Si të përdorni WhatsApp në dy pajisje

Si të përdorni WhatsApp në dy pajisje +

Si të përdorim WhatsApp në dy pajisje Mund të jetë një pyetje e përsëritur, së cilës do t'i përgjigjemi në këtë artikull, duke ju ofruar çelësat hap pas hapi, në mënyrë që ta arrini pa ndonjë shqetësim.

Në rreshtat e ardhshëm do t'ju tregojmë se çfarë ka ndodhur për të arritur këtë ndryshim në politikat e WhatsApp, si mund të bëhej më parë dhe do t'ju tregojmë si ta aktivizoni aktualisht këtë opsion.

WhatsApp në dy ose më shumë pajisje

Si të përdorni WhatsApp në dy pajisje

Në fund të vitit 2022, WhatsApp lançoi një përditësim që lejon përdorimin e së njëjtës llogari WhatsApp në dy pajisje. Të flasësh për dy pajisje nuk është e njëjtë me hyrjen në WhatsApp Web ose aplikacionin e desktopit, i cili lidhet drejtpërdrejt me pajisjen kryesore.

Përdorni WhatsApp në pajisje të shumta tKjo ju lejon të kombinoni si tabletët ashtu edhe telefonat inteligjentë. Modaliteti me shumë pajisje i propozuar nga platforma popullore e komunikimit është një hap i madh, pasi na lejon të ruajmë konfigurimin, përmbajtjen dhe sinkronizimin në kohë reale nga i njëjti aplikacion zyrtar.

Më parë, për të arritur lidhjen e dy pajisjeve ishte e nevojshme të përdoreshin "mashtrime" të caktuara, të cilat nuk konsideroheshin gjithmonë mirë nga platforma, kështu që ata vendosën bëni ndryshime të rëndësishme për të përmirësuar aplikacionin dhe kënaq përdoruesit e saj.

Në versionet e kaluara, instalimi i WhatsApp në një tablet kërkonte shkarkimin e një APK, i cili ndodhej në dyqane jozyrtare, me boshllëqe të mundshme sigurie dhe mungesë përditësimesh. Deri më sot, WhatsApp mund të shkarkohet në çdo tablet direkt nga Google Play, duke u aktivizuar në modalitetin shoqërues.

Smartphone whatsapp
Artikulli i lidhur:
Cilat janë ngjitësit WhatsApp dhe si t'i përdorni ato

Mënyrat për të përdorur WhatsApp në dy pajisje

Aplikacioni WhatsApp

Çiftimi i një pajisjeje tjetër celulare do të varet nga lloji dhe modeli i saj, për shembull, metoda e çiftimit të një tableti ndryshon nga metoda në një smartphone. Të dyja janë jashtëzakonisht e thjeshtë, por shumë ndryshe. Këtu ju tregojmë hap pas hapi për ta bërë atë.

Si të lidhni WhatsApp-in tuaj në një tabletë

WhatsApp

Ne vendosëm të fillojmë me këtë, pasi me siguri do të duket shumë e ngjashme me lidhjen me versionin në ueb ose desktop. Është e rëndësishme të dini se për tabletët, versioni që mund të aktivizohet është modaliteti shoqërues, në thelb duke lidhur llogarinë tuaj WhatsApp në dy pajisje. Hapat që duhen ndjekur janë këto:

 1. Hyni në dyqanin zyrtar, Google Luaj nga tableti juaj Android.
 2. Kërkoni, shkarkoni dhe instaloni WhatsApp.
 3. Vraponi si zakonisht. Aplikacioni do të hapet drejtpërdrejt në modalitetin shoqërues. Arsyeja është logjike, zbulon se po lidhemi nga një Tablet.
 4. Me celularin tuaj ku keni lidhur llogarinë WhatsApp, skanoni kodin QR që do të shfaqet automatikisht në ekran.web
 5. Për pak çaste, Tablet do të sinkronizohet me versionin celular të WhatsApp.

Mos harroni se, për të skanuar nga celulari juaj, është e nevojshme të hapni opsionin "Pajisjet e lidhura"dhe më pas"pajisje lidhëse“. Kjo do të aktivizojë kamerën tuaj për të vazhduar me kapjen e kodit. Kjo procedurë është e njëjtë si kur lidhni versionin në ueb ose desktop, kështu që do të jetë shumë e shpejtë.

