Ekipi editorial

Forumi celular është një faqe në internet AB. Në këtë faqe në internet merremi me të ndajnë të gjithë informacionin në lidhje me botën e teknologjisë: nga udhëzime hap pas hapi me informacion të azhurnuar, te analiza e hollësishme e veglave të dobishme dhe kurioze për ditën tuaj në ditë.

Ekipi editorial i Forumit Mobil përbëhet nga një grup ekspertë të përgjithshëm të teknologjisë. Ata do të ofrojnë udhëzues të azhurnuar dhe rigorozë sesi të kryeni disa procedura në kompjuterin tuaj, si dhe t'ju ndihmojnë me blerjen e këshillave për produkte të ndryshme të teknologjisë.

Ne ju lëmë me të gjithë ata që t'i njihni pak më shumë. Mirësevini në Forumin Móvil dhe faleminderit që na keni.

Redaktorët

 • Alberto navarro

  Unë kam qenë një dashnor i kulturës geek dhe videolojërave që kur isha shumë i vogël. Përpiqem të zotëroj të gjitha risitë teknologjike që na befasojnë çdo ditë për t'i sjellë ato tek ju në një format të lehtë që zgjon kureshtjen tuaj teknologjike. Duhet ta dini që unë jam përdorues i celularëve Xiaomi dhe POCO për rreth 10 vjet dhe e dua markën me përfitimet dhe defektet e saj. Në përgjithësi, më pëlqen bota e Android dhe kam provuar aplikacione të panumërta nga katalogu i Google Play, nga lojërat e rastësishme deri tek aplikacionet për të gjitha llojet e përdorimeve. Edhe pse jam shumë i interesuar edhe për teknologjitë e bazuara në inteligjencën artificiale që na e bëjnë jetën më të lehtë. Në artikujt e mi kombinoj studimet e mia në Sociologji dhe Marketing Dixhital për t'ju sjellë, çdo ditë, tendencat më interesante dhe më të fundit në internet.

 • Lorena Figueredo

  Emri im është Lorena Figueredo. Unë kam një sfond në letërsi dhe kam punuar si shkrimtare teknologjike për më shumë se tre vjet. Unë kam një pasion të madh për celularët. Kjo filloi në një moshë të re dhe u realizua vite më vonë kur raportoja lajme teknologjike për uebsajtin ku punova për disa vite. Që atëherë, jam përpjekur të qëndroj në krah të inovacioneve më të fundit në industri. Aktualisht puna ime në Móvil Forum konsiston në analizimin e pajisjeve të reja, veglave dhe aplikacioneve teknologjike. Unë gjithashtu krijoj mësime, udhëzues dhe krahasime softuerësh që janë të dobishëm për përdoruesit. Unë përpiqem çdo ditë të jap analiza të hollësishme për t'i ndihmuar lexuesit të zgjedhin smartfonin ose aplikacionin më të mirë për nevojat e tyre.

 • Joaquin Romero

  Pajisjet celulare që na ofron tregu mund t'ju ngatërrojnë pak kur zgjidhni se cila është e përshtatshme për ju. Kjo vlen për teknologjitë dhe risitë e tjera që markat lançojnë vazhdimisht. Synimi im është të jem një aleat personal që ju ofron këshillat më të mira për të lehtësuar vendimin tuaj dhe për të përmirësuar njohuritë tuaja në këtë sektor. Ne e dimë që teknologjia ndryshon vazhdimisht, por unë jam ajo lidhja e drejtpërdrejtë që do të keni me zhvillimet dhe të rejat më të fundit mbi ngjarjet globale teknologjike. Qëllimi im është të zhvilloj përmbajtje eksplicite, të lehtë për t'u kuptuar dhe shumë precize në mënyrë që të mund ta zbatoni atë në jetën tuaj. Mund ta imagjinoni të jeni në gjendje të kontrolloni gjithçka nga pajisja juaj celulare? Unë ju tregoj se si mund ta bëni dhe të jeni ekspert. Unë jam një inxhinier sistemesh, programues në internet Full Stack dhe shkrimtar i përmbajtjes.

