Zgjidhja: Si të hapni imazhet e WhatsApp në Photoshop?

Zgjidhje për të hapur imazhet e WhatsApp në Photoshop

A ju është dërguar një imazh përmes WhatsApp dhe, kur dëshironi ta modifikoni në Photoshop, ai nuk hapet? Mund të shihni mesazhin e mëposhtëm në ekran: "Dështoi të takohet sepse nuk u gjet asnjë shënues SOFn, DQT ose DHT përpara shënuesit SOS JPEG." Nëse kjo ju ka ndodhur, mos e humbni qetësinë. Në këtë hyrje do të shohim zgjidhje në lidhje me mënyrën e hapjes së imazheve të WhatsApp në Photoshop.

Situata e përshkruar më sipër është shumë e zakonshme tek profesionistët e dizajnit grafik, të cilët marrin imazhe nga klientët e tyre përmes WhatsApp. Kur ata duan të modifikojnë imazhe të tilla duke përdorur Photoshop, programi nuk lejon hapjen e skedarëve për shkak të mungesës së një faqerojtësi. Më pas, dhe pa u ndalur në detaje të panevojshme, shpjegojmë çfarë mund të bëni për të rregulluar këtë gabim në imazhet tuaja dhe për t'i hapur ato pa probleme në Photoshop.

Zgjidhje! Si të hapni imazhet e WhatsApp në Photoshop?

Hapni imazhin e WhatsApp në Photoshop

WhatsApp është, pa dyshim, aplikacioni më i përdorur i mesazheve në mbarë botën. Është falas, i lehtë për t'u përdorur dhe i mbushur me veçori të shkëlqyera, si p.sh dërgimi i shënimeve video dhe ndarja e ekranit në video thirrje. Nga ana e tij, Photoshop është një nga programet më të njohura të redaktimit të fotografive mes profesionistëve të dizajnit. Reklamuesit, fotografët, dizajnerët dhe studentët e përdorin këtë softuer për të krijuar, modifikuar ose prekur të gjitha llojet e imazheve në projektet e tyre.

Adobe Photoshop Express
Adobe Photoshop Express
zhvilluesi: ADOBE INC.
Çmimi: Falas

Këto dy aplikacione shumë të ndryshme kryqëzohen kur është e nevojshme të redaktoni një imazh WhatsApp në Photoshop. Mund të ndodhë që një klient t'ju dërgojë një ose më shumë imazhe përmes WhatsApp për t'i përdorur në një projekt reklamimi. Pra, kur dëshironi të hapni imazhet në Photoshop për modifikim ose retushim, shfaqet reklama: "Takimi dështoi sepse nuk u gjet asnjë shënues SOFn, DQT ose DHT përpara shënuesit SOS JPEG". Çfarë mund të bëni për të zgjidhur këtë problem?

Photoshop
Artikulli i lidhur:
5 Alternativa Falas për Photoshop për Redaktimin e Fotove

Para se të ekspozoni zgjidhjen për hapjen e imazheve të WhatsApp në Photoshop, duhet të mbahet mend se ky problem nuk ndodh me të gjitha fotot e shpërndara përmes aplikacionit të mesazheve. Pavarësisht nëse ju dërgojnë një imazh ose një grup imazhesh, ju mund të jeni në gjendje t'i modifikoni ato pa problem nga Photoshop. Por, nëse në ndonjë rast e keni të pamundur ta bëni këtë për shkak të gabimit të përshkruar, mund të aplikoni dy zgjidhjet që përshkruajmë më poshtë.

Hapni imazhin me Paint

bojë dritare

Zgjidhja e parë për të hapur imazhet e WhatsApp në Photoshop përbëhet nga hapni imazhin duke përdorur bojë, redaktori i famshëm grafik i paracaktuar i Windows. Me këtë veprim të thjeshtë, fotografia në fjalë do të marrë shënuesit që mungojnë që Photoshop ta pranojë atë. Duke u nisur nga supozimi që përdorni Versioni në internet i WhatsApp ndërsa jeni në kompjuter, këto janë hapat që duhet të ndiqni:

 1. Ruani ose shkarkoni imazhin në kompjuterin tuaj nga ueb WhatsApp.
 2. Gjeni imazhin dhe klikoni me të djathtën mbi të.
 3. Zhvendosni mbi opsionin "Hap me" dhe zgjidhni "Paint".
 4. Pasi të jeni në Paint, klikoni 'File' > 'Save As' > 'PNG Image' ose 'JPG Image'.
 5. Tani mund ta hapni imazhin nga Photoshop pa marrë asnjë mesazh gabimi.

