Fortnite VR, кога ќе пристигне верзијата за виртуелна реалност?

fortnite vr

Играте Fortnite во режим на виртуелна реалност? До релативно неодамна, ова беше невозможен сон. Особено по лошите вести кои пристигнаа минатиот септември во врска со правните проблеми на Epic Games со различни платформи. Сега наместо тоа се чини дека проектот Fortnite VR наскоро може да стане реалност.

Од неговото лансирање во 2017 година, Fortnite стана една од најпопуларните видео игри. Има многу играчи од целиот свет и од сите возрасти кои поминале одлично време играјќи го митското Битка Royale или играјќи како тим за да го спасиме светот.

Иако бројката не престанува да расте, бројот на играчи на Fortnite низ планетата далеку надминува 200 милиони. Се вели наскоро. Како тоа да не е доволно, податоците на Epic Games се дека бројот на играчи истовремено достигнува врвови кои надминуваат 8,3 милиони. Виртуелната заедница создадена околу оваа игра е огромна: илјадници креатори на содржини го полнат интернетот, емитувајќи ги своите игри на платформи како YouTube и Twitch, споделувајќи трикови и даваат свое мислење за најмалите детали за играта.

Сепак, неприкосновеното владеење на Fortnite почна да попушта во август 2020 година, кога играта беше отстранета од App Store и Play Store поради прекршување на нејзините правила. Тежок удар. Се чинеше дека златните денови на играта завршуваат, но не. Сега е повеќе гласините за претстојното лансирање на Fortnite VR покрена бран на илузија меѓу својата легија на фанови и наслика нов хоризонт за популарната игра.

Повеќе од гласина?

fortnite vr

Fortnite, наскоро во виртуелна реалност?

Тоа беше добро познатиот протекувач ШиинаБР Toa светски авторитет на Fortnite, кој го подигна зајакот. Во мистериозниот твит објавен на 13 октомври (кој го избриша неколку часа подоцна), тој објави неколку интересни информации. Оригиналниот текст на англиски беше како што следува:

Се чини дека Fortnite додаде VR-Support за следните уреди: HTC Vive, Oculus Go, Oculus Touch & Valve Index

Многу низи што се однесуваат на овие уреди се додадени во датотеките. Наскоро ќе го разгледам ова подетално.

Брз превод: „Се чини дека Fortnite додаде поддршка за виртуелна реалност на следниве уреди: HTC Vive, Oculus Go, Oculus Touch и Valve Index. Многу нишки се однесуваат на додавање на овие уреди во датотеките. Наскоро ќе го разгледам сето ова подетално.

Ова беше доволно за да започне вистинско цунами меѓу обожавателите на Fortnite ширум планетата. Дали сме пред портите на верзијата за виртуелна реалност на Fortnite? Мора да се нагласи дека ShiinaBR не е каков било твитер. Всушност, тој многупати служел како неофицијален портпарол на Epic Games, па затоа сфатете ги неговите зборови многу сериозно.

Ако горенаведеното е точно, наскоро би можеле да видиме верзија на Fortnite VR кај гореспоменатите гледачи. За жал, има многу молк околу ова прашање. Самиот факт што ShiinaBR отстапи веќе ни укажува дека можеби избрзала во својата објава. Ова може да значи дека проектот се уште е во рана фаза, или дека треба да решите некои технички рабови пред да започнете со официјална презентација. Значи, сè што можеме да направиме е да чекаме.

Она што нема сомнеж е одличниот прием што во овој момент би го имала верзијата Fortnite за уредите за виртуелна реалност. Штом резултатот би бил прифатлив, продажбата би била огромна. Најдобар пример за ова е она што се случи со играта Население: Еден.

Население: Едно, најблиското нешто до Fortnite VR

население еден

Популација: Една е VR игра која е опишана како „Fortnite на виртуелната реалност“.

Додека го чекаат пристигнувањето на посакуваната VR верзија, фановите на Fortnite можеа цело ова време да уживаат во доста достојна замена за уживање во возбудата на Battle Royal во виртуелната реалност. Па, барем да можам да пробам нешто сосема слично. Зборуваме за популарната игра Население: Еден, развиен од Big Box VR.

Во Популација: Еден може да играте во режим на еден играч против ботови или во тимови со повеќе играчи преку некои од моделите на VR очила најпознати: HTC Vive, Oculus Quest, Windows Mixed Reality ...

Не е тајна дека една од причините што придонесоа за популаризација на оваа игра е неговата непобитна сличност со Fortnite. На пример, целта на играта е да се елиминираат членовите на другите тимови (а за тоа имаме импресивна низа, со оружја кои се движат од наједноставното до најсофистицираното) додека само еден не остане да стои.

Оваа врска со Fortnite е уште поочигледна во начини на градба на играта. Играчот може да изгради ѕидови од никаде и никаде, што може да ни помогне да се покриеме од непријателски истрели.

Покрај сето ова, треба да се истакне дека игрите на Популација: Еден се многу брзи. Дејството не трае повеќе од 5-10 минути. Така, целата акција и возбуда се цврсто спакувани во еден временски период. За некои, голема предност; за други тоа би можело да значи спротивно.

Накратко, сè што корисниците на уредите за виртуелна реалност можат да уживаат во оваа игра може да биде само мало мезе од она што може да го донесе под раката. идниот Fortnite VR. Кога ќе пристигне? Невозможно е да се знае, но можеби ќе го видиме многу порано од очекуваното.

Евентуалното пристигнување на Fortnite VR ќе ја открие предноста во однос на Популацијата: Еден по број на следбеници. Само погледнете ги фигурите на играчите и навивачите на кои се осврнавме на почетокот на статијата. Вистинска легија следбеници. Очигледно, сите сè уште немаат VR очила, иако тоа е едноставно прашање на време. Тој ден исто така е можно двата натпревари да станат жестоки ривали. Може да остане само еден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.