Si të lidhni WhatsApp-in tuaj me një celular tjetër

Mobile

Ky proces është pak ndryshe nga ajo që pamë më parë ose e di, megjithatë, është ende shumë e lehtë për t'u ekzekutuar. Është e rëndësishme që, për të bërë këtë procedurë, nuk duhet të keni asnjë llogari të lidhur me aplikacionin, duke filluar nga ekrani i parë ku futni numrin tuaj të telefonit. Hapat që duhen ndjekur janë këto:

 1. Shkarkoni dhe instaloni WhatsApp në celularin tuaj. Në rast se është instaluar tashmë, verifikoni që nuk keni pasur një seancë tjetër aktive më parë. Nëse një llogari është aktive, për arsye të thjeshta, rekomandohet të çinstaloni dhe riinstaloni.
 2. Në zonën ku ju thotë të shkruani numrin tuaj të telefonit, gjeni tre pikat në këndin e sipërm djathtas dhe zgjidhni "Çiftoni një pajisje me telefonin tuaj".
 3. Do të shfaqet një ekran i ri dhe do t'ju japë udhëzimet për ta lidhur këtë celular me një tjetër që tashmë është duke punuar. Android2
 4. Këtu, do të jetë i njëjti proces që kemi bërë herë të panumërta, duke skanuar një kod QR, i cili do të shfaqet nën udhëzimet në kompjuterin ku po filloni WhatsApp-in tuaj. android

  09

 5. Duke pritur disa sekonda, pajisja do të sinkronizohet me atë me versionin kryesor.

Shtë e rëndësishme të mbani mend atë kjo veçori është në beta, kështu që disa elementë mund të ndalojnë së punuari ose thjesht të mos funksionojnë në mënyrën më të mirë. Deri më sot, lejohen vetëm maksimumi 4 pajisje të lidhura me një kryesor, pavarësisht nëse e bëjmë këtë me tablet apo celular.

Shiko pajisjet e çiftuara dhe dil nga disa

Duke pasur një shumëllojshmëri të gjerë pajisjesh të lidhura me një llogari kryesore, Është thelbësore të menaxhoni llogaritë apo edhe mundësinë e mbylljes së seancës në të cilën nuk po e përdorim. Mënyra për ta bërë atë është shumë e thjeshtë, thjesht duhet të hyni në pajisjen tuaj kryesore dhe të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hyni në aplikacionin WhatsApp të pajisjes që keni si kryesor.
 2. Në ekranin kryesor, gjeni tre pika të rreshtuara vertikalisht në këndin e sipërm të djathtë dhe klikoni mbi to. Kjo do të shfaqë opsione të reja.
 3. Gjeni opsionin "Pajisjet e lidhura".
 4. Do të shfaqet një ekran i ri dhe do të tregojë një listë të pajisjeve që janë të lidhura me të, duke detajuar emrin e pajisjes dhe herën e fundit që jeni lidhur.
 5. Klikoni mbi atë që dëshironi të mbyllni seancën dhe menyja që shfaqet do të tregojë dy opsione, ajo që na intereson për këtë mundësi është "Kontrollo“. E shtypim pak këtë. Android3
 6. Pothuajse menjëherë, seanca aktive në pajisjen që sapo kemi zgjedhur do të mbyllet dhe do të zhduket nga lista e shfaqur më parë.

Në rast se dëshironi të çiftoni pajisjen përsëri, thjesht duhet të përsërisni procedurat e mëparshme dhe të përdorni kodin QR të pajisjes që do të përdoret në modalitetin shoqërues.

Siç mund ta shihni, është jashtëzakonisht e thjeshtë. lidhni pajisjet e tjera me WhatsApp-in tuaj kryesor, duke qenë shumë i dobishëm për njerëzit që kërkojnë pajisje të ndryshme për të punuar ose komunikuar me miqtë dhe familjen tonë. Falë modalitetit shoqërues, ju mund t'i çoni informacionet tuaja kudo në kohë reale dhe mund të komunikoni në një mënyrë të shkëlqyer.

mbaj mend mbajeni aplikacionin tuaj të përditësuar për të garantuar privatësinë dhe sigurinë tuaj, është një faktor kryesor në botën e komunikimeve dixhitale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.