WhatsApp përgatit një funksion të ri për të fshehur bisedat e bllokuara

Fshih bisedat e bllokuara në WhatsApp

WhatsApp nuk ndalon së investuari burime dhe përpjekje për të rritur privatësinë e përdoruesve të saj. Një shembull i kësaj është funksioni i fundit që ju lejon të kyçni bisedat me një fjalëkalim, model ose gjurmë gishtash. Dhe kjo nuk është e gjitha. Nga sa dihet, së shpejti do të jetë e mundur edhe fshehja e dosjes ku ndodhen këto biseda. Nga rruga, në këtë artikull do të shohim si të fshehni bisedat e bllokuara në WhatsApp.

Që kur kjo veçori e re u njoftua në WhatsApp, kompania nuk ka ndalur së bëri përditësime për të. Dhe me sa duket, një nga veçoritë e reja që do të përfshihet së shpejti është fshehja e dosjes së bllokuara të bisedave. Kjo do të lejojë Vetëm ju mund të dini për ekzistencën e këtyre bisedave dhe ju jeni i vetmi që mund t'i aksesoni ato. Le të njihemi më hollësisht me këtë mjet praktik.

Si të fshehni bisedat e bllokuara në WhatsApp?

Fshih bisedat e bllokuara të WhatsApp

Përpara se të dini se si të fshehni bisedat e bllokuara WhatsApp, së pari është e përshtatshme që të dini se si të bllokoni një bisedë WhatsApp. Syri! Ky nuk është i njëjti funksion që kemi pasur prej vitesh që na lejon të bllokojmë a kontakt në WhatsApp. Përkundrazi, është mundësia e ruani ose bllokoni njërin tonë macet në mënyrë që ato të ruhen në një dosje të veçantë.

kështusi të bllokoni një bisedë në WhatsApp? Ju mund të përfitoni nga kjo veçori duke ndjekur hapat e mëposhtëm:

 1. Hyni në WhatsApp.
 2. Futni bisedën që dëshironi të bllokoni.
 3. Prekni emrin e kontaktit.
 4. Rrëshqitni derisa të gjeni opsionin "Blloko bisedat" (vetëm poshtë mesazheve të përkohshme).
 5. Trokit çelësin në "Blloko këtë bisedë me gjurmë gishtash".
 6. Shtypni 'OK'.
 7. Konfirmoni gjurmën tuaj të gishtit dhe trokitni lehtë mbi "Shiko".
 8. Gati. Kështu mund të bllokoni një bisedë.

Për të parë bisedat e bllokuara në WhatsApp, thjesht duhet të shkoni te seksioni Chats. Atje, lëvizni poshtë bisedave dhe do të gjeni një dosje të quajtur 'Biseda të bllokuara'. Për të hyrë në bisedë, trokitni lehtë mbi të, vendosni gjurmën e gishtit dhe kaq. Në rast se dëshironi ta zhbllokoni, ndiqni hapat e përmendur më sipër dhe zgjidhni çelësin për opsionin 'Blloko këtë bisedë me gjurmë gishtash' dhe kaq.

Si të hapni ueb WhatsApp pa kodin QR 1
Artikulli i lidhur:
Si të vendosni një fjalëkalim në seancën tuaj në ueb WhatsApp në mënyrë që askush të mos mund të hyjë ose të shohë bisedat tuaja

Një përfitim i bllokimit të një bisede në WhatsApp është se Nuk është e mundur të shihet emri i kontaktit që ju ka shkruar. Në fakt, kur ta merrni, do të shihni vetëm njoftimin "1 mesazh i ri". Dhe, kur përpiqeni të shikoni mesazhin, do të shfaqet një ekran që thotë "I kyçur" dhe ai do të hapet vetëm nëse futni gjurmën e gishtit ose metodën e sigurisë që keni zgjedhur. Pa dyshim, një mënyrë e mirë për të pasur një bisedë të mbrojtur nga ndërhyrës.

Së shpejti do të jetë e mundur të fshihen bisedat e bllokuara në WhatsApp

Fshih funksionin e bisedave të bllokuara

Tani, megjithëse është e vërtetë që shumica e përdoruesve tashmë mund të bllokojnë bisedat në WhatsApp, e vërteta është se Kushdo që hyn në celularin tonë mund të dijë se ne kemi një dosje shtesë të bisedave. Kjo është pikërisht ajo që WhatsApp dëshiron të shmangë me një funksion të ri: fshehin bisedat e bllokuara nga lista kryesore e bisedave.

