Емулатори на Nintendo Switch за компјутер и Android

Модели на Nintendo Switch

Од неговото лансирање во 2016 година, Nintendo Switch стана една од конзолите најмногу продадени во последните години, пренослива конзола која има своја публика и која не е никој друг туку љубителите на класиците на Нинтендо и малите деца.

Nintendo Switch е конзола која не паѓа во цената со текот на времето и многу е тешко да се најде, ако не и речиси невозможно, некоја интересна понуда за оваа конзола. Ако не можеме да си дозволиме да го купиме, можеме да користиме a Емулатор на Nintendo Switch за компјутер и Android.

Го велам тоа, за компјутер и Android, бидејќи Apple не дозволува апликациите за емулатори да бидат достапни во App Store, така што користете уред со iOS за да го репродуцирате Nintendo Switch Тоа не е опција.

Емулатори на Nintendo Switch за компјутер

Јузу

Јузу

Емулаторот Yuzu е, далеку, најпопуларниот емулатор на Nintendo Switch за компјутер и со која можеме да играме речиси секоја Switch игра со одлични перформанси.

Овој емулатор е создаден од Програмери на Citra, популарен емулатор на Nintendo 3DS. За корисници кои не се искусни во светот на емулаторите, на почетокот може да биде малку незгодно, а на интернет и YouTube има голем број водичи и упатства.

Yuzu е толку популарен што се користи како основа за создавање други емулатори за Switch што ви ги прикажуваме во оваа статија, тоа ни овозможува репродуцирајте до 4K резолуцијаАко нашата опрема има добри перформанси и е компатибилна со Nvidia и AMD графика.

Го поддржува повеќето тројни А игри, за да можеме да играме кој било од најатрактивните бестселери на оваа конзола како Legend of Zelda. Во ова линк, можете да најдете список на сите игри компатибилни со Yuzu.

Негативните точки на овој емулатор се тоа не се сите контролери компатибилни, проблеми при одржување на фиксна брзина на фотографии и нејзината сложеност при конфигурирање.

За да го преземете Yuzu, можете да застанете овој проект со отворен код y преземете го бесплатно.

Рјуџинкс

Рјуџинкс

За разлика од YuZu, Ryujinx е емулатор многу полесно да се конфигурира, но не ни ги нуди истите карактеристики, но можеме да ја сметаме како втора најдобра опција за емулирање на Nintendo на компјутер, Mac или Linux, овозможувајќи ни да работиме игри со максимум 60 fps на стабилен начин со соодветни хардвер.

Полесно е да се конфигурира, ако не мора да си го комплицирате животот за да уживате во Switch игрите на вашиот компјутер, ова е најдобрата апликација, апликација со многу едноставен интерфејс за користење и има повеќе од 1.000 компатибилни игри, иако само половина од нив денес работат правилно.

За да го преземете емулаторот Ryujinx, можете да го направите тоа од вашата веб-страница кликнување на овој линк.

Цему емулатор

Цему емулатор

Чему беше еден од првите емулатори способни за извршување игри на Nintendo Switch, но, покрај тоа, ни овозможува и да уживаме во наслови од Gamecube и Wii U. Иако не е најдобрата опција за уживање во наслови од Switch, програмерите периодично го ажурираат овој емулатор за да ги подобрат неговите перформанси и да додаваат нови функции.

Компатибилен е со Nvidia и AMD графика, бара Windows 7 64-битен или повисок и 4 GB меморија, со 8 GB препорачаната количина. На овој линк, можете да ги видите сите игри кои се компатибилни со овој емулатор.

Ни овозможува репродуцирајте ги повеќето наслови со 1080 и 60 fps, има голем број има голем број напредни опции кои ни овозможуваат да го менуваме прикажувањето, резолуцијата, засенчувањето и, дополнително, ни овозможува да ги менуваме насловите директно од поставките за лансирање, што може да го направи искуството уште позабавно .

Негативната поента на овој емулатор е тоа бројот на поддржани наслови е прилично мал а конфигурацијата на контролите е сè само не едноставна. Можете да го преземете овој емулатор директно од неговата веб-страница преку овој линк.

Емулатори на Nintendo Switch за Android

Внатре во Nintendo Switch има хардвер придружен со ARM процесор, истиот тој што беше во средниот опсег на мобилната телефонија од пред 4 годиниСепак, бројот на достапни емулатори за овој екосистем главно е намален на два.

Емулатор на Android Nintendo Switch

Емулатор на Android Nintendo Switch

Android Nintendo Switch Emulator се појави на пазарот во 2020 година и е способен да работи некои од најпопуларните игри на оваа конзола како што се The Legend of Zelda, Super Mario Odyssey, Pokémon Let's Go... сепак, поради ограничувањата на паметните телефони и покрај поддржува до 81 наслов, повеќето од нив висат за време на играта.

Ова е еден од емулаторите кои користат cКод за емулатор на компјутер Yuzu, за што зборувавме на почетокот на овој напис, со што ја прекршивме лиценцата за слободен софтвер.

Во моментов, овој емулатор работи само со специфично контролно копче каде што се вклопува паметниот телефон, сепак, идејата е да се лансира верзија која е компатибилна со кое било контролно копче.

Имаш повеќе информации за овој емулатор преку овој линк.

Емулатор на Skyline

Емулаторот Skyline е емулатор со отворен код за Nintendo Switch што се уште се развива и тој е дизајниран да биде 100% компатибилен со Android, сепак, веќе можете да започнете со тестирање, бидејќи кодот е достапен преку GitHub, иако е во фаза на развој, најверојатно е да падне во повеќе наврати.

Дали емулаторите на Nintendo Switch се легални?

Ниту еден емулатор не е легален, бидејќи тие користат технологија развиена од друга компанија, во овој случај Nintendo, без да има права, и покрај фактот што ниту еден од овие емулатори не се плаќа.

Покрај тоа, сите достапни игри се достапни за вас преземете бесплатно, што придонесува, уште повеќе, економски да и се наштети на јапонската компанија.

Она што е јасно е дека кој користи емулатор е затоа што немате економски капацитет да ја купите конзолата, така што наводната економска штета што секогаш ја тврдат производителите на конзоли не завршува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.