Audioja e WhatsApp nuk dëgjohet në Xiaomi

Pse audiot WhatsApp nuk dëgjohen në Xiaomi tuaj dhe si ta rregulloni atë

Telefonat inteligjentë Xiaomi kanë një gabim shumë të përsëritur që me siguri e keni vënë re tashmë, dhe ky është ai Ndonjëherë nuk mund të dëgjojmë saktë audiot që marrim përmes aplikacionit WhatsApp.

Po, nuk jeni i vetmi, të njëjtin dështim e kanë përjetuar miliona njerëz, për këtë arsye, në Mobile Forum, kemi dashur të sjellim një zgjidhje për publikun. bëjPse audiot WhatsApp nuk dëgjohen në Xiaomi dhe si ta rregulloni atë definitivisht? Ne ju shpjegojmë në këtë artikull.

Pse nuk mund të dëgjohen audiot e WhatsApp në Xiaomi?

Faji në fjalë nuk është tërësisht se audiot nuk dëgjohen, pasi boritë funksionojnë si duhet, por ndonjëherë, kur përpiqemi të dëgjojmë një audio WhatsApp, ekrani bëhet i zi. Pse ndodh kjo? Arsyeja më e mundshme është se sensori i afërsisë i Xiaomi-t tuaj është shumë i ndjeshëm.

Ne shpjegojmë: funksioni i sensorit të afërsisë Xiaomi është të zbulojë kur e afrojmë celularin me fytyrën tonë për të fikur ekranin, duke na penguar të shënojmë aksidentalisht ekranin me veshin tonë. Mund ta kontrolloni në një telefon tjetër të së njëjtës markë që nuk e paraqet këtë defekt: telefononi një mik dhe mbajeni telefonin inteligjent afër veshit tuaj, ekrani do të fiket. E njëjta gjë ndodh nëse afroni dorën në skajin e sipërm të ekranit, ku ndodhen kamera dhe altoparlanti.

Sensori i afërsisë Xiaomi

Megjithatë, ndonjëherë sensori i afërsisë aktivizohet edhe kur nuk vendosim asgjë përpara, që do të thotë se ka një defekt softuer ose harduer ose është i kalibruar keq. Më pas, ne ju tregojmë se si ta korrigjoni këtë problem.

Zgjidhja: audiot e WhatsApp nuk dëgjohen në Xiaomi

Së pari, sigurohuni që të mos e afroni telefonin inteligjent pranë veshit kur dëgjoni audio ose bëni një telefonatë, mbani mend se kjo do të aktivizojë sensorin e afërsisë Xiaomi. Ai gjithashtu shmang rrëshqitjen e gishtit përgjatë skajit të sipërm të ekranit (mund të aktivizojmë aksidentalisht sensorin e afërsisë nëse përpiqemi të hapim njoftimet, për shembull).

Tani, nëse edhe duke ndjekur këto rekomandime, ende nuk mund të dëgjoni audio WhatsApp në Xiaomi tuaj normalisht, ju rekomandojmë të provoni zgjidhjet e mëposhtme:

Rikalibroni sensorin e afërsisë

Rikalibroni sensorin e afërsisë Xiaomi

Një kalibrim i dobët i sensorit të afërsisë është zakonisht arsyeja pse audiot WhatsApp nuk mund të dëgjohen saktë. Pra, nëse jeni duke u përballur me këtë gabim, sugjerimi ynë i parë është rikalibroni sensorin e afërsisë së Xiaomi-t tuaj duke ndjekur hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni aplikacionin e telefonit në smartphone tuaj.
 2. Thirrni kodin * # * # * # * # 6484. Menyja CIT do të hapet.
 3. Shtypni Pikë 3 në këndin e sipërm të djathtë dhe trokitni lehtë mbi «Mjete shtesë'.
 4. Zgjidhni "Kalibrimi i sensorit të afërsisë'.
 5. Sillni dorën pranë sensorit në skajin e sipërm të telefonit për të filluar kalibrimin. Ju duhet të shihni se numri shkon nga 5.0 në 1.0.
 6. Shtypni Kalibroni. Nëse e keni bërë siç duhet, mesazhi «Kalibrimi kaloi".
 7. Trokit në «Kaloj".

