Si të zhvendosni WhatsApp në një kartë SD në një mënyrë të thjeshtë

whatsapp te sd

Platformat e mesazheve janë bërë mjetet më të përdorura në të gjithë botën për të komunikuar, duke tejkaluar shumë thirrjet sidomos midis përdoruesve privatë. Por përveç dërgimit të mesazheve, unë gjithashtu na lejon të dërgojmë video, imazhe, skedarë dhe madje edhe shënime zanore.

Ajo që fillimisht mund të duket si një ide fantastike është një problem që në planin afatgjatë ndikon në kapacitetin e ruajtjes së terminalit tonë, pasi mbushet me të gjitha videot, audiot, skedarët dhe imazhet që marrim, nëse nuk kemi marrë të duhurin masat për të parandaluar që ato të ruhen në terminalin tonë. Zgjidhja është përmes zhvendos WhatsApp në një kartë SD.

Ruani automatikisht në WhatsApp

Kur them që nuk kemi marrë masat e mundshme, dua të them që në mënyrë të paracaktuar, WhatsApp shkarkoni dhe ruani të gjithë përmbajtjen që marrim në smartphone-in tonë qoftë në biseda individuale apo në grup. Brenda opsioneve të konfigurimit, WhatsApp na lejon të zgjedhim nëse duam që e gjithë kjo lloj përmbajtje të ruhet automatikisht ose nëse duam ta ruajmë atë manualisht.

Vendosja e këtij opsioni të fundit është gjithmonë më e rekomanduara pasi na lejon të filtrojmë të gjithë përmbajtjen që duam të mbajmë në smartphone-in tonë dhe rastësisht, ne shmangim që pajisja jonë shpejt mbushni mbeturinat që duam t'i ruajmë.

Çaktivizoni ruajtjen automatike të imazheve dhe videove në WhatsApp

Zakonisht, sa herë që instalojmë WhatsApp për herë të parë, aplikacioni konfigurohet në mënyrë që shkarkoni dhe ruani automatikisht të gjitha skedarët që marrim përmes Wi-Fi dhe vetëm imazhet nëse po përdorim një lidhje të dhënash.

çaktivizoni ruajtjen automatike të skedarit në WhatsApp ne duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

Çaktivizoni kursimin automatik në WhatsApp

 • Së pari, ne kemi hyrë në settings WhatsApp duke klikuar në tre pikat vertikale të vendosura në këndin e sipërm të djathtë të aplikacionit.
 • Brenda Cilësimeve klikoni në Ruajtja e të dhënave.
 • Në seksionin Shkarkim automatik kemi dy mundësi
  • Shkarkoni me të dhëna celulare.
  • Shkarkoni me Wi-Fi.

Çaktivizoni kursimin automatik në WhatsApp

Për të çaktivizuar ruajtjen automatike duhet të kemi qasje në secilën nga këto seksione dhe të zgjidhim kutitë: Fotografitë, Audio, Videot dhe Dokumentet. WhatsApp nuk lejon çaktivizimin e shkarkimit automatik të memos zanore, për të ofruar një cilësi më të mirë të shërbimit.

Ky lloj i të dhënave nuk harxhon shumë hapësirë Por nëse përdorimi i tij është shumë i zakonshëm, ai mund të zërë një hapësirë ​​të madhe në kompjuterin tonë, kështu që ne gjithmonë do të detyrohemi të rishikojmë hapësirën që ata zënë dhe ta heqim atë nga pajisja jonë ose ta zhvendosim përmbajtjen në një kartë SD.

Lëvizni WhatsApp në kartën SD

Me Android 8, Google prezantoi aftësinë për të zhvendos aplikacionet në kartën SD që kemi instaluar në pajisjen tonë, e cila na lejon ta parandalojmë atë nga mbushja e shpejtë me aplikacione që nuk planifikojmë t'i përdorim shumë shpesh, por duam t'i kemi gjithmonë atje.

Arsyeja kryesore për mbajtjen e një aplikacioni në ruajtjen e sistemit është shpejtësia e ngarkimit. Megjithëse kartat e ruajtjes janë shumë të shpejta sot, shpejtësia e hyrjes në memorjen e brendshme është shumë më e shpejtë, kështu që aplikacionet do të ngarkohen gjithmonë më shpejt.

