Çfarë është Fastboot dhe për çfarë shërben?

fastboot

El mënyra e fastboot është një nga opsionet që ofron Android për përdoruesit e tij për të modifikuar ose shkruar ndarjet e memories flash të celularit të tyre. Është e vërtetë që jo të gjitha modelet e kanë, por gjithnjë e më pak nuk e kanë. Në këtë postim do të shohim se nga çfarë përbëhet saktësisht Fastboot dhe cilat janë shërbimet e tij praktike.

Duhet mbajtur mend se Android ofron edhe mënyra të tjera specifike për funksione të caktuara, si modaliteti i rikuperimit ose modaliteti i shkarkimit.

Çfarë është modaliteti Fastboot?

Në përgjithësi, Fastboot mund të përkufizohet si modaliteti i veçantë Android me të cilin mund të vendoset komunikimi ndërmjet kompjuterit dhe celularit pa pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të sistemit operativ Android.

Përmes modalitetit Fastboot mundeni bëni ndryshime në disa nga komponentët thelbësorë të skedarëve të pajisjes sonë. Normalisht, këta skedarë mbrohen për arsye sigurie, për këtë arsye janë të paarritshëm.

Pavarësisht kësaj, pothuajse të gjithë prodhuesit na lënë një derë të vogël të hapur për të hyrë në këto skedarë: modaliteti i nisjes së shpejtë.

AAS
Artikulli i lidhur:
Çfarë është Android Accessibility Suite?

Pastaj, cila është dobia e këtij modaliteti? Kur është e nevojshme të përdoret? Nëse telefoni ynë Android funksionon mirë, nëse nuk është shumë i ngadaltë ose varet pa arsye, ka shumë të ngjarë që ne të mos kemi nevojë ta përdorim këtë burim. Megjithatë, herë të tjera do të jetë e nevojshme të bëjmë një rishikim të plotë të sistemit, ashtu siç e çojmë makinën në punishte për një rregullim. Në këtë rast, modaliteti fastboot mund të jetë një ndihmë e madhe.

Çfarë na lejon të bëjmë? Praktikisht gjithçka: krijoni, fshini dhe ndryshoni përmasat e ndarjeve, flash, zhbllokoni ngarkuesin dhe shumë opsione të tjera të avancuara. Duhet thënë se këto janë veprime që shumica dërrmuese e përdoruesve të Android nuk do të kenë nevojë t'i përdorin kurrë. Për t'i njohur të gjitha, përdorni opsionin "-help" kur hyni në këtë modalitet.

Si të hyni në modalitetin Fastboot

Mësoni të përdorni WhatsApp Web në celular

Më pas do të shpjegojmë tre mënyrat e mundshme që ekzistojnë për të hyrë në këtë modalitet:

Rinisni pajisjen

Është metoda klasike Android: fikeni plotësisht celularin dhe më pas ndizni duke mbajtur të shtypur dy butona. E keqja është se butonat e duhur nuk janë gjithmonë të njëjtë, gjithçka varet nga marka dhe modeli i pajisjes. Këtu janë disa kombinime të klasifikuara sipas markave:

 • Google / One Plus / Xiaomi / Motorola: Fuqia + ulje e volumit.
 • Nokia: Vëllimi + fuqia.
 • Samsung: Fuqia + ulja e volumit + shtëpia.

Përmes ADB

Kjo është një metodë më e drejtpërdrejtë për të rindezur telefonin dhe për të hyrë në modalitetin e ndezjes së shpejtë. Megjithatë, është disi më kompleks, kështu që rekomandohet vetëm për përdoruesit me njohuri minimale teknike. Për të hyrë përmes ADB (Ura e Debugimeve me Android) do të na duhet ta lidhim pajisjen me një PC.

Këto janë hapat që duhet të ndiqni:

 1. Për të filluar procesin, do t'ju duhet merrni Android SDK nga faqja zyrtare e zhvilluesve të android, instaloni dhe konfiguroni atë.
 2. Më pas ju duhet të lejoni Mënyra e korrigjimit të USB e telefonit tonë Android.
 3. Më pas, e lidhim celularin me PC-në.
 4. Në kompjuter, ne ekzekutojmë vijën e komandës. Ne shkruajmë komandën: "Nisja e rindezjes së Adb" dhe shtypni Enter.

Pas kësaj, pajisja jonë Android do të fiket automatikisht dhe do të rindizet në modalitetin e nisjes së shpejtë.

(*) Për ta bërë këtë, do t'ju duhet gjithashtu të shkarkoni paketën Platforma-Tools & Google USB Drivers në Android SDK.

Dilni nga modaliteti Fastboot

Pasi të jenë bërë të gjitha ndryshimet në skedarët e telefonit, duhet të dilni nga modaliteti i ndezjes së shpejtë në mënyrë që të vazhdoni ta përdorni telefonin normalisht. Mënyra për ta bërë këtë do të varet nga metoda e zgjedhur më parë për të hyrë në të:

me çelësin e energjisë

Nëse kemi hyrë në modalitetin fastboot duke rindezur telefonin duke përdorur një kombinim tasti, mund të dalim prej tij duke përdorur çelësin e energjisë:

 1. Së pari ju duhet të mbani të shtypur tastin e energjisë për rreth 30 sekonda.
 2. Pas kësaj kohe, ne ndalojmë së shtypuri tastin dhe presim.
 3. Pak çaste më vonë, pajisja do të rindizet automatikisht.

Përmes ADB

Nëse kemi hyrë në modalitetin përmes ADB, do të duhet të shkarkojmë mjetin "ADB minimale dhe mjeti Fastboot" dhe ta instalojmë në kompjuterin tonë. Pas këtij veprimi të mëparshëm, këta janë hapat që duhen ndjekur.

 1. Fillimisht lidhim telefonin Android me kompjuterin.
 2. Kur PC-ja ka zbuluar pajisjen, ne futemi në dritaren e komandës "Pajisjet Fastboot" dhe kliko Enter.

Heqja dhe zëvendësimi i baterisë

Një mjet i fundit kur metodat e mësipërme, për çfarëdo arsye, nuk funksionojnë. Edhe pse është një metodë efektive Mund ta përdorim vetëm në ato modele celularësh që kanë bateri të lëvizshme. (që meqë ra fjala janë gjithnjë e më pak). Kështu duhet të vazhdojmë:

 1. Para së gjithash, ne heqim baterinë nga telefoni ynë Android.
 2. Presim nga 20 deri në 30 sekonda.
 3. Më pas e vendosim baterinë përsëri në pajisje.
 4. Më në fund ndezim sërish celularin, i cili do të nisë në modalitetin normal.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.