 • Isaac

  Unë jam i apasionuar pas teknologjisë, veçanërisht elektronikës, sistemeve operative *nix dhe arkitekturës kompjuterike. Prej disa vitesh, unë kam dhënë mësime për Linux sysadmins, superkompjuterë dhe arkitekturë kompjuterike në universitete dhe institucione të ndryshme. Unë jam gjithashtu një bloger dhe autor i enciklopedisë së mikroprocesorit Bitman's World, një vepër referimi për adhuruesit e çipave. Përveç kësaj, jam i interesuar edhe për hacking, Android, programim dhe gjithçka që lidhet me botën dixhitale. Më pëlqen të qëndroj i përditësuar me lajmet më të fundit dhe të ndaj njohuritë dhe përvojat e mia me entuziastët e tjerë të teknologjisë.

Ish-redaktorët

 • Daniel Terrasa

  Redaktor i specializuar në çështjet e teknologjisë dhe internetit me më shumë se dhjetë vjet përvojë në media të ndryshme dixhitale. Unë kam punuar si redaktor dhe krijues i përmbajtjes për kompanitë e tregtisë elektronike, komunikimit, marketingut online dhe reklamave. Kam shkruar gjithashtu në faqet e internetit të ekonomisë, financave dhe sektorëve të tjerë. Puna ime është edhe pasioni im. Tani, përmes artikujve të mi në Forumin Móvil, përpiqem të eksploroj të gjitha lajmet dhe mundësitë e reja që bota e pajisjeve celulare na ofron çdo ditë. Bashkohuni me mua në këtë aventurë për të gjetur teknologjinë e kuptuar si motorin që mund të përmirësojë jetën tonë.

 • Salla Ignatius

  Kompjuteri im i parë ishte një Amstrad PCW, një kompjuter me të cilin fillova të bëj hapat e mi të parë në informatikë. Pas pak, në duart e mia erdhi një 286, me të cilin pata mundësinë të provoja DR-DOS (IBM) dhe MS-DOS (Microsoft) përveç versioneve të para të Windows ... Apeli që bota e shkencës kompjuterike në fillim të viteve '90, udhëhoqi thirrjen time për programim. Unë nuk jam një person që jam i mbyllur për opsione të tjera, prandaj përdor të dy Windows dhe macOS çdo ditë dhe në mënyrë sporadike distro të rastit të Linux. Secili sistem operativ ka pikat e tij të mira dhe pikat e tij të këqija. Askush nuk është më i mirë se tjetri. E njëjta gjë ndodh me smartphone, as Android nuk është më i mirë dhe as iOS nuk është më i keq. Ata janë të ndryshëm dhe meqenëse më pëlqejnë të dy sistemet operative, i përdor gjithashtu rregullisht.

 • Andres Leal

  Që kur isha shumë i vogël kam qenë shumë kurioz për gjithçka që lidhet me përparimet shkencore dhe teknologjike, veçanërisht ato që e bëjnë jetën tonë më të lehtë dhe më argëtuese. Më pëlqen të qëndroj i përditësuar me lajmet dhe tendencat më të fundit dhe të ndaj përvojat, mendimet dhe këshillat e mia në lidhje me pajisjet dhe pajisjet që përdor. Kjo më bëri të bëhesha një shkrimtar në internet pak më shumë se pesë vjet më parë, i fokusuar kryesisht në pajisjet Android dhe sistemet operative Windows. Kam mësuar të shpjegoj me fjalë të thjeshta atë që është e ndërlikuar, në mënyrë që lexuesit e mi ta kuptojnë lehtësisht.

 • Jose Albert

  Që në moshë të vogël e kam dashur teknologjinë, veçanërisht atë që ka të bëjë drejtpërdrejt me kompjuterët dhe sistemet e tyre operative. Dhe për më shumë se 15 vjet kam rënë marrëzisht në dashuri me GNU / Linux, dhe gjithçka që lidhet me Software-in e Lirë dhe Burimin e Hapur. Për të gjitha këto dhe më shumë, sot, si Inxhinier Kompjuterash dhe profesionist me certifikatë ndërkombëtare në Sistemet Operative Linux, shkruaj me pasion dhe prej disa vitesh, ndër tema të ndryshme për uebsajte të teknologjisë, informatikës dhe informatikës. Në të cilin, unë ndaj me ju çdo ditë, shumë nga ato që mësoj përmes artikujve praktikë dhe të dobishëm.

