Хорор VR игри за уживање на конзоли

хорор игри VR

Љубителите на хорор жанрот со децении уживаат во возбудливи и застрашувачки филмски искуства. Потоа можеа да продолжат да врескаат од ужас благодарение на видео игрите. Сега доаѓа нов и спектакуларен скок: стравот и адреналинот однесени на друго ниво: виртуелна реалност. Ајде да прегледаме овде најдобрите хорор VR игри.

Збор за предупредување: овие VR игри не се погодни за премногу чувствителни луѓе. Не, ова не е претерување. Сензациите кои ги VR технологија Тие се толку живи што ќе ги земеме за вистина. Ова е причината зошто хорор VR игрите се пострашни од класичните игри со рамен екран.

Со тоа, ви претставуваме подолу листа на најстрашните игри за виртуелна реалност таму моментално. Како и сите списоци, тоа е несовршен избор. Ќе има и такви кои ќе пропуштат повеќе од една титула и други кои ќе мислат дека не сите избрани (вкупно се осум), не заслужуваат да бидат таму. Она што нема сомнеж е дека сите тие имаат перверзна способност да ни дадат многу добри-лоши времиња. Дали сте доволно храбри да се соочите со нив?

Паранормална активност: Изгубената душа

паранормални активности

Паранормална активност: Изгубената душа

juego инспириран од филмската сага за Paranormal Activity. Велиме „инспириран“ затоа што заплетот е далеку од оригиналот (тука наоѓаме демонски имоти и приказни за духови), иако ја задржува својата естетика и ритам. Ако ништо друго, играта го одржува ветувањето дека ќе не исплаши и ќе не втурне во кошмар.

Авантурата на Паранормална активност: Изгубената душа не носи во типична куќа во станбена населба. Сè се одвива во простор од еден или два часа во кои треба да решите мистерии и загатки скриени во ходниците и собите. Темнината е задушувачка, а опасностите демнат зад секоја врата или во најнеочекуваниот агол.

Сè на сè, ова е релативно солидна VR хорор игра. Има силно чувство на ужас и густа атмосфера развиена благодарение на одличната употреба на звук и осветлување. Неговата единствена слаба точка е контролниот систем што може да се подобри. Достапно на PSN за PlayStation VR (PSVR) и Steam.

Alien: Изолација

изолација на вонземјани

Ужас во виртуелната реалност во длабочините на вселената

Иако не е самата игра за виртуелна реалност, на Вонземски VR режим: изолација премногу е добро да се пропушти на нашата листа. Исто така е хорор-класика и без сомнение најдобрата од игрите засновани на иконската научно-фантастична хорор-филмови франшиза. Барем до денес.

Како што можете да замислите, механиката на играта се заснова на бегство од морничавите и опасни ксеноморфни суштества. Ако сте ги гледале филмовите од сагата, можете да замислите каде одат кадрите. Бегајте, скријте се, задржете го здивот... Чувството на страв е вознемирувачки реално.

Блер Вештерка

Блер вештерка

Вратете се во застрашувачката шума на вештерката Блер

Неочекуваниот успех на филмот Проектот Блер Вештерка (1999) се повтори 20 години подоцна благодарение на видео игрите за виртуелна реалност. Блер Вештерка е хорор игра во прво лице во која играчот е потопен во застрашувачка шума. Неговото единствено друштво: нашето верно куче Bullet, фенерче и, се разбира, видео камера.

Играта, достапна сега на скоро сите конзоли, е еден од најдобрите примери за она што го нарекуваат експертите во жанрот Хорор за преживување. За љубителите на филмот, тоа е враќање во шумите на Буркитсвил, Мериленд. Овој пат со цел да се истражи исчезнувањето на едно дете.

Една значајна карактеристика на Блер Вич е тоа што му нуди на играчот серија алтернативни завршетоци. На овој начин, можете да играте одново и одново без да паѓате во монотонија, чекајќи го предвидливото.

Натрапници: Сокриј се и барај

натрапниците се кријат и бараат

Хорор игра за виртуелна реалност со шпански печат

Беше фер да се вклучи оваа игра создадена во Шпанија на списокот. Натрапници: Сокриј се и барај е игра дизајнирана со многу љубов кон деталите и солиден заплет, нешто што премногу често се заборава во корист на визуелните ефекти и „плаши“.

Приказната е прилично класична во рамките на жанрот: семејното бегство во куќа во земјата што на крајот станува кошмар. Куќата е среде никаде, далеку од цивилизацијата. Така, ова далечно место ќе биде под опсада на тројца немилосрдни и опасни криминалци. Но, не се работи за заеднички криминал, има страшна енигма што се крие зад сето ова насилство.

