Zgjidhjet për HDMI që nuk funksionojnë në Windows 10

Përdorni një lidhje HDMI Shtë një opsion i shkëlqyer, i sigurt dhe cilësor kur lidhni pajisje të ndryshme, veçanërisht një laptop me një televizor. Sidoqoftë, në disa raste ne hasim gabime. Kur Lidhja HDMI nuk funksionon në Windows 10 mund të ketë shumë arsye. Në këtë postim ne do të flasim për këto probleme dhe gjithashtu zgjidhjet e tyre.

Por, para se të arrijmë në pikë, le të bëjmë një përmbledhje të shkurtër të çfarë është HDMI dhe për çfarë shërben.

HDMI qëndron për Ndërfaqe multimediale me definicion të lartë, domethënë, ndërfaqe multimediale me definicion të lartë. Punon përmes një kablli (kablloja e famshme HDMI) e cila na lejon të lidhim pajisje të ndryshme dhe të transmetojmë video me definicion të lartë dhe përmbajtje audio HD në një mënyrë të unifikuar.

Inventionshtë një shpikje e suksesshme e të mëdhenjve të industrisë së teknologjisë dhe argëtimit: Panasonic, Philips, Sony, Toshiba, Disney, Fox, Universal, Warner Bros… Të gjithë ata ranë dakord të krijojnë HDMI në 2002.

Falë kabllit HDMI, ne mund të lidhim, për shembull, një luajtës Blu-Ray me një pajisje të Kinemasë në Shtëpi, pa ndikuar cilësia në të paktën. Me HDMI ne gjithashtu mund të lidhim laptopin tonë me një TV ose një tastierë moderne me një televizor ose monitor. Mundësitë janë të pafundme dhe rezultati optimal

Cilësia e HDMI është përmirësuar në mënyrë të jashtëzakonshme që nga fillimi i saj deri në ditët e sotme. Por kjo nuk do të thotë se është e përjashtuar nga Gabimet, siç do ta shohim më poshtë.

Pse lidhja HDMI nuk funksionon në Windows 10?

Një dështim i lidhjes HDMI me kompjuterin tonë mund të ketë shkaqe të ndryshme. Mund të jetë, për shembull, një gabim fizik, nga një konsum në portën HDMI ose një kabllo me defekt. Gjithashtu mund të ndodhë që mosfunksionimi të jetë për shkak të një dështimi të kontrolluesit grafik, ose ndoshta një problemi të konfigurimit të ekranit të pajisjes. Në fakt, arsyet mund të jenë të shumta.

Në çdo rast, më e zakonshme është se ky gabim i lidhjes shfaqet në këto tre mënyra, i ekspozuar nga më pak në më shumë:

 • Një audio ose video nuk funksionon përmes lidhjes tuaj HDMI.
 • Përmbajtja që transmetohet përmes HDMI nuk luan siç duhet.
 • HDMI nuk punon fare.

Çfarë mund të bëhet? Metoda për të zgjidhur në mënyrë të kënaqshme problemin varet nga secila shtëpi dhe, mbi të gjitha, nga vendi ku ndodhet burimi i gabimit. Më poshtë ne detajojmë secilën nga këto zgjidhje:

Zgjidhje për gabimet e lidhjes HDMI dhe Windows 10

Të klasifikuar nga më themeloret në më komplekset, ne ju ofrojmë një sërë zgjidhjesh për problemin e "lidhja HDMI nuk funksionon në Windows 10". Provoni secilën prej tyre derisa të merrni rezultatin që po kërkoni:

Verifikimi i harduerit

HDMI

Shpesh gabimi rregullohet thjesht duke ndryshuar kabllon HDMI

Një nga arsyet më të zakonshme për këtë problem të lidhjes është një gabim i thjeshtë harduerik. Çdo gjë që është dëmtuar ose korruptuar mund të ndërhyjë në lidhje, duke e penguar ose ndërprerë atë. Për këtë arsye, para se të eksploroni zgjidhje të tjera, këshillohet që të vazhdoni me a kontroll hardware:

