WhatsApp nuk dërgon mesazhe në Android Auto, çfarë të bëni?

probleme android auto + whatsapp

Ka shumë përdorues që raportojnë një dështim masiv që ka të bëjë me aplikacionin Android Car dhe aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve të çastit në botë: WhatsApp nuk dërgon mesazhe në Android Auto. Çfarë duhet bërë për këtë situatë? Në këtë artikull do të përpiqemi të shpjegojmë origjinën e gabimit dhe zgjidhjet e mundshme të tij.

Gjëja e parë për të sqaruar është se problemi nuk është me pajisjet tona, gjë që zakonisht e mendojmë fillimisht kur vërejmë se diçka nuk po funksionon siç duhet. Ky dështim i atribuohet vetëm një gabimi që ndodh midis të dy aplikacioneve. Dhe kjo manifestohet duke na penguar të dërgojmë ose t'u përgjigjemi mesazheve. Çuditërisht, është e mundur t'i dërgoni ato.

Ja çfarë është vërtet e çuditshme: Dështimi prek vetëm dërgesat, pasi marrja e mesazheve funksionon normalisht. Ky është pikërisht argumenti mbi të cilin bazohet WhatsApp për t'u çliruar nga çdo përgjegjësi, duke vënë në dukje se ata që duhet të zgjidhin dështimin janë zhvilluesit e Android Auto. Këta, nga ana e tyre, deri më tani nuk e kanë kuptuar se gabimi është i tyre. Në fakt, në disa raste kur Google Assistant nuk ka mundur të dërgojë mesazhin përmes WhatsApp, është përpjekur me SMS. Dhe kështu, mes njëri-tjetrit, Për momentin nuk ka asnjë progres drejt ndonjë zgjidhjeje.

Ju nuk keni nevojë të jeni ekspert në këtë temë për të kuptuar se, përtej detajeve teknike, bëhet fjalë qartë një problem integrimi. Nga atje, do të duhej të thelloheshim më thellë në këtë çështje për të ditur se në cilën anë bie përgjegjësia.

E vetmja gjë që duket e sigurt është momenti kur gjithçka filloi të dështonte. Raportimet për këtë gabim filluan të ndodhin midis 13 dhe 14 prillit dhe vazhduan gjatë gjithë javës.

Çfarë mund të bëhet

android auto whatsapp

Forumet e internetit janë mbushur këto ditë me ankesa, diskutime dhe pyetje se cila është mënyra më e mirë për të korrigjuar këtë situatë të pakëndshme. Në thelb, duke pasur parasysh heshtjen e përgjegjësve për aplikimet, të prekurit ndahen në dy grupe: ata që janë të prirur të presin dhe ata që preferojnë të veprojnë.

Prisni që gabimi të zgjidhet

Nga njëra anë, ka nga ata që zgjedhin durimin, duke besuar se WhatsApp dhe Android Auto do të përfundojnë duke ofruar një zgjidhje të përshtatshme, edhe duke supozuar se kjo mund të marrë shumë kohë. Patjetër, vetem prit, pasi që supozohet se po punojnë për zgjidhjen e kësaj çështjeje. Pa paragjykuar vazhdimin e dërgimit të ankesave.

Përditësoni aplikacionet

Nga ana tjetër, ka nga ata që nuk mendojnë se është një ide e mirë të japin dorëheqjen dhe janë të përkushtuar për të gjetur zgjidhje pavarësisht se çfarë mund të bëjnë në Android Auto dhe WhatsApp. Një nga zgjidhjet e mundshme do të ishte diçka aq e thjeshtë sa përditësoni të dy aplikacionet në versionin më të fundit.

Do të mjaftonte të shkoni në Google Play Store, të shkarkoni dhe instaloni versionin më të fundit të përditësuar dhe, në fund, të kontrolloni që dërgimi i mesazheve të funksionojë përsëri. Këto janë lidhjet e shkarkimit:

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
zhvilluesi: Whatsapp LLC
Çmimi: Falas
Android Car
Android Car
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas

Realiteti është se numri i njerëzve të prekur në mbarë botën nga WhatsApp që nuk dërgojnë mesazhe Android Auto është disa milionë. Çuditërisht, Spanja është një nga vendet ku janë raportuar më pak incidente. Në çdo rast, ata që preken nga ky gabim nuk mund të bëjnë shumë më tepër. Vetëm prisni përditësimet e ardhshme të WhatsApp dhe Android Auto për të sjellë zgjidhjen. Dhe le të funksionojë përsëri pa probleme.

Android Auto dhe problemet e tij

android auto

Nuk ka dyshim se Android Auto është një instrument shumë i përshtatshëm për të qenë në gjendje të menaxhojmë opsionet e ndryshme të smartfonit tonë ndërsa jemi pas timonit, duke shmangur kështu rrezikimin e sigurisë sonë. Megjithatë, Krahas avantazheve të shumta që ofron, duhet të përmendim edhe një sërë problemesh që nuk mund t'i anashkalojmë.. Episodi i fundit i WhatsApp që nuk dërgon mesazhe në Android Auto është vetëm një tjetër në listë. Ndër më të zakonshmet, mund të rendisim sa vijon:

 • Aplikacioni ndalon pa ndonjë arsye të dukshme.
 • Asistenti zanor nuk funksionon ose ndryshon gjuhët, njohja e zërit dështon, disa komanda zanore nuk funksionojnë...
 • Treguesit e temperaturës së jashtme dhe të kohës nuk shfaqen në ekran.
 • Madhësia e ikonave në ekran është tepër e madhe.
 • Nuk lidhet saktë me Spotify dhe aplikacione të tjera të ngjashme.
 • Njoftimet që vijnë në celularin tonë nuk shfaqen.

Shumica e këtyre gabimeve mund të rregullohen vetë. rinisja e telefonit ose aplikacionit. Ose të dyja në të njëjtën kohë, për të filluar nga e para dhe për të rivendosur lidhjen mes tyre. Herë të tjera këshillohet të rishikoni cilësimet e përgjithshme të aplikacionit ose të kontrolloni statusin e lidhjes Bluetooth. Gjithashtu nuk është e dëmshme të kontrolloni nëse sinjali i internetit (të dhënat celulare) është mjaft i fortë për të punuar si duhet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.