 • Miguel Rios

  Unë jam një inxhinier Geodesta me më shumë se pesë vjet përvojë në këtë sektor. Që kur isha fëmijë, isha magjepsur nga teknologjia dhe se si ajo mund të përmirësonte jetën tonë. Për këtë arsye vendosa t'i përkushtohem zhvillimit të uebit dhe aplikacioneve për Android, një nga platformat më të njohura dhe më të gjithanshme në botë. Më pëlqen të krijoj zgjidhje inovative dhe funksionale që plotësojnë nevojat e përdoruesve. Kam punuar në disa projekte në fusha të ndryshme, si arsimi, shëndetësia, koha e lirë dhe tregtia elektronike. Përveç kësaj, jam i apasionuar pas telefonave celularë dhe jam i informuar me të rejat më të fundit dhe tendencat e tregut. Më pëlqen të analizoj dhe krahasoj veçoritë, performancën dhe dizajnin e modeleve dhe markave të ndryshme.

 • Juan Martinez

  Unë kam qenë i apasionuar pas teknologjisë dhe videolojërave për aq kohë sa mbaj mend. Më pëlqen të eksploroj gjithçka që ofron bota dixhitale, nga kompjuterët personalë te konzolat e gjeneratës së fundit, duke përfshirë telefonat Android, produktet e Apple dhe të gjitha llojet e pajisjeve dhe aksesorëve. Për më shumë se 10 vjet, kam pasur fatin t'i përkushtohem profesionalisht asaj që më pëlqen më shumë: të shkruaj për teknologjinë dhe videolojërat. Kam bashkëpunuar me media dhe platforma të ndryshme, duke mbuluar lajme, analiza, opinione, udhëzues dhe truke rreth kompjuterëve, konzollave, telefonave Android, Apple dhe teknologjisë në përgjithësi. Më pëlqen të jem gjithmonë i përditësuar dhe i informuar mirë për atë që po bëjnë markat dhe prodhuesit kryesorë, si dhe të rishikoj mësimet dhe të luaj për të përfituar sa më shumë nga çdo pajisje dhe sistemi i saj operativ.

 • Eder Ferreno

  Unë jam i apasionuar pas teknologjisë dhe shkrimit. Në kohën time të lirë shkruaj artikuj për pajisjet Android, sistemin operativ që më pëlqen më shumë dhe që e përdor çdo ditë. Më pëlqen të jem i përditësuar me lajmet, truket dhe këshillat më të fundit për të përfituar sa më shumë nga smartfoni im. Më pëlqen gjithashtu të provoj aplikacione dhe lojëra të reja që më befasojnë dhe më argëtojnë, dhe më pas i ndaj me ju në blogun tim. Shpresoj t'ju pëlqejë përmbajtja ime dhe të më lini komentet dhe sugjerimet tuaja.

 • Ruben gallardo

  Unë jam shkrimtar i teknologjisë që nga viti 2005, kur fillova të shkruaj për pajisjet e para Android që dolën në treg. Që atëherë, kam bashkëpunuar me disa media prestigjioze online, duke mbuluar të rejat dhe tendencat më të fundit në sektorin e teknologjisë. Gjatë gjithë karrierës sime, kam pasur mundësinë të testoj dhe analizoj qindra produkte, nga telefonat inteligjentë dhe tabletët deri tek pajisjet e veshura dhe televizorët inteligjentë. Dhe megjithëse kanë kaluar shumë vite, unë vazhdoj të kënaqem duke shpjeguar teknologjinë në mënyrën më të thjeshtë të mundshme si ditën e parë. Sepse besoj se nëse e kuptojmë mirë, jeta jonë do të jetë më e lehtë. Qëllimi im është të ndihmoj lexuesit të përfitojnë sa më shumë nga pajisjet e tyre duke ofruar këshilla, truke, mësime dhe rekomandime.

 • Ricardo Ollarves

  Unë jam me profesion Inxhinier Kompjuterike dhe nga lindja geek. Pasioni im për teknologjinë është absolut, megjithëse interesi im i fortë fokusohet tek telefonat celularë, Android dhe Inteligjenca Artificiale. Jam i sigurt se mund të flas me orë të tëra për këto tema, duke përdorur një gjuhë të thjeshtë, argëtuese pa shumë teknika. Që kur pata smartfonin tim të parë Android, u magjepsa nga mundësitë që ofron ky sistem operativ. Më pëlqen të jem i përditësuar me lajmet, truket dhe aplikacionet më të fundit që përmirësojnë përvojën e përdoruesit. Më intereson edhe Inteligjenca Artificiale, si nga pikëpamja teorike, ashtu edhe nga ajo praktike. Më pëlqen të mësoj rreth algoritmeve, modeleve dhe mjeteve që na lejojnë të krijojmë zgjidhje inteligjente për probleme të ndryshme.

