta menaxherë, përveçse kujtojnë të gjitha fjalëkalimet tona, na propozojnë të reja. Dhe këto fjalëkalime të krijuara rishtas është e pamundur të deshifrohen, pasi ato nuk i nënshtrohen asnjë modeli personal "njerëzor".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.