Si të rikuperoni historinë e WhatsApp

Whatsapp në ekranin e një smartphone

Çdo përdorues i WhatsApp është mësuar të ketë hapur shumë kanale bisedash individuale dhe grupore. Për të parandaluar humbjen e gjithë këtij informacioni, vetë aplikacioni ruaj automatikisht të gjitha dhe çdo bisedë tuajën, kështu që është e mundur rikuperoni historinë e whatsapp.

Pavarësisht nga koha që kalon, ekziston gjithmonë opsioni i rikuperoni çdo bisedë që mund të jenë fshirë, vullnetarisht ose gabimisht.

Rikuperoni historinë e WhatsApp në Android

Si të rikuperoni historinë tuaj në Android

Detyra e parë që duhet bërë nëse duam të shmangim humbjen e historisë sonë të WhatsApp, veçanërisht në bisedat e fundit, është bëj një kopje rezervë, i cili do të na lejojë të sigurojmë akses në informacionin më aktual. Për ta bërë këtë, ne do të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 1. Shkojmë te Whatsapp> Cilësimet> Bisedat> rezervë
 2. Pasi të përfundojë procesi, ne do të kemi një kopje në Google Drive dhe në telefon me një format të ngjashëm me këtë: msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt14.
 3. Për të hyrë në këtë grup skedarësh, do të duhet ta bëjmë atë përmes menaxherit të Skedarët/Whatsapp/Bazat e të dhënave.

Rivendos një skedar historik

Le të shohim se si mundemi rivendosni skedarin e historisë whatsapp në telefonin tonë.

 1. Ne çinstalojmë aplikacionin WhatsApp.
 2. Vendosni se cilin skedar dëshironi ose keni nevojë të rivendosni.
 3. Ndryshojmë emrin e skedarit të përmendur, të cilin do ta gjejmë si ky "mgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt" dhe e kalojmë në "msgstore.db.crypt".
 4. Ne riinstalojmë aplikacionin Whatsapp në telefonin tonë.
 5. Ne ndjekim hapat që tregon derisa të arrijmë në pikën ku tregon se ka një kopje rezervë për të rivendosur.

Rikuperoni historinë tonë në një telefon tjetër

Në rastin e fundit, gjendemi në situatën e nevojës rikuperoni historinë tonë në një telefon tjetër për shkak të ndryshimit të terminalit. Hapat që duhen ndjekur janë shumë të ngjashëm me supozimin e mëparshëm.

 1. Ne instalojmë Whatsapp në telefonin e ri.
 2. Ne prezantojmë numri i telefonit tonë, e cila duhet të korrespondojë me atë që kishim në terminalin e vjetër.
 3. Do të tregojë se ka një kopje rezervë.
 4. Ne zgjedhim opsionin Restore.

Në këtë rast, rikuperimi i historisë bëhet nga rezervimi të ruajtura në re, kështu që në varësi të datës së kësaj, ka të ngjarë që të na mungojnë disa nga mesazhet më të fundit. Ne mund ta shmangim këtë duke bërë një kopje rezervë nga terminali i vjetër (kur është e mundur) disa momente përpara se ta ndryshojmë atë.

Biseda në WhatsApp

Rikuperoni historinë e WhatsApp në iOS

Nëse e gjejmë veten me nevojën për të rikuperuar historinë e WhatsApp në një pajisje iOS ose, çfarë është e njëjta, një iPhone, thelbi i procesit është i njëjtë, por procedura ndryshon pak, duke iu përshtatur dallimeve, veçanërisht në menutë dhe aksesin në opsione.

Krijoni kopje rezervë

Në këtë rast, ne mund ta bëjmë atë në dy mënyra të ndryshme: manualisht dhe automatikisht.

Kopje rezervë manuale

 1. Hyjmë në Whatsapp dhe klikojmë në "Cilësimet".
 2. Ne kërkojmë opsionin “Chats” dhe më pas “Backup”.
 3. Zgjidhni "Back Up Now".

Rikthim automatik

Në këtë rast, gjëja më e rëndësishme është të siguroheni që keni kapaciteti i telefonit tonë dhe iCloud. Si një rekomandim shtesë, është e përshtatshme që celulari ynë të përditësohet, për të shmangur çdo problem apo dështim që rrjedh nga papajtueshmëritë. Pasi të kemi verifikuar hapësirën dhe versionin e softuerit, do të vazhdojmë si më poshtë:

 1. Ne hyjmë në iCloud me ID-në tonë të Apple.
 2. Ne verifikojmë që funksioni iCloud është aktivizuar.
 3. Nga WhatsApp, ne zgjedhim opsionin "Cilësimet".
 4. Kërkojmë opsionin “Chats” dhe në fund “Kopje automatike”.

Rivendosni historinë nga iCloud

Në këtë supozim, ne gjejmë se historia jonë, për një arsye apo një tjetër u fshi. Zgjidhja është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë.

 1. Nëse do të kishim bërë procesin e shpjeguar më sipër, manualisht ose automatikisht, futemi në WhatsApp dhe më pas "Cilësimet".
 2. Ne kërkojmë opsionin "Chats" dhe më pas "Backup".
 3. Ne e kontrollojmë vërtet ka një kopje të historisë sonë i ruajtur.
 4. Ne çinstalojmë aplikacionin WhatsApp dhe më pas e riinstalojmë atë.
 5. Ne ndoqëm hapat dhe futëm numrin e telefonit me të cilin e përdorëm.
 6. Na mbetet vetëm të presim që të përfundojë restaurimi i historisë sonë.

Eksporto historikun tënd të bisedës

Nëse ajo që duam është keni një kopje të ruajtur nga historia jonë aktuale e bisedës WhatsApp, është gjithashtu e mundur. Në këtë rast, ajo që do të bënim është ta dërgonim me email, kështu që do të kishim akses të lehtë.

 1. Brenda WhatsApp, ne e zgjedhim atë biseda që duam të eksportojmëqoftë individuale apo grupore.
 2. Ne klikojmë në emrin e kontaktit ose grupit të zgjedhur.
 3. Ne jemi duke kërkuar për opsioninEksporto bisedën» dhe zgjidhni atë.
 4. Hapi tjetër na lejon të zgjedhim nëse duam që skedarët të eksportohen duke zgjedhur «Bashkangjit skedarët» ose përkundrazi ne mund të dërgojmë vetëm tekstin përmes «Asnjë skedar".
 5. Për të përfunduar, ne prezantojmë emailin tonë ose adresën në të cilën duam të dërgojmë historikun dhe klikojmë në “Dërgo”.

Këto do të ishin opsionet e disponueshme për të zgjidhur çdo problem që mund të kemi me WhatsApp-in tonë. Siç e keni parë, është më mirë të siguroheni keni një kopje rezervë të rregullt. Gjëja normale është që vetë aplikacioni e bën atë automatikisht në periudha që përfshijnë rreth 24 orë dhe në kohë të përdorimit të vogël të telefonit, si p.sh. në mëngjes herët.

Duhet të kihet parasysh se që kjo kopje automatike të kryhet, është mjaft e zakonshme të zgjidhet opsioni që ekzekutoni vetëm nëse pajisja është e lidhur me një rrjet wifi, duke shmangur kështu përdorimin masiv të të dhënave celulare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.