 • Kabllo HDMI. Ndodh mjaft shpesh që kablloja HDMI të dëmtohet. Mund të ndodhë që të jetë një kabllo e vjetër që është përdorur shumë herë dhe ka përfunduar duke u thyer ose konsumuar, veçanërisht në prizë ose lidhës. Sidoqoftë, ne gjithashtu mund ta gjejmë këtë problem me një kabllo të re të blerë rishtas që ka qenë i dëmtuar nga fabrika.
 • Port HDMI. Isshtë e rëndësishme të verifikoni që portat HDMI (si hyrja ashtu edhe dalja) e kompjuterit tuaj dhe pajisjeve tuaja janë në gjendje të mirë. Se nuk janë dëmtuar dhe se funksionojnë si duhet. Së bashku me problemin e kabllove, është një nga shkaqet më të zakonshme të këtij lloji të dështimit të lidhjes.

Në këto raste, zgjidhja është e thjeshtë: ndryshoni kabllon (domethënë blini një të re) ose zëvendësoni portën USB të gabuar. Ky është një riparim i thjeshtë që nuk duhet të jetë shumë i shtrenjtë.

Rinisni dhe lidheni përsëri

lidh HDMI

Lidheni, rinisni dhe shkëputeni. Ju duhet ta provoni këtë metodë më parë nëse lidhja HDMI nuk funksionon në Windows 10

Një zgjidhje tjetër e qartë, por ajo që gjithnjë ia vlen të mbahet mend. Sa probleme janë zgjidhur lehtë me një rindezje të thjeshtë! Për më tepër, kurrë nuk dhemb t'i drejtohemi kësaj zgjidhjeje për dy arsye: është shumë e thjeshtë dhe do të na ndihmojë, në rastin më të keq, të përjashtojmë arsye të tjera.

Dhe është se në shumë raste në të cilat HDMI nuk funksionon, gjithçka i detyrohet një fillimi i gabuar i pajisjeve të lidhura. Çuditërisht, nisja e një kompjuteri në mënyrë të papërshtatshme mund të shkaktojë një gabim.

Zgjidhja është të ndiqni këto hapa:

 1. Shkëputni pajisjet (PC, TV, altoparlant ose çfarëdo që duam të përdorim).
 2. Rinisini ato individualisht, duke i dhënë secilit kohën e tyre dhe duke shmangur gabimet. Kjo do të përditësojë sistemet e lidhjes që kanë dështuar më parë.
 3. Rilidhni ato përmes HDMI.

Ka shumë të ngjarë që vetëm duke e bërë këtë pyetja të jetë zgjidhur përfundimisht.

HDMI si pajisja e paracaktuar

HDMI e parazgjedhur

Vendosni HDMI si pajisjen e paracaktuar.

Nëse kemi provuar dy metodat e mëparshme dhe problemi vazhdon, provoni këtë zgjidhje. Ajo që ne do të bëjmë është të përpiqemi zbuloni nëse pajisja jonë HDMI është vendosur si parazgjedhje apo jo. Ka shumë të ngjarë që një pajisje HDMI të mos funksionojë mirë nëse nuk e kemi të konfiguruar si pajisja e paracaktuar për sistemin tonë Windows.

Nëse nuk është, do të duhet të konfigurohet si pajisja e paracaktuar. Ne shpjegojmë se si ta bëjmë atë në tre hapa të shpejtë:

 1. Para së gjithash, ne duhet të shkojmë në Windows 10 ekrani i fillimitMe Aty klikojmë me të djathtën mbi të ikonë e vëllimit shfaqet në shiritin e detyrave.
 2. Pastaj do të shfaqet një dritare e vogël "Tingull"Me Aty klikojmë në skedën e titulluar "Riprodhimi", ku do të na shfaqet një listë me të gjitha pajisjet e riprodhimit, përfshirë pajisjet HDMI.
 3. Së fundi, ne zgjedhim pajisjen HDMI që duam të vendosim si parazgjedhje. Për të përfunduar procesin, së pari klikojmë mbi "E paracaktuar" dhe pastaj ne "Për të pranuar".

