VA vs IPS vs TN: cili ekran është më i mirë për kompjuterin tuaj?

Panele LCD

Ekzistojnë shumë lloje të panelit për monitorin tonë dhe secili prej tyre është krijuar për një përdorim dhe përmbajtje specifike, megjithëse mund të përdorim cilindo prej tyre për çdo përdorim. Nëse synojmë të përfitojmë sa më shumë nga monitori ynë, është më mirë të gjesh teknologjinë që i përshtatet më së miri përdorimit që i japim pajisjes sonë. Ka panele që, për shkak të teknologjisë së tyre, janë ideale për të luajtur lojëra, por jo më të mirat për të shkruar ose dizajnuar, qoftë për shkak të shpejtësisë së tyre të rifreskimit, ngjyrave ose këndeve të shikimit.

Artikulli i lidhur:
Si dhe me çfarë të pastroni ekranin e kompjuterit

3 llojet më të zakonshme të panelit që gjejmë në treg janë VA, IPS dhe TN. Kolegjet që nuk i ngjajnë shumë njëri-tjetrit, pasi secili dallohet në një pjesë ku tjetri çalon, prandaj duhet të shohim nga afër karakteristikat e tyre për të vendosur se cili është më i përshtatshmi për ne. Midis këtyre llojeve të panelit, ekzistojnë variante të tilla si koha e përgjigjes, këndet e shikimit, diapazoni i ngjyrave ose softueri i integruar. Në këtë artikull ne do t'i bëjmë gjërat më të lehta në mënyrë që gjetja e një ideali për ju të jetë më e lehtë.

Si janë këto teknologji të ndryshme?

Secila teknologji e panelit ka avantazhet dhe disavantazhet e saj në krahasim me tjetrën, ne do të përmbledhim në disa rreshta në të cilat njëra teknologji spikat në krahasim me tjetrën, megjithëse atëherë do të vazhdojmë me detaje mbi të cilat bazohet secila teknologji dhe karakteristikat e saj më të hollësishme .

  • IPS: Ngjyrat më realiste nuk janë zakonisht më tërheqëse dhe është pika kryesore e paneleve IPS, prandaj ato janë më e favorshme për redaktimin e fotove. edhe shquhen për këndet e tyre të shikimit, duke ofruar një pamje perfekte nga çdo këndvështrim. Më e keqja është padyshim koha e përgjigjes, megjithëse tashmë mund të shohim panele IPS me një kohë përgjigjeje prej 1ms.
  • VA: El hap i ndërmjetëm nga LCD konvencionale në OLED. VA është një lloj paneli që humbet në këndet e shikimit dhe realizmin e ngjyrave krahasuar me IPS, por fiton në kontrast dhe kohën e përgjigjes, Isshtë shumë e zakonshme në marka të tilla si Samsung ose Sony. Shumica e TV-ve të nivelit të lartë QLED të Samsung-ut kanë këtë lloj teknologjie të udhëhequr.
  • NT: Padyshim lloji më i vjetër i panelit në teknologjinë LCD. Ajo shquhet veçanërisht për kohën e reagimit, por në kthim kemi disa ngjyra shumë mesatare krahasuar me të dy IPS dhe VA, duke ofruar tone shumë të heshtura, nuk shquhet as për përcaktimin e imazhit. Këto monitorë janë zakonisht ata që zgjidhen nga lojtarët profesionistë të lojërave video, ku koha e përgjigjes dhe herc mbizotërojnë mbi gjithçka tjetër.

Panele IPS

Padyshim teknologjia më e përdorur dhe më e popullarizuar për ekuilibrin e saj midis pikave pozitive dhe negative. IPS qëndron për kalimi në aeroplan, përdor një tension si pjesa tjetër e paneleve LCD për të lidhur kristalet e lëngëta që përbëjnë panelin e tij, duke ndryshuar orientimin dhe pozicionin e tyre. Në këtë rast kristalet janë paralele me nënshtresat e qelqit prandaj edhe emri i tyre (rrafshi i ndërruar).