Атмосферата на куќата е наполнета со неподнослива напнатост која чудото на виртуелната реалност нè тера да ја доживееме во сопственото тело. Чувството на потопување е извонредно. Сето ова прави Натрапници: Сокриј се и барај повеќе од пожелна опција за љубителите на хорор.

Resident Evil 7: биолошка опасност

жител зло 7

Resident EVil 7: Biohazard е сам по себе на листата на најдобри VR хорор игри

Според мислењето на многумина, една од најдобрите VR хорор игри денес таму. И тоа е дека, надвор од крикот и плашењето, Resident Evil 7: биолошка опасност ни нуди едно од најдеталните и најуспешните искуства во однос на виртуелната реалност.

Играчот ги облекува чевлите на Итан Винтерс, кој неговата потрага по Миа, неговата изгубена ќерка, го води во куќата што ја напушта покрај мочуриштето загадено од радијација. Се разбира, ова е живеалиште на монструозни суштества, невозможни кошмарни суштества.

Фановите на сагата Resident Evil се навикнати да играат во трето лице. Затоа новиот пристап кон оваа верзија претставува големо отстапување, промена на правилата. И покрај ова, и тонот и ритамот и елементите на игра се верни на духот на франшизата. Покрај тоа, аргументот е исто така многу добро разработен, така што сè одговара. Дефинитивно, сетови Resident Evil 7: Biohazard нова пресвртница во хорор игрите за преживување.

Егзорцистот: Легија

егзорцистичка легија

The Exorcist: Legion е веројатно една од најдобрите VR хорор игри

 Без сомнение една од најстрашните игри за виртуелна реалност што се создадени до денес. На Егзорцистот: Легија играчот мора да ја преземе улогата на истражувач во потрага по одговори по серија чудни настани што се случуваат во голема капела. Играта напредува низ серија епизоди кои кулминираат во последен момент достоен за најдобрите холивудски хорор филмови.

Еден од највпечатливите аспекти на The Exorcist VR е неговиот одличен дизајн на звук. Кога играме, можеме да слушнеме гласови кои се чини дека доаѓаат од нашата глава и кои не опкружуваат преку употреба на моќен 3D просторен звук. Грофтање, пискотње со висок тон и други прогонувачки звуци одекнуваат низ нашите умови како предупредувања за она што следува.

VR авантурата што ни ја нуди оваа игра е полна со напнати моменти и застрашувачки сцени. Неговото времетраење е релативно кратко, но искуството што ни го нуди е интензивно.

The Walking Dead - Saints & Sinners

VR The Walking Dead

Пореални и пожестоки зомби од кога било на The Walking Dead - Saints & Sinners

Зомбите не би можеле да изостанат од нашата листа на омилени терори во виртуелната реалност за конзоли. The Walking Dead: Saints & Sinners е нов пресврт на оваа сага инспирирана од популарната ТВ серија. Што да се каже за оваа игра? Нејзината графика е импресивна, а искуството за играње едноставно огромно.

Играта е добро позната: се состои од обид да се избегнат пешаците по секоја цена, но да се борите со нив кога е потребно. Ова е застрашувачка авантура за преживување како неколку други. Со многу крв и многу црева. Во верзијата VR, чувството на опасност и ужас се множи, принудувајќи го играчот да биде во постојана состојба на готовност.

До зора: наплив на крв

Дали навистина сакате да се плашите? Осмели се да играш Until Dawn: Blood Rush

Една од најпопуларните игри на PS4, како и вистински кошмар. За оние кои веќе ја знаеја играта во конвенционалната верзија, До зора: наплив на крв не дава одлични вести во однос на заплетот и играта. Меѓутоа, сега во VR верзијата чувството на реализам е шокантно. Невозможно е да се игра некое време без нашите отчукувања на срцето да стигнат до илјада.

Целосната игра трае околу 3 часа за да се заврши. Дали има малку вкус? На повеќе од еден ќе им изгледа премногу, бидејќи постои ризик да доживеете срцев удар или да завршите со некој вид на ментална нерамнотежа.

Настрана претерувањата, мора да ги истакнеме многуте доблести на Rush of Blood. Играта има исклучителен квалитет на графика и сараунд звук што ви ја крева косата на главата. Приказната е јасно заснована на оригиналната игра без да стане приквел или нејзино продолжение. Дали се осмелувате да го пробате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.