Најдобрите едукативни игри за Nintendo Switch

ЕДУКАТИВНИ ИГРИ NINTENDO SWITCH

Времињата се менуваат, а денешните деца повеќе не играат на улица како порано. Нивните игри се развиваат во виртуелно или дигитално опкружување, бидејќи тие се онлајн режим како што треба да се поврзат додека се забавуваат. Не е подобро или полошо, тоа е само реалност. Освен тоа, некои игри можат да обезбедат големи придобивки за развојот на умот на детето, како што некои покажуваат. Едукативни игри Nintendo Switch.

Ова се начини на игра и забава во XNUMX век, во кој е-спортот (електронските спортови) цветаат и во кој речиси секоја игра, од кој било тип и тема, ги принудува играчите да размислуваат, да развијат стратегии и да активираат секакви вештини за решавање на проблемите што се појавуваат. Мора да ја отфрлиме таа стара идеја дека играњето пред екран е „губење време“.

А потоа, тука е специфичната категорија на едукативни игри. Некои се насочени кон развој на логично размислување, други за стекнување општа култура, способност за организирање и заклучување или за зголемување на менталните рефлекси на нивниот млад мозок.

Погледнете исто така: Најдобрите онлајн детски игри, безбедни и бесплатни

Ќе зборуваме за овој тип на забава во денешната статија. Ако барате игра за Nintendo Switch за најмалите во куќата да тренираат, стекнуваат знаења и развиваат интелектуални вештини додека се забавуваат, продолжете да читате. Еве пет од најдобрите Едукативни игри Nintendo Switch:

Премин на животни - Нови хоризонти

нови хоризонти

Животински премин: нови хоризонти е една од најпопуларните игри на оваа конзола, како и една од најистакнатите едукативни игри на Nintendo Switch, колку што повеќето луѓе ја игнорираат.

Во оваа игра, најмалите имаат мисија да креираат и дизајнираат свој остров. Додека истражуваат нови територии, преку игри и предизвици учат многу работи за светот и природата. Во оваа нова верзија, лансирана во 2020 година, посебен акцент е ставен на едукативната компонента на играта, зајакнување на љубопитноста и социјалните вештини на играчот на бавен и прогресивен, пријателски и без притисок начин.

Animal Crossing – New Horizons исто така е дизајниран да дека родителите и децата можат да го споделат искуството, забавувајте се заедно и учете. Задолжително на нашата листа.

Линк: Премин на животни – Нови хоризонти

Симулатор на пчели

пчелен симулатор

Во 2019 година беше објавена една од најоригиналните и најимагинативните едукативни игри Nintendo Switch на сите времиња: Симулатор на пчели. Во овој предлог, играчот мора да ја преземе улогата на пчела. Симулација во која треба да ги извршуваме сите задачи кои овој мал и вреден инсект секојдневно ги извршува, решавајќи предизвици, надминувајќи ги тешкотиите и избегнувајќи секакви опасности.

Што ни дава оваа игра од дидактичка гледна точка? Првиот: пристапи кон фасцинантниот универзум на пчели, неверојатни животни чија функција е суштинска за рамнотежата на многу екосистеми ширум светот. Од друга страна, предизвиците претставуваат предизвици на различни нивоа за нашиот ум. Треба постојано да размислувате, и да знаете како да реагирате на време.

За останатото, Bee Simulator е игра во која се згрижени сите графички детали и во која степенот на игра е многу забележителен. И многу смешно, тоа е исто така важно.

Линк: Симулатор на пчели

Голема академија за мозок

голема академија на мозокот

Доста предизвик за умот (за млади, но и за возрасни): Оваа популарна игра нуди режим на повеќе играчи и режим на еден играч. Во овој режим, Голема академија за мозок Ни овозможува да вежбаме загатки и загатки, да решаваме загатки и проблеми и, на крајот, да се тестираме себеси.

Од друга страна, режимот на повеќе играчи позира забавен натпревар со пријателите или семејството да се види кој има најагилен ум кога станува збор за решавање на секакви проблеми. Да се ​​нагласи можноста за воспоставување различни персонализирани нивоа на тежина за секој од играчите. На пример, за мало дете играта може да се постави на полесен режим, додека тежината може да се зголеми за тинејџер или возрасен играч.

Накратко, Big Brain Academy е совршена опција како едукативна игра за сите возрасти и добар начин да се забавувате со целото семејство.

Линк: Голема академија за мозок

Лабораторија Нинтендо

нинтендо лабо

Една од основните едукативни игри за Nintendo Switch: Лабораторија Нинтендо. Совршен подарок за оние момчиња и девојки кои секогаш измислуваат и градат работи. „Лабораторијата“ на Нинтендо ќе ви ги даде потребните алатки за да ја стимулирате вашата креативност и да ги ослободите вашите таленти.

Покрај тоа, овде опипливото се комбинира со виртуелното. Меѓу другите елементи, комплетот вклучува пет картонски играчки, две возила со далечински управувач, риболовен стап... Откако ќе заврши процесот на изградба, реалниот и виртуелниот свет се спојуваат. Целта на Nintendo Labo е да го води детето во дизајнирањето на различните компоненти на играта.

Линк: Лабораторија Нинтендо

Pikmin 3 Deluxe

пикмин3

Конечно, патуваме до планетата PNF-404 заедно со тројца мали истражувачи. Нашата мисија: да најдеме храна. Ова е заплетот на убавата игра Пикмин 3 Делукс, која има и естетика полна со шарм.

Играчот (се препорачува за возраст од 10 и повеќе) мора да се справи со пикмин, суштества слични на растенија кои ќе им бидат од голема помош на истражувачите во нивната потрага по храна. И, исто така, да се брани од нападите на непријателите. Предизвиците кои се појавуваат континуирано го принудуваат играчот да размислуваат креативно и за кратко време да донесат правилни одлуки.

Забележителен е и режимот Mission за играње со пријателите, кој ги поттикнува играчите да соработуваат и да работат како тим за да ги постигнат сите цели.

Линк: Pikmin 3 Deluxe

Заклучок: Nintendo Switch е совршена платформа за комбинирање на забавата со образованието, рамнотежа што не е секогаш лесно да се постигне, сè додека ги наоѓаме вистинските игри за да ја постигнеме оваа цел. Како петте на оваа листа и уште некои што ги оставивме во подготовка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.