Si të jesh në internet në WhatsApp pa u parë

whatsapp online

WhatsApp Është aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve të çastit në planet. Pothuajse të gjithë e përdorin atë dhe të gjithë e dinë atë. Vit pas viti, zhvilluesit e tij zbatojnë funksione të reja dhe praktike të të gjitha llojeve, disa prej tyre shumë të fokusuara në privatësi. Në këtë postim do të analizojmë një prej tyre që me siguri do t'ju interesojë: si të jesh online në WhatsApp pa u parë.

Mundësia që WhatsApp tani na ofron është të jemi në gjendje të fshehim në mënyrë selektive nëse jemi online apo jo. Kjo do të thotë, ky informacion është i dukshëm vetëm për përdoruesit që ne vetë vendosim.

Që në fillim, çdo përdorues i WhatsApp mund të kontrollonte nëse një përdorues tjetër ishte i lidhur me aplikacionin apo jo. Thjesht duhet të klikoni mbi emrin e kontaktit dhe të kontrolloni nëse shfaqet mesazhin "online".. Në këtë mënyrë u bë e mundur të dihej se ai ishte në dijeni të pranimit të mesazheve tona dhe lindi pyetja se pse nuk po na lexon apo nuk na përgjigjet.

Logjikisht, kjo nuk ishte për shijen e atyre përdoruesve që ishin më xhelozë për privatësinë e tyre. Kështu, në vitin 2021 mbërriti kufizimi i parë: eShenja "online" do të ishte e dukshme vetëm për ata përdorues me të cilët kishit ndërvepruar më parë.. Kjo bëri të mundur bllokimin e shumicës së aplikacioneve të krijuara për të "spiunuar" mesazhet e njerëzve të tjerë në WhatsApp. Një përmirësim i dukshëm, megjithëse i pamjaftueshëm. Por kjo është një nga gjërat që është korrigjuar në versionet e fundit. E shpjegojmë më poshtë:

Si të vendosim se kë duam të dimë se jemi online në WhatsApp

Aktualisht, WhatsApp na lejon të marrim vendimin se cilët përdorues mund të shohin mesazhin "online" që tregon se kur jemi të lidhur apo jo. Është diçka që ne mund ta menaxhojmë shumë lehtë. përmes cilësimeve të privatësisë së aplikacionit.

whatsapp fshehur në internet

Për të nisur këtë funksion, duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

 1. Para së gjithash, ne hapim WhatsApp dhe hyjmë në menuja e cilësimeve.
 2. Pastaj kalojmë te opsioni Llogari.
 3. Prej andej shkojmë në Privacy.
 4. Më pas, ne hyjmë "Hera e fundit dhe në internet". Pikërisht në këtë opsion do të jemi në gjendje të përcaktojmë se cilët përdorues mund t'i dinë këto dy informacione: nëse jemi online dhe kur ishte hera e fundit që jemi lidhur. Të options shëndoshë:
  • Të gjithë.
  • Kontaktet e mia.
  • Kontaktet e mia përveç ...
  • Askush.

Nëse zgjedhim "Gjithçka", si koha e lidhjes sonë të fundit ashtu edhe njoftimi se jemi online do të jenë të dukshme për të gjithë. Nga ana tjetër, nëse zgjedhim të zgjedhim "Askush", asnjë përdorues nuk do të jetë në gjendje të shohë as kohën e lidhjes së fundit, as treguesin se jemi lidhur.

Ka dy opsione të ndërmjetme. Një prej tyre është "Kontaktet e mia", me të cilin zgjedhim të gjitha kontaktet tona që të shohin nëse jemi lidhur dhe kohën e fundit të lidhjes. Tjetri është ai i "Kontaktet e mia, përveç...". Me këtë opsion ne mund ta kufizojmë këtë informacion për përdorues të caktuar, edhe nëse ata shfaqen në listën tonë të kontakteve.