Monitor IPS

Kristalet e lëngëta të paneleve IPS nuk rrotullohen siç ndodh me të tjerët, pasi që këto tashmë janë rrotulluar dhe lejojnë që drita të kalojë përmes. Kjo do të thotë që panelet IPS përfitojnë nga kënde më të mira të shikimit, por gjithashtu kërkon një ndriçim më të fuqishëm, duke shkaktuar në disa raste rrjedhje shumë të bezdisshme të dritës.

Prodhuesi që zakonisht bën panelet më të mira dhe më të mira IPS është LG dhe sot mund të gjejmë televizione me cilësi të lartë që kanë shfrytëzuar në maksimum këtë teknologji. Pa dyshim nëse duam një panel të besueshëm dhe për shumë vite SPI është një mundësi fantastike. Në rast se dëshironi një monitor për redaktimin e fotove dhe videove, me IPS ne sigurojmë ngjyra që janë shumë afër realitetit.

Panele VA

Panelet VA, padyshim ato LCD që më shumë i ngjajnë një OLED për sa i përket kontrasteve. Akronimi i saj VA do të thotë në spanjisht: Shtrirja vertikale. Kështu që kristalet tuaja të lëngshme janë drejtuar vertikalisht dhe anojnë kur aplikohet energjia elektrike për të lëshuar dritën ndërsa bën imazhi.

Monitor shkon

Teknologjia VA përdoret gjerësisht nga Samsung në panelet e saj të nivelit të lartë QLED. Këto panele kanë avantazhin e ofrimit ngjyra shumë më të ngopura se IPS pa arritur atë kontrast të pafund të ofruar nga panelet organike OLED. Përkundrazi, ata humbin këndin e shikimit, prandaj Samsung patentoi panelet e lakuara për t'iu kundërvënë pak këtij defekti.

Edhe pse janë panele shumë të mira për të shfaqur përmbajtje multimediale për shkak të tyre kontrast i madh dhe përdorim i jashtëzakonshëm i HDR, ne duhet të shkojmë në nivelin më të lartë dhe për këtë arsye më të shtrenjtë për të marrë një kohë të mirë përgjigjeje dhe ritme të mira të rifreskimit. Në panelet më të lira VA mund të gjejmë probleme gjatë menaxhimit të ndriçimit në ekran, duke e bërë shkëlqimin jo uniform, duke shkaktuar probleme në zonat e hijes kur jemi duke parë një film.

Panele TN

Le të përfundojmë me panelet TN. Eshte per teknologjia më e vjetër për sa i përket LCD dhe padyshim më e lira në treg edhe pse gjithnjë e më pak të shpeshtë. Këto panele ofrojnë shpejtësinë më të mirë të rifreskimit me një çmim të reduktuar në treg, së bashku me këtë ne marrim kohë reagimi që nuk do të jemi në gjendje t'i shohim në pjesën tjetër të teknologjive LCD.

monitor për të luajtur

Karakteristikat e paneleve TN i bëjnë ato ideale për lojëra, si për shpejtësinë e rifreskimit që do të na tregojë imazhe në FPS maksimale që pajisjet tona na lejojnë, ashtu edhe për një kohë ideale përgjigjeje, kjo kohë reagimi është vonesa e vogël nga kur shtypim një buton ose miun derisa ta vizualizojmë atë në ekran, diçka që mund të na bëjë të fitojmë ose të humbasim një lojë.

Pengesa më e madhe e këtyre paneleve është padyshim sfera e tyre e ngjyrave, ndërsa në panele VA dhe IPS më shpesh kanë nga 8 deri në 10 bit, në panelet TN shohim maksimumi 6 bit që përkthehet në 16,7 milion ngjyraMund të duket shumë, por çdo imazh që shohim në monitor ka variante pothuajse të pafundme ngjyrash. Kjo bën që ngjyrat e paneleve TN të jenë shumë më të heshtura dhe gri sesa në pjesën tjetër. Nëse ai detaj nuk është i rëndësishëm për ju dhe ju doni të jeni sa më konkurrues në lojërat video, është opsioni juaj më i mirë pa dyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.