Si të ndani fotot me Google Photos

Fotografitë e Google

Zakonisht, ne ndajmë fotot dhe videot tona përmes aplikacioneve të mesazheve si WhatsApp, Telegram, Instagram, etj. Megjithatë, është gjithashtu e mundur që të ndahen fotot me Google Photos, atë aplikacion që të gjithë e kemi në celularin tonë Android. Megjithatë, Çfarë është Google Photos dhe si përdoret? Çfarë avantazhesh ka ndaj aplikacioneve të tjera? Çfarë përdorimesh të tjera mund t'i japim?

Në këtë postim, ne u përgjigjemi këtyre dhe pyetjeve të tjera në lidhje me aplikacionin Google Photos. Përveç kësaj, ne do të shohim aspekte të tilla si kapaciteti i aplikacionit dhe si mund të ndani dhe menaxhoni një album fotografik. Ne do të hedhim një vështrim edhe në të tjera Truket e Google Photos të cilat janë shumë të dobishme.

Çfarë është Google Photos?

Aplikacioni Google Photos

Fotografitë e Google është një aplikacion që funksionon si Galeri, Redaktues Fotosh dhe Rezervë i cili vjen i para-instaluar në pothuajse të gjithë telefonat Android. Sigurisht, mund ta përdorni edhe nga pajisjet tuaja iOS ose kompjuteri juaj, pavarësisht nga sistemi operativ që përdorni.

Po kështu, aplikacioni Përdoret për të shkëmbyer foto dhe video me kontakte që kanë një llogari Google. Po kështu, është e mundur të ndani përmbajtjen tuaj përmes çdo aplikacioni tjetër mesazhesh, numri telefoni ose email direkt nga aplikacioni.

Fotografitë e Google
Fotografitë e Google
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas

Si të ndani fotot me Google Photos?

Fotografitë e Google

Gjëja e parë që duhet të bëni është të siguroheni që aplikacioni të jetë i instaluar në celularin tuaj ose ta hapni atë nga kompjuteri juaj. Në vend të dytë, lidhni llogarinë tuaj të Google me aplikacionin në mënyrë që të gjitha fotot dhe videot tuaja të ngarkohen automatikisht në aplikacion. Në këtë mënyrë do të jeni gati ta përdorni.

Me gjithçka, Si të ndani fotot me Google Photos? Procedura është e thjeshtë dhe mund ta përfundoni duke ndjekur këto udhëzime:

 • Hapni aplikacionin Google Photos në pajisjen tuaj celulare ose kompjuterin.
 • Hyni në llogarinë tuaj Google nëse nuk e keni bërë tashmë.
 • Zgjidhni një foto, seri fotosh ose video.
 • Klikoni në opsionin "Share".
 • Gjeni opsionin "Dërgo përmes Google Photos".
 • Zgjidhni kontaktin ose kontaktet me të cilët dëshironi të ndani fotot ose videot.
 • Në fund, shtypni "Dërgo".

Mbani parasysh se kur ndani një skedar përmes Google Photos me dikë tjetër, thjesht duhet të prekni emrin e tyre në listën e kontakteve. Në mënyrë të ngjashme, nëse dëshironi të kërkoni për një kontakt specifik, gjithçka që duhet të bëni është të shkruani emrin, emailin ose numrin e telefonit të tij. Mos harroni se ju gjithashtu mund të ndani përmbajtje me më shumë se një person në të njëjtën kohë. Për këtë, ju vetëm duhet të zgjidhni emrat që dëshironi dhe kaq.

Nga ana tjetër, mbani në mend se në aplikacionin Google Photos mund të shkruani një mesazh së bashku me përmbajtjen që dërgoni. Kjo do të thotë që një bisedë krijohet automatikisht midis jush dhe njerëzve të tjerë, duke ju lejuar të përdorni Google Photos si një bisedë ose mesazhe. Në fakt, ata mund të vazhdojnë të shkëmbejnë foto, video ose pëlqime me një kufi prej 20.000 fotosh të përbashkëta.

