Çfarë kuptimi kanë kodet 143 dhe 1437 në WhatsApp?

Çfarë do të thotë 143 dhe 1437?

A keni marrë një mesazh përmes WhatsApp me numrat 143 dhe 1437 dhe nuk e dini se çfarë kuptimi kanë? Mos u shqetësoni, nuk është një përpjekje për të hakuar celularin tuaj, as nuk janë kode postare, fjalëkalime ose numra të vërtetimit. Në këtë postim ne shpjegojmë çfarë kuptimi kanë kodet 143 dhe 1437 kur ato dërgohen me një mesazh në një aplikacion mesazhesh ose rrjet social.

Ka gjithnjë e më shumë mënyra kreative dhe argëtuese për të shprehur emocionet, idetë dhe mendimet tona përmes aplikacioneve të mesazheve. Stickers, emoji dhe GIF kanë vërshuar aplikacione si WhatsApp dhe Telegram. Përveç kësaj, përdoruesit kanë shpikur kode të tjera komunikimi, siç janë numrat 143 dhe 1437. Nëse ende nuk e dini se çfarë kuptimi kanë këto shifra, ju ftojmë të vazhdoni të lexoni.

Kjo është ajo që nënkuptojnë kodet 143 dhe 1437

Çfarë do të thotë 143 dhe 1437 në WhatsApp

Në disa raste ju mund të keni marrë një mesazh në WhatsApp ose në një aplikacion tjetër mesazhesh ose rrjet social me numrat e mëposhtëm: 143 dhe 1437. Çfarë kuptimi kanë këto kode? Me fjalë të thjeshta, kodet 143 dhe 1437 janë mënyra stenografike për të shprehur dashurinë në mesazhe me tekst ose në internet. Për këtë arsye, këta çelësa numerikë përdoren zakonisht në data të tilla si Dita e Shën Valentinit ose raste të tjera të veçanta.

 • Në numrin 143 dhe 1437, çdo shifër përfaqëson numrin e shkronjave në një fjalë të caktuar.
 • Kështu, numri 143 do të thotë "Të dua" (Të dua), pasi numri i shkronjave në çdo fjalë është 1, 4 dhe 3.
 • Nga ana e tij, kodi 1437 do të thotë "Të dua përgjithmonë" (Të dua përgjithmonë), pasi numri i shkronjave në çdo fjalë është 1, 4, 3 dhe 7.

Prandaj, nëse keni marrë një mesazh me këto kode numerike, ka të ngjarë që dikush të dëshirojë t'i shprehë ndjenjat e tij për ju në mënyrë diskrete.

Pse përdoren kode si 143 dhe 1437?

Njerëzit që dërgojnë mesazhe

Ju mund të pyesni veten pse kodet si 143 dhe 1437 përdoren në bisedat e mesazheve. E vërteta është se këto kode e kanë origjinën në vitet 1990, kur telefonat celularë kishin tastiera numerike dhe mesazhet me tekst ishin të kufizuara në karaktere. Duke përdorur këto kode, njerëzit mund të kursejnë hapësirë ​​dhe kohë kur shkruajnë mesazhe dashurie. Ata ishin gjithashtu në gjendje të ruanin njëfarë privatësie dhe diskrecioni kur komunikonin me partnerët e tyre.

Përveç përdorimit në mesazhet WhatsApp, 1437 është përdorur për disa kohë në aplikacione të tjera të njohura, si Twitter dhe TikTok, me të njëjtin kuptim. Një pjesë e eksitimit qëndron në dërgoni kodin dikujt për të shprehur se sa të veçantë janë për ne, veçanërisht nëse ai person nuk e di kuptimin e kodit.

Përdorimi i kodeve 143 dhe 1437 Ajo u bë virale sidomos gjatë muajit shkurt si pjesë e festimit të ditës së dashurisë dhe miqësisë ose të Shën Valentinit.. Kryesisht tek të rinjtë është e zakonshme që të dërgojnë mesazhe me këto kode në shenjë dashurie apo miqësie. Sigurisht, të rriturit gjithashtu mund ta përdorin këtë 'çelës sekret' për të shprehur se si ndihen për njerëzit e tjerë.

Kodet e tjera të përdorura në rrjetet sociale dhe kuptimet e tyre

mesazh dashurie dhe miqësie

Sot, kodet si 143 dhe 1437 përdoren ende nga disa njerëz, veçanërisht adhuruesit e kulturës pop dhe akronimeve. Megjithatë, gjithashtu ka mënyra të tjera më të njohura dhe kreative për të shprehur dashurinë në gjuhën dixhitale. Siç kemi thënë tashmë, përdorimi i emoji-ve, gif-eve, ngjitësve, imazheve ose frazave të vendosura është aktualisht i zakonshëm.

stickers whatsapp
Artikulli i lidhur:
Si të shkarkoni ngjitëse për WhatsApp për Android

Dëshironi të dini kode të tjera numrash dhe shkurtesa që mund t'i përdorni në bisedat tuaja me miqtë dhe familjen? Më poshtë do të gjeni një listë me kodet dhe shkurtesat më të zakonshme dhe kuptimin e tyre. Ata do t'ju ndihmojnë t'i jepni mesazheve tuaja një prekje më origjinale ose të zbuloni se çfarë duan t'ju thonë kontaktet tuaja.

 • 7642: Ky kod do të thotë "Unë do të jem gjithmonë aty për ty". Çdo numër përfaqëson numrin e shkronjave në secilën prej fjalëve.
 • 88: Ky numër është një mënyrë e shpejtë për të thënë lamtumirë dhe do të thotë "Mirupafshim". Përdoret zakonisht në kulturën kineze.
 • ILU: Ky akronim do të thotë edhe "Të dua" (Të dua), dhe është një mënyrë më e shkurtër dhe më e thjeshtë për të shkruar.
 • TQM: Ky është një tjetër akronim që përdoret për të shprehur dashuri. Do të thotë "të dua shumë", dhe është një mënyrë shumë e zakonshme dhe e dashur për ta thënë në spanjisht.
 • XD: Shprehje grafike që tregon lumturi dhe shumë të qeshura.
 • XOXO: Kjo është një shprehje nga anglishtja që do të thotë "përqafime dhe puthje" (përqafime dhe puthje), dhe përdoret për të mbyllur një bisedë në mënyrë të dashur dhe joformale.

Përfundim

Siç mund ta shihni, ka shumë mënyra për të thënë "të dua" dhe për të shprehur emocione të tjera në botën dixhitale. Tani e dini se çfarë kuptimi kanë kodet 143 dhe 1437, si dhe njihni edhe kode dhe shkurtesa të tjera që përdoren zakonisht në rrjetet sociale. Mos harroni se secili prej këtyre 'çelësave' ka kuptimin dhe kontekstin e vet. Prandaj, është e rëndësishme të dini se si të identifikoni kohën dhe vendin më të mirë për t'i përdorur ato.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.