Pas përfundimit të këtyre tre hapave, pajisja dalëse HDMI e kompjuterit tonë do të konfigurohet si pajisja e paracaktuar HDMI për sistemin Windows 10.

Hiq programin e instaluar së fundmi

çinstaloni programet

Zgjidhjet për HDMI që nuk funksionojnë në Windows 10

Po sikur dështimi i lidhjes HDMI që ju shqetëson po ndodh që kur keni kryer instalimin e fundit të softuerit në kompjuterin tuaj? Nëse është kështu, ka shumë të ngjarë që tashmë e dini se nga buron gabimi. Ajo që ndodh zakonisht në këto raste është se programi i instaluar së fundmi përmban gabimeMe Ose ndoshta është drejtpërdrejt e papajtueshme me sistemin tuaj.

Për fat të mirë, zgjidhja për këtë është shumë e thjeshtë: ju duhet ta çinstaloni atë softuer. Ne shpjegojmë se si bëhet në tre hapa:

 1. Për të filluar duhet të shkoni në Ekrani i fillimit të sistemit Windows 10Me Atje shkojmë drejtpërdrejt në shiritin e kërkimit dhe shkruajmë "Paneli i kontrollit".
 2. Pasi të jemi në dritaren e Panelit të Kontrollit, ne kërkojmë opsionin "Programet". Brenda tij, ne zgjedhim opsionin "Çinstaloni një program"Me Një listë e gjatë me të gjitha programet e instaluara në sistemin tonë Windows 10 do të shfaqet në ekran.
 3. Së fundi, ne hyjmë në dritare "Programet dhe karakteristikat" dhe ne do të kërkojmë softuerin e instaluar së fundmi, atë që po shkakton problemin. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të klikoni me të djathtën mbi ikonën e softuerit të instaluar së fundmi dhe të zgjidhni opsionin "Çinstalo".

Mos harroni se për të kontrolluar rezultatin e këtij operacioni ju duhet Rindizni kompjuterin tuaj që të gjitha ndryshimet të hyjnë në fuqi dhe më pas përpiquni të krijoni lidhjen HDMI.

Përditësoni kontrollin grafik

Përditësoni drejtuesit grafikë të kompjuterit tonë për të zgjidhur problemet e lidhjes HDMI

Nëse problemi i lidhjes HDMI është një shfaqje e dobët e imazhit, mund të zbuloni se aty ku duhet të veproni është në kontrollin grafik. Çdo mospërputhje e vogël mund të shkaktojë gabime të mëdha në komunikimin e të dhënave midis pajisjes HDMI dhe sistemit tonë.

Alternativat që kemi për të korrigjuar këtë situatë janë dy: përditësoni kontrollin grafik ose instalojeni direkt nga e para. Për përditësimin duhet të veprojmë si më poshtë:

 1. Para së gjithash shkojmë në ekranin fillestar të kompjuterit tonë, hapim panelin e kërkimit në shiritin e detyrave dhe kërkojmë "Administratori i pajisjes".
 2. Ne klikojmë mbi të dhe një listë me të gjitha pajisjet hyrëse dhe dalëse do të shfaqet në ekran, si dhe pajisje dhe përbërës të tjerë të nevojshëm për funksionimin e duhur të sistemit Windows 10.
 3. Më në fund kalojmë te opsioni "Përshtatës të ekranit" dhe klikojmë në shigjetën që shfaqet. Kështu që ne mund të shohim pajisjen tonë grafike. Ne klikojmë me të djathtën mbi të dhe zgjedhim opsionin "Përditëso drejtuesit"Me Pastaj, thjesht duhet të ndiqni udhëzimet për të përfunduar azhurnimin.

Siç mund ta shihni, problemet e lidhjes HDMI janë në shumicën e rasteve mjaft të lehta për tu zgjidhur. Simplyshtë thjesht një çështje e gjetjes së origjinës së problemit, e cila nuk është shumë e komplikuar, dhe zbatimit të zgjidhjes më të përshtatshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.