Siç mund ta shihni, gjithçka që kemi bërë është të hapim imazhin në Paint dhe ta ruajmë atë në format PNG ose JPG. Ju as nuk keni nevojë ta riemërtoni ose të kryeni ndonjë veprim tjetër redaktimi. Me këtë veprim të thjeshtë, fotografia fiton shënuesit e nevojshëm për Photoshop për të na lejuar ta hapim dhe modifikojmë atë.

Kjo zgjidhje është veçanërisht e dobishme kur duhet të redaktoni disa imazhe që keni marrë nga WhatsApp. Tani, ndonjëherë dhjetëra imazhe mund t'ju dërgohen përmes aplikacionit të mesazheve dhe ju duhet t'i modifikoni të gjitha në Photoshop. Hapja një nga një në Paint për të rregulluar problemin e faqeshënuesve mund të jetë e ngadaltë dhe rraskapitëse. Kjo është kur është e përshtatshme për t'u përdorur zgjidhja e dytë për të hapur imazhet e WhatsApp në Photoshop: rrotulloni imazhet.

Zgjidhja për të hapur imazhet e WhatsApp në Photoshop: Rrotulloni imazhet

Zgjidhje për të hapur imazhet e WhatsApp në Photoshop

Imagjinon një klient ju dërgon një grup prej 50 imazhesh përmes WhatsApp dhe, kur përpiqeni të redaktoni një nga një në Photoshop, ato nuk do të hapen. Ka shumë të ngjarë që e gjithë grupi i imazheve të ketë të njëjtin gabim, kështu që nuk ka kuptim të përpiqeni t'i hapni më ato. Në këtë rast, mund të aplikoni zgjidhjen e parë dhe të ruani çdo imazh duke përdorur Paint, por procesi do të zgjasë shumë. Çfarë mund të bëni atëherë? Le të shohim.

Në mënyrë që e gjithë grupi i imazheve të marrë shënuesit e nevojshëm për t'u modifikuar në Photoshop, thjesht zgjidhni të gjitha imazhet dhe rrotullojini ato. Ky është një tjetër veprim i thjeshtë me të cilin mund të korrigjoni gabimin e shënuesve në imazhe, veçanërisht i dobishëm nëse ka dhjetëra fotografi. Më pas, ne shpjegojmë hap pas hapi se si të zbatohet kjo metodë:

 1. Shkarkoni imazhet nga ueb WhatsApp në kompjuterin tuaj.
 2. Gjeni dhe zgjidhni të gjitha imazhet.
 3. Klikoni me të djathtën mbi përzgjedhjen dhe klikoni në njërën nga dy opsionet: 'Rrotulloni djathtas' ose 'Rrotulloni majtas'.
 4. Gati! Tani ju vetëm duhet të provoni të hapni një nga imazhet në Photoshop dhe do të shihni që problemi është zgjidhur.

Siç mund ta shihni, kjo metodë është shumë e thjeshtë, është e veçantë sepse nuk ka nevojë të përdorni një program për të rrotulluar imazhet. E njëjta menu që hapet kur klikoni me të djathtën mbi imazhet e zgjedhura përfshin opsionet për t'u rrotulluar djathtas ose majtas. Do t'ju duhen vetëm disa sekonda për të zgjedhur të gjitha fotot dhe për t'i rrotulluar ato.

Pa dyshim, do të dëshironi t'i ktheni imazhet e rrotulluara në pozicionin e tyre origjinal. Këtë mund ta bëni menjëherë pasi t'i rrotulloni për herë të parë, ose kur i keni të hapura në Photoshop. Sido që të jetë, imazhi tashmë do të ketë marrë shënuesit e nevojshëm, në mënyrë që Photoshop të mos ketë problem ta hapë atë.

Kopjojeni në WhatsApp Web dhe ngjisni në Photoshop

Kopjoni imazhin në ueb WhatsApp

Një alternativë e tretë dhe e fundit për të eliminuar problemin e shënuesve në imazhet WhatsApp është kopjoni atë nga aplikacioni dhe ngjisni direkt në Photoshop. Kjo do të thotë, në vend që ta shkarkoni në kompjuterin tuaj, klikoni me të djathtën mbi të në ueb WhatsApp dhe zgjidhni "Kopjo imazhin". Pra, hapni Photoshop dhe kërkoni opsionin "Paste" ose shtypni kombinimin e tastit Ctrl + V.

E vetmja pengesë e këtij opsioni është se cilësia e figurës së kopjuar mund të ulet pak. Përndryshe, është një zgjidhje e thjeshtë për problemin e hapjes së imazheve të WhatsApp në Photoshop. Shpresojmë që këto sugjerime të jenë të dobishme për ju që të jeni në gjendje të modifikoni ose retushoni imazhet tuaja pa pengesa.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.