Siç tregohet WABetaInfo, kjo veçori e re është e disponueshme vetëm në versionin Beta të WhatsApp për Android (2.23.22.9). Së shpejti, për të fshehur bisedat e bllokuara në WhatsApp do të ketë një seksion "Cilësimet e bllokut të bisedës". Aty mundesh aktivizoni çelësin për funksionin e ri të quajtur "Fshih bisedat e kyçura".

Nëse aktivizoni këtë mjet, bisedat e bllokuara nuk do të jenë më të disponueshme në listën tuaj kryesore të bisedave. Për t'i parë ato, do t'ju duhet futni një kod sekret në shiritin e kërkimit nga seksioni Chats i WhatsApp-it tuaj. Kjo do të thotë që do të duhet të zgjidhni një kod sekret për të zhbllokuar këto biseda në vend që të përdorni PIN-in tuaj celular.

Cilat janë avantazhet e fshehjes së bisedave të bllokuara?

Personi që përdor celularin

Të jesh në gjendje të fshehësh bisedat e bllokuara në WhatsApp ka disa përparësi. Në një dorë, është më e lehtë të ruash privatësinë të bisedave individuale ose në grup. Për më tepër, fakti që dosja e bisedave të bllokuara nuk shfaqet në listën kryesore të bisedave nuk do të provokojë kureshtjen e palëve të treta që duan të monitorojnë bisedat tuaja pa pëlqimin tuaj.

Nga ana tjetër, duke fshehur bisedat tuaja të kyçura me një kod që vetëm ju e dini, ju e bëni shumë më të vështirë për të tjerët qasjen në informacionin tuaj personal. Dhe së fundi, do të ndiheni më të sigurt dhe të sigurt nëse i keni bisedat tuaja të mbrojtura mirë. Gjithsesi, shpresojmë që kjo veçori e re së shpejti të jetë e disponueshme për të gjithë përdoruesit e WhatsApp. Por çfarë mund të bëni për ta provuar tani?

Bëhuni një testues Beta

Meqenëse ky mjet i ri do të jetë i disponueshëm fillimisht për përdoruesit e versionit Beta të WhatsApp, ju mundeni instaloni WhatsApp Beta në celularin tuaj për të qenë një nga të parët që do ta provoni. Për ta bërë këtë, shkoni në Play Store dhe në shiritin e kërkimit shkruani WhatsApp, hyni në të dhe kërkoni opsionin 'Beta Program'.

Nëse është e disponueshme, do t'ju duhet të pranoni kushtet dhe të prisni aq kohë sa të jetë e nevojshme për të qenë në gjendje të shkarkoni versionin Beta të WhatsApp. Pasi ta keni instaluar, mundeni Shijoni veçoritë e reja para gjithë të tjerëve të përdoruesve. Megjithatë, mbani në mend se mund të ndesheni me njoftimin "Programi Beta nuk ka më hapje". Nëse kjo ndodh, nuk do të keni zgjidhje tjetër veçse të prisni që funksioni të jetë i disponueshëm për të gjithë përdoruesit e WhatsApp.

Fshih bisedat në WhatsApp: përfundim

WhatsApp

Së shpejti, të gjithë përdoruesit e WhatsApp do të kenë mundësinë të fshehin bisedat që kanë bllokuar në llogarinë e tyre. Edhe pse tani për tani kjo është vetëm një veçori e ardhshme, ju mundeni tani Përfitoni nga veçoria e bllokimit të disa prej bisedave tuaja nga WhatsApp duke përdorur gjurmën tuaj të gishtit ose një metodë tjetër. Në këtë mënyrë, ju mund të ruani privatësinë dhe sigurinë tuaj kur bisedoni me një kontakt pa pasur frikë se të tjerët do t'i shohin këto biseda.

Në përgjithësi, çfarë mund të bëni ndërkohë që prisni që veçoria e fshehjes së bisedave tuaja WhatsApp të vihet në dispozicion? Më e rëndësishmja është mbajeni aplikacionin të përditësuar dhe jini të vetëdijshëm për çdo lajm që është inkorporuar. Në çdo rast, do të shihni se do të jetë një mjet nga i cili mund të përfitoni më shpejt se sa vonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.