Si të përditësoni kontaktet e WhatsApp

Përditësoni kontaktet e WhatsApp

Sapo keni shtuar një numër të ri telefoni në librin tuaj të telefonave, por kur hapni WhatsApp, ai nuk shfaqet në listën e kontakteve të aplikacionit. Ky është një problem i zakonshëm midis përdoruesve të aplikacionit më të njohur të mesazheve nga të gjithë. Për fat të mirë, është gjithashtu një nga më të lehtat për t'u rregulluar, dhe këtu Ne shpjegojmë se si të përditësojmë kontaktet e WhatsApp.

Mbani në mend se aplikacioni WhatsApp përditëson dhe sinkronizon automatikisht kontaktet që mbani në celularin tuaj. Megjithatë, ndonjëherë është e nevojshme kryeni një përditësim manual për të qenë në gjendje të komunikoni me kontakte të reja përmes aplikacionit. Pavarësisht nëse përdorni një celular iOS ose Android, procedura për të përditësuar kontaktet e WhatsApp është shumë e thjeshtë.

Si të përditësoni dhe sinkronizoni listën tuaj të kontakteve në WhatsApp?

WhatsApp në celular

WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve celulare në botë. Nëpërmjet tij ne mund të komunikojmë me miqtë dhe familjen shpejt dhe lehtë. Megjithatë, ndonjëherë shfaqen gabime që e bëjnë të vështirë përdorimin, si p.sh. kur lista e kontakteve nuk përditësohet automatikisht.

Kur shtoni një kontakt të ri në celularin tuaj, aplikacioni WhatsApp e identifikon automatikisht atë në mënyrë që të mund të dërgoni një mesazh ose ta telefononi përmes aplikacionit. Sigurisht, kjo ndodh vetëm nëse kontakti i ri ka gjithashtu një llogari WhatsApp. Përndryshe, aplikacioni nuk do të jetë në gjendje të aktivizojë opsionet e komunikimit.

Megjithatë, ndonjëherë ndodh që kontakti i ri të ketë një llogari WhatsApp, por aplikacioni i mesazheve nuk e njeh atë automatikisht. Ky problem ju pengon të jeni në gjendje të komunikoni me kontaktin e ri përmes aplikacionit. Në këto raste, ajo që duhet të bëni është të përditësoni manualisht listën e kontakteve, një procedurë e thjeshtë që e shpjegojmë më poshtë.

Përditësoni kontaktet në WhatsApp: për Android

Përditëso kontaktet WhatsApp Android

Nëse keni një Android celularKëto janë hapat që duhet të ndiqni për të përditësuar kontaktet në WhatsApp:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp dhe prekni ikonën e re të bisedës në fund djathtas.
 2. Prekni ikonën e menysë (tre pikat vertikale) lart djathtas dhe zgjidhni 'Përditëso'.
 3. Prisni disa sekonda që lista juaj e kontakteve WhatsApp të përditësohet.
 4. Gati! Lista juaj e kontakteve është sinkronizuar dhe përditësuar.

Përditësoni kontaktet në WhatsApp: për iOS

Procedura për përditësimin e kontakteve në WhatsApp nga një celular iOS Është shumë e ngjashme me atë të përshkruar më sipër. Në të njëjtën mënyrë, ne lëmë hapat e ndarë më poshtë:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp dhe klikoni në ikonën e re të bisedës në fund djathtas.
 2. Shtypni ikonën e menysë (tre pikat vertikale) që shfaqen lart djathtas dhe zgjidhni 'Përditëso'.
 3. Prisni disa sekonda derisa lista e kontakteve WhatsApp të përditësohet dhe ju mund të shihni kontaktin që sapo keni regjistruar.

Kontaktet e reja ende nuk shfaqen: çfarë të bëni?

person që përdor celularin

Pasi të bëni përditësimin manual të kontakteve në aplikacionin WhatsApp, duhet të shfaqen kontaktet e reja duke përdorur WhatsApp. Për ta verifikuar, mjafton të klikoni në ikonën Search (në formën e një xham zmadhues) dhe të shkruani emrin e kontaktit. Por, Çfarë mund të bëni nëse nuk shfaqet një kontakt që ju e dini se përdor WhatsApp?

Gjëja e parë që duhet të bëni në konfirmoni që e keni ruajtur saktë kontaktin. Është e mundur që e keni futur gabim numrin e telefonit dhe për këtë arsye aplikacioni WhatsApp nuk e njeh atë. Prandaj, shkoni te Libri juaj i Kontaktit dhe verifikoni që numri i telefonit nuk ka shifra që mungon ose se kodi i zonës është i saktë.

Nëse informacioni në librin tuaj të kontaktit është i saktë, atëherë problemi mund të jetë në cilësimet e celularit. Është e mundur që aplikacioni WhatsApp nuk ka leje për të hyrë në listën e kontakteve të celularit tuaj. Kjo e pengon atë të jetë në gjendje të njohë dhe sinkronizojë kontaktet e reja që po ruani në kalendarin tuaj. Si ta korrigjoni këtë? Le të shohim.

Jepni WhatsApp qasje në listën e kontakteve celular

Jepni leje WhatsApp për Kontaktet

Çfarë të bëjmë jepni leje WhatsApp për të hyrë në listën e kontakteve celular. Procedura është shumë e thjeshtë dhe funksionon si për telefonat Android ashtu edhe për iOS. Hapat janë si më poshtë:

 1. Shkoni te "Cilësimet" ose "Konfigurimi" në celularin tuaj.
 2. Zgjidhni opsionin "Aplikacione" dhe zgjidhni "WhatsApp" në listën e aplikacioneve të instaluara në celular.
 3. Seksioni me informacionin e aplikacionit do të hapet. Atje shkoni te "Qasjet".
 4. Jepni WhatsApp lejen për të hyrë në "Kontaktet" duke rrëshqitur djathtas.
 5. Më në fund, hapni aplikacionin WhatsApp dhe përditësoni manualisht kontaktet.

Siç mund ta shihni, përditësimi i kontakteve të WhatsApp është një proces i thjeshtë që mund të kryhet në disa hapa. Në këtë mënyrë ju siguroheni që të gjitha kontaktet e reja të sinkronizohen me aplikacionin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.