Si të instaloni WhatsApp në kompjuter?

Çdo ditë, miliona njerëz përdorin WhatsApp në celularin e tyre për të qëndruar të lidhur. Megjithatë, kjo nuk është mënyra e vetme për të hyrë në aplikacion. për disa kohë, A është e mundur të instaloni WhatsApp në kompjuter, një version desktop që, për shumë njerëz, ka qenë shumë i dobishëm.

Dhe a është kjo, duke pasur WhatsApp në kompjuterin tuaj ka shumë përfitime, veçanërisht për ata që punojnë gjithë ditën në PC. Prandaj, në këtë postim do të shohim disa nga avantazhet e përdorimit të WhatsApp Desktop dhe si mund ta instaloni këtë aplikacion në kompjuterin tuaj. Së fundi, ne do të flasim për atë që mund dhe nuk mund të bëni në këtë version. le të fillojmë

Pse të instaloni WhatsApp në kompjuter?

Instaloni WhatsApp në kompjuter

Nëse jeni një nga ata që e përdorni shpesh kompjuterin, instalimi i WhatsApp Desktop është një mundësi e shkëlqyer. Një nga avantazhet kryesore të këtij versioni është se pasi të instalohet, Mund të qëndroni të lidhur nëse telefoni juaj është në linjë, në afërsi ose i fikur. E gjithë kjo falë një prej përditësimeve të saj më të fundit.

Nga ana tjetër, kur instaloni aplikacionin WhatsApp Desktop në kompjuterin tuaj, nuk është e nevojshme të hapni shfletuesin për ta përdorur atë. Diçka që duhet të bëni për t'u lidhur nga WhatsApp Web. po ashtu do të keni akses në mjete të tjera të dobishme që nuk janë të disponueshme nga versioni në internet.

Hapat për të instaluar WhatsApp në kompjuter

Tani, gjëja tjetër është të dimë se cilat janë hapat që duhen ndjekur për të shkarkuar dhe instaluar WhatsApp në kompjuter. Para së gjithash, mbani në mend se është e mundur të përdorni këtë version si nga Windows ashtu edhe nga macOS. Për ta bërë këtë, duhet të kërkoni për aplikacionin në Microsoft Store, Apple App Store ose nga faqja e internetit WhatsApp.

Në këtë kuptim, mbani mend se WhatsApp Desktop funksionon vetëm në kompjuterë që kanë sisteme operative si:

 • Windows 10 ose versione të mëvonshme.
 • macOS 10.11 ose versionet e mëvonshme.

Në përgjithësi, si e instaloni WhatsApp në kompjuter? Procesi është shumë i thjeshtë, varet vetëm nga sistemi operativ që përdorni. Mos harroni se është e mundur të keni WhatsApp në deri në katër pajisje. Me këtë në mendje, le të shohim se cilët janë hapat për të instaluar WhatsApp nga Apple App Store, nga Microsoft Store dhe në fund nga faqja e internetit WhatsApp.

Instaloni WhatsApp në kompjuterin tuaj (Windows ose Mac)

Instaloni WhatsApp në Windows

Instaloni WhatsApp Desktop në një kompjuter Windows, thjesht duhet të ndërmerrni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni Windows Store ose Microsoft Store dhe kërkoni për aplikacionin WhatsApp.
 2. Shkarkoni aplikacionin dhe hapeni duke klikuar dy herë për ta ekzekutuar.
 3. Për të lidhur WhatsApp me telefonin tuaj, hapni cilësimet në celular, prekni Pajisjet e çiftuara dhe skanoni kodin QR.
 4. Gati! Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të përdorni WhatsApp në kompjuterin Windows.

Në të njëjtën mënyrë, instaloni whatsapp në kompjuterin tuaj mac Është shumë e thjeshtë. Thjesht duhet të ndërmerrni hapat e mëposhtëm:

 1. Hyni në Apple Store, App Store.
 2. Gjeni desktopin e WhatsApp.
 3. Hapni aplikacionin.
 4. Skanoni kodin QR nga pajisja juaj celulare dhe keni mbaruar. Mos harroni se mund ta bëni atë nga një celular me sistem operativ iOS ose Android.