Çaktivizoni plotësisht sensorin e afërsisë

Çaktivizo sensorin e afërsisë

Një zgjidhje tjetër që ne rekomandojmë të provoni kur audiot e WhatsApp nuk dëgjohen në Xiaomi do të ishte çaktivizoni plotësisht sensorin e afërsisë. Megjithatë, kini parasysh se nëse e bëni këtë, ekrani nuk do të fiket më automatikisht kur e mbani telefonin pranë veshit gjatë telefonatave, kështu që do t'ju duhet ta bëni atë manualisht duke shtypur butonin e ndezjes.

Tani, për të çaktivizuar këtë opsion, ndiqni këto hapa:

 1. Hapni aplikacionin Cilësimet e Xiaomi.
 2. Shko tek Aplikacionet > Cilësimet e aplikacionit të sistemit > Cilësimet e telefonatave > Cilësimet e telefonatave hyrëse.
 3. Do ta gjeni të aktivizuar opsionin e sensorit të afërsisë. Fike.

Zgjidhje të tjera të mundshme

Zgjidhjet e mësipërme duhet të jenë të mjaftueshme për të rregulluar këtë defekt, por ndonjëherë nuk është kështu. Në këto raste, ka zgjidhje të tjera të mundshme që mund të rregullojnë gabimin Xiaomi.

rifillimi

Një rindezje e thjeshtë mund të ndihmojë në pastrimin e kujtesës, rivendosjen e proceseve të sistemit dhe rregullimin e një sërë defektesh të nivelit të softuerit. Dhe, megjithëse duket një zgjidhje jokonvencionale, rinisja mund t'i japë fund problemit kur nuk mund të dëgjoni normalisht audiot e WhatsApp në Xiaomi.

Për të rifilluar telefonin inteligjent, thjesht duhet të shtypni dhe mbani butonin e ndezjes për disa sekonda dhe më pas trokitni lehtë mbi reboot në opsionet që shfaqen.

Rivendosni cilësimet e fabrikës

Ashtu si rindezja, rivendosja e fabrikës mund të rregullojë çdo gabim ose gabim të sistemit Pse audiot WhatsApp nuk dëgjohen normalisht në Xiaomi. Megjithatë, sigurisht, kjo metodë do të fshijë të gjitha të dhënat tuaja, kështu që ju rekomandojmë të mbani kopje rezervë të sistemit.

Nëse dëshironi të provoni të rregulloni gabimin duke bërë një rivendosje të të dhënave të fabrikës së Xiaomi, ndiqni këto hapa.

 1. Hyni në menunë e konfigurimit të Xiaomi-t tuaj. 
 2. Entra a Rreth telefonit > Përditësimet e sistemit > Opsione të tjera > Rivendosja e fabrikës.
 3. Së fundi, zgjidhni "Fshi të gjitha të dhënat” dhe prisni që rindezja e smartfonit të përfundojë. 

Merrni telefonin tuaj në shërbimin teknik

Nëse asnjë nga metodat e mësipërme nuk ka funksionuar, shanset janë që sensori ose ndoshta një komponent tjetër është dëmtuar fizikisht dhe duhet të zëvendësohet me diçka tjetër. Për këtë arsye, si masë e fundit, ju rekomandojmë që ta çoni Xiaomi-n tuaj në shërbimin teknik në mënyrë që një profesionist të kontrollojë defektin.

Audioja e WhatsApp nuk dëgjohet

Përfundim

Nuk mundet dëgjoni saktë audiot e whatsapp Është një problem që prek shumicën e klientëve të Xiaomi dhe që shkaktohet nga sensori karakteristik i afërsisë. Për fat të mirë, ka shumë mënyra të thjeshta dhe efektive për të sulmuar këtë gabim, siç kemi paraqitur në këtë artikull, dhe shpresojmë që një nga këto opsione të jetë në gjendje t'i japë fund problemit që paraqiti smartphone juaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.