Problemi është se disa aplikacione nuk mund t'i kalojmë në kartën SD. WhatsApp është një prej tyre. E vetmja zgjidhje që kemi në dispozicion është të zhvendosim të gjithë skedarët që janë ruajtur në pajisjen tonë dhe që na vijnë nga ky aplikacion, në mënyrë që të lirojmë hapësirën e lirë të nevojshme që pajisjet tona të funksionojnë si duhet.

Për të lëvizur dosjen WhatsApp, në Play Store kemi aplikacione të ndryshme që na lejojnë ta bëjmë atë shpejt dhe lehtë, kështu që ne nuk kemi nevojë të kemi shumë njohuri specifike të jetë në gjendje të kryejë këtë punë. Aplikacioni që ne do të përdorim është Files Go, menaxheri i skedarëve që Google na e vë në dispozicion falas.

Skedarët nga Google
Skedarët nga Google
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas

Lëvizni WhatsApp në SD

 1. Pasi të kemi shkarkuar dhe instaluar aplikacionin, ne e ekzekutojmë atë dhe hyjmë në skedën shqyrtuar.
 2. Brenda skedës Explore, ne kemi qasje në opsionin Magazinimi i brendshëm, opsion i disponueshëm brenda seksionit Pajisjet e ruajtjes, e vendosur në pjesën e poshtme.
 3. Tjetra, ne kërkojmë për dosjen WhatsApp. Ne mbajmë të shtypur në dosje për ta zgjedhur atë dhe pastaj klikojmë në tre pika të vendosura vertikalisht në këndin e sipërm të djathtë.
 4. Nga të gjitha opsionet e treguara, ne zgjedhim Kalo tek dhe ne zgjedhim Ruajtjen e jashtme.

Pasi të kemi zhvendosur dosjen WhatsApp dhe të kemi hyrë përsëri në aplikacion, ai do të krijojë një dosje të re me të njëjtin emër për t'u kthyer në ruani të gjitha skedarët multimedialë që marrim përmes aplikacionit.

Nëse nuk duam të përsërisim vazhdimisht këtë proces, më e mira që mund të bëjmë është të çaktivizojmë ruajtjen automatike të skedarëve multimedialë që marrim, siç e shpjegova në hapin e mëparshëm. Në këtë mënyrë, nëse vërtet jemi të interesuar të ruajmë përmbajtjen që marrim, mund ta bëjmë manualisht dhe ruajeni direkt në galerinë e pajisjes sonë.

Sa hapësirë ​​zë WhatsApp në pajisjen time?

Sa hapësirë ​​zë WhatsApp

Duke ditur se cila është hapësira e magazinimit që WhatsApp zë në smartphone-in tonë do të na lejojë të dimë masat që duhet të marrim për të shmangur që në të ardhmen, të pësojmë përsëri të njëjtin problem. Më poshtë po ju tregoj hapat që duhet të ndiqni për të njohur cSa hapësirë ​​zë WhatsApp në smartphone-in tonë:

 • Pasi të kemi hapur WhatsApp, duhet të klikojmë në tre pikë të vendosura në pjesën e sipërme të djathtë të aplikacionit.
 • Tjetra, klikoni në settings.
 • Brenda Cilësimeve, klikoni në Ruajtja e të dhënave.
 • Në seksionin e Përdorimit> Përdorimi i ruajtjes do të shfaqet hapësira e zënë nga skedarët që kemi shkarkuar nga WhatsApp. Nëse hapësira është e lartë, do të duhen disa sekonda për ta shfaqur atë.

Hapësira që kopja jonë e WhatsApp mund të zërë me kalimin e kohës mund të bëhet e turpshme. Në rastin tim, si mund ta shihni në imazh është 10 GB, një marrëzi e vërtetë.

Kur hapësira e magazinimit tejkalon GB, ne duhet të fillojmë të marrim parasysh jo vetëm zhvendosjen e skedarëve që marrim në një disk të jashtëm, sa herë që duam t'i mbajmë ato, por gjithashtu parandalojmë që e gjithë përmbajtja të shkarkohet automatikisht në pajisjen tonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.