Ekziston një mënyrë tjetër për të instaluar aplikacionin WhatsApp për kompjuterë pa pasur nevojë të vizitoni dyqanet zyrtare të secilit sistem operativ. Thjesht hapni shfletuesin tuaj të preferuar (Google, Edge, Safari, etj.) dhe vizitoni faqja zyrtare e whatsapp. Nga atje mund të shkarkoni skedarin .exe ose .dmg të aplikacionit dhe ta ekzekutoni në kompjuterin tuaj për ta instaluar. Më pas çiftoni pajisjen tuaj celulare dhe keni mbaruar.

Çfarë mund të bëni në WhatsApp për kompjuter?

Përdorni WhatsApp në kompjuter

Epo, nga versioni Desktop i WhatsApp ju keni akses në shumicën e funksioneve që ka versioni celular. Për shembull, mund të shkruani dhe dërgoni mesazhe te të gjitha kontaktet tuaja. Si dhe dërgoni skedarë, shënime zanore, foto, video, audio dhe shikoni përditësimet e statusit nga kontaktet tuaja.

Nga ana tjetër, falë përditësimeve më të fundit që ka marrë versioni i desktopit, tani është gjithashtu e mundur të bësh telefonata dhe video. Do të mund të dërgoni dhe merrni kontakte (pa mundur t'i ruani ato në axhendë), GIF dhe ngjitëse. Do të keni gjithashtu akses në cilësimet dhe privatësinë, si dhe bllokimin e kontakteve.

Po kështu, ju keni qasje në bisedat WhatsApp në telefonin tuaj në kohë reale. Përveç kësaj, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të formoni grupe bisedash, të heshtni njoftimet, të pin, të arkivoni bisedat dhe të modifikoni informacionin e profilit tuaj. Me pak fjalë, praktikisht mund të bëni pothuajse të njëjtën gjë që do të bënit nga celulari juaj.

Çfarë nuk mund të bëni në versionin e WhatsApp Desktop?

Megjithatë, ka edhe disa gjëra që nuk mund t'i bëni me WhatsApp në kompjuterin tuaj. Në fakt, më shumë veçori janë të disponueshme sesa jo. Këto janë disa nga kufizimet që ka versioni Desktop i WhatsApp:

 • Ndani vendndodhjen tuaj aktuale me kontakte të tjera.
 • Ngarko përditësimet e statusit ose Tregime.
 • Shtoni filtra në fotot ose videot tuaja përpara se t'i ndani ato.
 • Shtoni kontakte në kalendarin tuaj.
 • Krijoni mesazhe transmetuese.

Avantazhet e instalimit të WhatsApp në PC

WhatsApp në një laptop

Siç mund ta shihni, instalimi i WhatsApp në kompjuter është pothuajse i njëjtë me atë në celular. Në fakt, ka ende përfitime të tjera të mbajtjes së aplikacionit në PC që nuk duhet t'i lëmë mënjanë. Një avantazh është se mund të vazhdoni të punoni në kompjuter pa pasur nevojë të shikoni telefonin (diçka që zakonisht na shpërqendron shumë).

Nga ana tjetër, nëse jeni mësuar të punoni në kompjuter, me versionin Desktop të WhatsApp do të mund të dërgoni mesazhe më shpejt kur përdorni tastierën e kompjuterit. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse e përdorni aplikacionin për punë dhe keni nevojë të shkruani mesazhe me përmbajtje të gjatë.

Po kështu, nga WhatsApp Desktop detyra e ndarjes së skedarëve bëhet shumë më e lehtë. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të zgjidhni skedarin nga memoria juaj e brendshme ose ta tërhiqni drejtpërdrejt në bisedën që dëshironi dhe do të jetë gati për ta dërguar.

Një avantazh i fundit është se nuk do t'i harroni aq lehtë mesazhet e marra. Kjo është diçka që na ndodh normalisht kur shikojmë mesazhet nga celulari. Falë njoftimeve të WhatsApp për Desktop, është më e vështirë për ju të harroni dhe t'u përgjigjeni mesazheve që ju janë dërguar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.