 • Aaron Rivas

  Unë jam një shkrimtar dhe redaktor i apasionuar pas teknologjisë, veçanërisht pajisjeve Android. I përkushtohem të shkruaj për kompjuterë, pajisje, telefona inteligjentë, orë inteligjente, pajisje të veshura, sisteme të ndryshme operative, aplikacione dhe gjithçka që lidhet me geeks. Interesimi im për këtë fushë filloi që i vogël, kur u magjepsa nga eksplorimi i funksioneve dhe mundësive të kompjuterëve të parë personal. Që atëherë, nuk kam reshtur së mësuari dhe përditësuari me të rejat dhe tendencat më të fundit në botën teknologjike. Më pëlqen shumë puna ime, pasi më lejon të ndaj njohuritë dhe përvojën time me përdoruesit dhe fansat e tjerë. Për më tepër, më pëlqen të testoj dhe analizoj produkte dhe shërbime të reja që dalin në treg dhe të ofroj mendimin tim të sinqertë dhe profesional.

 • William Garcia

  I pasionuar pas teknologjisë, informatikës dhe mësimit. Student i kompjuterit në Universitetin e Carabobo. Më pëlqen të shkruaj dhe të ndaj kërkimet e mia me të tjerët: nuk ka njohës më të mirë se ai që jep mësim. Prej 3 vitesh punoj si shkrimtar i përmbajtjes për një sërë faqesh interneti, i specializuar në teknologji, pajisje, aplikacione, zhvillim dhe aktualitet, ndërsa në kohën e lirë më pëlqen të lexoj dhe të studioj programim.

 • Joseph Rivas

  Unë jam një shkencëtar kompjuteri dhe producent audioviziv i pasionuar pas botës së pajisjeve Android. Që kur pata smartfonin tim të parë, u magjepsa nga shkathtësia dhe inovacioni që ofron ky sistem operativ. Për këtë arsye, unë vazhdimisht i përkushtohem për të parë çfarë ka të re në teknologjitë e reja për të qëndruar zgjuar dhe të përditësuar. Më pëlqen të ndaj njohuritë dhe përvojat e mia me përdoruesit e tjerë, qoftë përmes artikujve, videove, podkasteve apo rrjeteve sociale. Qëllimi im është të informoj, argëtoj dhe edukoj komunitetin Android për aplikacionet, truket, këshillat dhe lajmet më të mira në lidhje me këtë ekosistem.

 • Michael Hernandez

  Almeriense, avokat, redaktor, geek dhe adhurues i teknologjisë në përgjithësi. Gjithmonë në ballë për sa i përket softverit dhe produkteve të harduerit, pasi që produkti im i parë për PC që më reziston më ra në duart e mia. Analizuar vazhdimisht, testuar dhe parë nga një këndvështrim kritik se çfarë ka për të na ofruar teknologjia më aktuale, si në nivelin e harduerit ashtu edhe të softuerit. Mundohem t'ju tregoj sukseset, por më shumë i shijoj gabimet. Unë analizoj një produkt ose bëj një tutorial sikur po ia tregoja familjes time. Në dispozicion në Twitter si @ miguel_h91 dhe në Instagram si @ MH.Geek.

 • Jordi Gimenez

  Unë jam një redaktor i apasionuar pas teknologjisë, veçanërisht pajisjeve Android. Që i vogël më ka pëlqyer të ndërhyj me çdo pajisje elektronike që kishte butona, drita ose tinguj. Smartfoni im i parë ishte një HTC Touch, të cilin e bleva në vitin 2007 dhe që atëherë nuk kam reshtur së ndjekuri zhvillimet më të fundit në botën e Android. Më pëlqen të testoj të gjitha llojet e pajisjeve, nga orët inteligjente te altoparlantët inteligjentë, dhe jam gjithmonë në kërkim të performancës më të mirë, kamerës më të mirë ose baterisë më të mirë. Në kohën e lirë më pëlqen të bëj shëtitje, të dëgjoj muzikë ose të lexoj, gjithmonë i shoqëruar nga një nga pajisjet e mia të preferuara.