Të gjitha këto opsione kanë gjithashtu një kufi: nëse doni të kufizoni se kush mund të shohë që jemi të lidhur, do të jetë gjithashtu e nevojshme të kufizoni se kush mund të shohë kohën e lidhjes sonë të fundit. Të dyja gjërat janë të lidhura. Për më tepër, duhet të dimë se kur zbatojmë këto kufizime, duke i penguar të gjithë ose disa përdorues të dinë se jemi online, nuk do të mund ta marrim këtë informacion as prej tyre.

Opsione të tjera të privatësisë WhatsApp

Përveçse të dini se çfarë të bëni për të qenë në linjë në WhatsApp pa u parë, ka shumë opsione të tjera të disponueshme në WhatsApp me të cilat mund të ruaj tregon privatësinë. Këtu janë disa nga më interesantet:

Çaktivizo kontrollin e dyfishtë blu

kontroll i dyfishtë i whatsapp

Siç e dinë të gjithë përdoruesit e WhatsApp, kontroll i dyfishtë U prezantua si tregues se mesazhi që kemi dërguar ka mbërritur tek marrësi. Përveç kësaj, nëse ai kontrolli i dyfishtë shfaqet e shënuar me blu, do të dimë që jo vetëm ka mbërritur, por edhe se është lexuar.

Por, çka nëse nuk duam që kjo të dihet? Shumë herë ajo shenjë blu na “detyron” të përgjigjemi shpejt, pasi në të kundërt mund të interpretohet në mënyrë negative. Për të eliminuar atë presion, është më mirë të çaktivizoni atë tik-tak të dyfishtë. Kjo bëhet nga menyja Cilësimet, duke shkuar te seksioni i Privatësisë dhe çaktivizimi i butonit "Lexo faturat"..

Fshih statuset

statusi i whatsapp

Është gjithashtu e mundur që të fshihen statuset (si tekstet e prezantimit ashtu edhe historitë që shfaqen në profilin tonë) nga sytë kureshtarë. Për ta bërë këtë ju duhet të ndiqni rrugën e Cilësimet-Llogaria-Privatësia. Pastaj, që të mos lexohet teksti i profilit tonë, ai që thotë si parazgjedhje "Përshëndetje! Unë jam duke përdorur WhatsApp!", ne zgjedhim opsionin Info dhe ne e fshehim mesazhin.

Për të fshehur statusin, ne përdorim të njëjtën rrugë, por në vend të Info zgjedhim Privatësia e shtetit. Aty do të mund të zgjedhim se me kë duam të ndajmë statuset tona: Ka tre mundësi: "Kontaktet e mia", "Kontaktet e mia përveç..." dhe "Ndaje me".

Mesazhe të përkohshme dhe foto kalimtare

Një mënyrë e mirë për të mos lënë gjurmë dhe për t'u kujdesur për privatësinë tonë është të komunikojmë me mesazhe që skadojnë. Në çdo bisedë WhatsApp, duhet të shkoni në shiritin e sipërm dhe të zgjidhni "Mesazhe të përkohshme", duke zgjedhur opsionin e fshirjes automatike për këto mesazhe që i përshtatet më së miri asaj që duam.

E njëjta gjë mund të zbatohet për foto, për sa kohë që i kapim nga aplikacioni WhatsApp: imazhi kapet dhe, përpara se ta dërgoni, klikoni në butonin e konfigurimit në mënyrë që imazhi të shfaqet vetëm një herë.

Mesazhe që “vetëshkatërrohen” dhe foto që zhduken pas shikimit të tyre... Duken si burime filmash, por janë reale dhe shumë të dobishme.

Përdorni modalitetin e aeroplanit

përdorimi i modalitetit të aeroplanit

Më në fund, një metodë që do të na ndihmojë të fshihemi plotësisht. Në këtë rast, ne nuk do të përdorim opsionet e privatësisë WhatsApp, por cilësimet e pajisjes sonë celulare. Ai mënyra e aeroplanit, të cilin ne të gjithë e dimë dhe dimë si ta aktivizojmë, do të na lejojë të jemi online në WhatsApp, të lexojmë mesazhe dhe madje t'u përgjigjemi atyre pa e ditur askush se çfarë po bëjmë. Një burim i mirë, pa dyshim.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.