Ndani albumet e fotografive

Krijo album në Google Photos

Tani çfarë nëse dëshironi ndani një album fotografik me Google Photos? Pasi të jeni identifikuar në llogarinë tuaj të Google dhe të keni hapur "Fotografitë e Google" në celular, ndiqni këto hapa:

 • Gjeni dhe trokitni lehtë mbi opsionin "Fotografitë".
 • Zgjidhni fotot dhe videot që dëshironi të shtoni në album.
 • Tani, klikoni në opsionin Shto në – Album ose Shared Album.
 • Shto një titull për albumin.
 • Më pas prekni "Ndajeni".
 • Zgjidhni kontaktin me të cilin dëshironi të ndani albumin e fotografive.
 • Shtypni "Dërgo" dhe keni mbaruar.

Për më tepër, Si të shihni fotot dhe videot që keni ndarë me Google Photos? Për ta bërë këtë, duhet të futni aplikacionin dhe të prekni opsionin "Shared". Aty do të mund të shihni në aplikacion një listë të të gjitha albumeve dhe bisedave që keni krijuar me kalimin e kohës, përveç kësaj, mund ta fshini albumin sa herë të dëshironi, si dhe fotot ose videot që janë pjesë e tij.

Një pikë tjetër që nuk duhet të anashkalojmë është si të lini një bisedë në fotot e Google. Në këtë rast, ajo që duhet të bëni është të hyni në bisedë, të prekni foton e profilit dhe, pranë emrit tuaj, të zgjidhni opsionin "Dalje". Në këtë mënyrë të thjeshtë mund të fshini bisedën që dëshironi.

Cilat janë avantazhet e ndarjes së fotografive me Google Photos?

Fotot e Google

Google Photos është një nga aplikacionet më të përdorura të Google, jo vetëm për shkak të lehtësisë së përdorimit, por edhe për shkak të avantazheve të tij ndaj aplikacioneve të tjera. Një nga përfitimet më të mira është se ju mund të ndani foto, albume dhe video përmes cloud. Kjo do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për ruajtjen e brendshme të celularit.

Një avantazh tjetër i Google Photos është ai aftësi e shkëlqyer për të organizuar fotot dhe videot tuaja. Për shembull, mund të gjeni të gjitha fotot që i përkasin një fytyre, një vendi, dokumente, pamje nga ekrani, data, raste të veçanta, etj. Edhe në rubrikën “Kërko” mund të shkruani informacionin që lidhet me foton që dëshironi të gjeni dhe kaq.

Nga ana tjetër, përveç ndarjes së përmbajtjes, Google Photos ju lejon të modifikoni fotot dhe videot që ruhen. Në këtë kuptim, mund të shtoni filtra, të turbulloni sfondin, të ndryshoni ose përmirësoni ngjyrën e fotografisë, të prisni, të rregulloni ose të vizatoni fotot ose videot.

Ndani foto dhe video duke krijuar një lidhje në Google Photos

Ndani fotot duke krijuar një lidhje

Epo, një opsion shtesë që ka aplikacioni është ai mund të krijoni një lidhje ose lidhje për të ndarë foto, video ose albume me të tjerët. Kjo do t'ju lejojë të dërgoni përmbajtje përmes aplikacioneve të tjera celulare si WhatsApp, Telegram, Gmail, Instagram, etj. Si e bën atë? Duke ndjekur hapat e thjeshtë më poshtë:

 • Futni "Fotografitë e Google".
 • Zgjidhni një foto, album ose video.
 • Prekni opsionin "Share".
 • Tani zgjidhni opsionin "Krijo një lidhje".
 • Zgjidhni aplikacionin që dëshironi të përdorni.
 • Zgjidhni kontaktin ose kërkoni emrin e tij.
 • Prekni "Dërgo".
 • I zgjuar. Në këtë mënyrë ju do të keni ndarë një lidhje me një foto, video ose album fotografik nga Aplikacioni.

Me pak fjalë, Google Photos është një aplikacion nga i cili mund të përfitoni plotësisht mbajini imazhet tuaja të organizuara dhe ndajini ato lehtësisht. Ju nuk keni nevojë të shkarkoni një aplikacion të palës së tretë për të menaxhuar fotot tuaja dhe nuk keni nevojë as për një aplikacion tjetër të mesazheve për t'i shpërndarë ato. Truket që kemi përmendur në këtë postim do t'ju lejojnë të eksploroni dhe përdorni të gjitha veçoritë dhe avantazhet e këtij aplikacioni të paracaktuar të Google.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.